Ciekawostki Historyczne

To się działo w całej średniowiecznej Europie. Nawet córki królów musiały być gotowe na to, że w domu nowego męża stracą każdy ślad własnej tożsamości. A już szczególnie poszkodowane były nasze polskie księżniczki.

Przykład szedł z samej góry, a więc z Cesarstwa Bizantyjskiego. Było ono osłabione i okrojone terytorialnie, ale wciąż dumnie stało na straży dziedzictwa Rzymu. Przede wszystkim zaś na straży poczucia własnej wyższości. Tutejsze elity były święcie przekonane o tym, że nawet najszlachetniejsze rody kontynentu nie umywają się do ich pozycji. Jeśli kobieta z obcej dynastii pragnęła zostać małżonką imperatora, wpierw musiała odrzucić całą swoją przeszłość, łącznie z imieniem.

Weźmy chociażby Małgorzatę, córkę króla Węgier Beli III, która w 1186 roku poślubiła cesarza Izaaka II Angelosa. Węgry przeżywały właśnie okres prosperity, a sama Małgorzata szczyciła się wyśmienitymi koligacjami. Wśród jej przodków byli niemieccy cesarze, władcy Rusi Kijowskiej, a nawet przedstawiciele dynastii panujących w przeszłości nad Konstantynopolem.

Cesarzowa Bizancjum musiała mieć bizantyjskie imię. I ściśle trzymano się tej zasady... (fot. Bjørn Christian Tørrissen; lic. CC BY-SA 3.0).

Cesarzowa Bizancjum musiała mieć bizantyjskie imię. I ściśle trzymano się tej zasady… (fot. Bjørn Christian Tørrissen; lic. CC BY-SA 3.0).

Na Bizantyjczykach ten dumny rodowód wcale jednak nie robił wrażenia. Małgorzata była zmuszona ukrywać swoją madziarską przeszłość i zmienić imię na miejscowe. Pula była dość wąska: w grę wchodziły właściwie tylko imiona wybitnych cesarzowych z przeszłości. Małgorzata stała się w efekcie Marią. I nie była jedyna.

Słowianka Teofano?

Niemiecka mediewistka Gertrud Thoma ustaliła, że imiona straciło przynajmniej 12 kobiet, które weszły do rodziny cesarskiej do końca XII wieku. Jest to na pewno liczba zaniżona – podobnej asymilacji można się domyślać w przypadku kolejnych kilkudziesięciu postaci. Efekty widać gołym okiem w tablicach genealogicznych. Nieprzypadkowo na bizantyjskim tronie wciąż zasiadały Ireny, Anny, Heleny, Marie i Teofano. Nazywały się tak nawet kobiety, które były Słowiankami.

Swoje imię straciła prawdopodobnie także córka Bolesława Chrobrego, znana tylko jako niemiecka Regelinda (fot. Linsengericht; lic. CC BY-SA 3.0)..

Swoje imię straciła prawdopodobnie także córka Bolesława Chrobrego, znana tylko jako niemiecka Regelinda (fot. Linsengericht; lic. CC BY-SA 3.0)..

Proces niewiele miał wspólnego z różnicami religijnymi, ani nawet z trudnościami w wymawianiu obcych słów. Imiona kazano zmieniać nawet… Bizantyjkom z nieco pośledniejszych rodzin. Być może pod wpływem Konstantynopola, a może niezależnie, zwyczaj przyjął się także na Zachodzie.

Niemiecki cesarz Henryk III przemianował swoją żonę z Gunhildy na Kunegundę. Podobnie postąpił jego syn, Henryk IV. Zaręczył się z Eupraksją, od chwili ślubu i koronacji nosiła ona jednak swojskie imię Adelajda. Imperatorzy Zachodu kierowali się podobnymi przesłankami, co ich odpowiednicy rządzący nad Bosforem. Zabierając żonom imiona podkreślali wyższość własnej kultury i tożsamości.

Zobacz również:

Cena prowincjonalności

Nieprzypadkowo tradycja zmiany imion docierała wszędzie tam, gdzie rodziły się imperia lub chociaż – imperialne marzenia. Niejednokrotnie przekonywały się o tym przedstawicielki dynastii Piastów. Córka Mieszka II Gertruda na Rusi została przemianowana na Olisawę. Z kolei córka Mieszka I – słynna królowa Wikingów, znana w literaturze pod mianem Świętosławy-Sygrydy – prawdopodobnie została w Danii zmuszona do przyjęcia germańskiego imienia Gunhildy (przeczytaj więcej na ten temat TUTAJ).

W odniesieniu do Piastów na podobne zmiany pozwalali sobie nawet pośledni możnowładcy. Zupełnie jakby wstydzili się konszachtów z „barbarzyńcami” ze Wschodu. Margrabia dolnołużycki Dytryk zrobił z córki Bolesława Krzywoustego Ludgardę, mimo że na chrzcie dziewczyna otrzymała imię Dobroniega (po swojej babce, Marii Dobroniedze). Wiek wcześniej tak samo postąpił margrabia Miśni Herman. Historia w ogóle nie zapamiętała słowiańskiego imienia poślubionej przez niego córki Bolesława Chrobrego. Znamy ją tylko jako niemiecką Regelindę.

Co charakterystyczne, rytuał ten działał wyłącznie w jedną stronę. Piastowie nigdy nie zmieniali imion księżniczek i królewien przybywających nad Wisłę. Może mieli dla swoich żon zbyt wiele szacunku, może śluby z Niemkami czy Rusinkami uważali za dobry powód do dumy. A może po prostu – jak stwierdził pesymistycznie poznański mediewista Grzegorz Pac – byli aż nadto świadomi własnej prowincjonalności.

Źródła:

Artykuł powstał w oparciu o literaturę i materiały zebrane przez autora podczas prac nad książką „Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę” (Kraków 2015). Inspirację do jego napisania stanowiła praca Grzegorza Paca „Kobiety w dynastii Piastów. Rola społeczna piastowskich żon i córek do połowy XII wieku. Studium porównawcze” (Toruń 2013).

KOMENTARZE (13)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anonim

Na jednym ze starych łódzkich cmentarzy znajduje się okazały grobowiec z początku xx wieku, z napisem na głównej tablicy-GRÓB RODZINY ST. RZYMOWSKIEGO. Czytam to, i zawsze myślę-jaki to straszliwy I wazny, władczy i znaczący patriarcha rodu musiał z niego być, jezeli zarządzil, pewnie już za życia, że tak siebie wyróżni, a resztę swojej rodziny potraktował jak anonimową własność, nieważną i niegodną wymienienia jej choćby z imion.

Anonim

na

Nasz publicysta | Agnieszka Wolnicka

Zresztą, także bardziej na zachód praktykowano takie zmiany imion. Rozalia z Ivrei (we Włoszech) stała się we Flandrii Zuzanną. Ruska księżniczka Anna (córka Jarosława Mądrego) jako królowa Francji znana była pod imieniem Agnieszka.

Co do polskiego podwórka, spotkałam się z teorią, że żona Kazimierza Odnowiciela na Rusi nosiła imię Maria, a zostawszy polską księżną przyjęła zmieniła je na Dobroniega. Jednak trudno mi w tym momencie określić, na ile mocne podstawy ma ta teoria.

Anonim

Nie tylko księżniczkom zmieniano imiona mojemu teściowi sąd zmienił w 1965 roku imię Helmut na Józef.

Jacek

Mi też zmienono imię. Miałem na imię Jacek, a teraz jestem Asią.

    Anonim

    Asia, a podpisujesz się Jacek. Coś wam się pierd…

      Asia

      A ty podpisujesz się „Anonim”.

koko

Moja prababcia pochodząca ze Wschodu (Imperium Rosyjskie) musiała zmienić imię gdy przed wojną wyszła za mąż za Polaka i zamieszkała na polskich ziemiach. Także zasada ta istniała jeszcze w II RP, może nawet po wojnie.

Anonim

nie

Grażyna

„Świadomi własnej prowincjonalności”…dawno się tak nie uśmiałam. Wiara w bogactwo i potęgę średniowiecznych państewek niemieckich jest równie naiwna, jak wiara w bociany przynoszące niemowlęta. Piastowski kompleks niższości w stosunku do Rusi i rozbitych państewek niemieckich? Autor artykułu i poznański mediewista, na którego się powołuje tych domniemanych kompleksów doszukali się chyba w kronikach Thietmara, który nie pałał miłością do naszego Narodu. Kolejny artykuł z serii „Tania Sensacja”. Szkoda

Anonim

Grzegorz Pac nie jest „poznańskim mediewistą” studiował, bronił pracę magisterską i doktoryzował się w Warszawie:
http://www.ihuw.pl/instytut/o-instytucie/pracownicy/dr-grzegorz-pac

Anonim

Dlaczego autor uważa ,że nad Wisłą nie zmieniano imion księżniczkom ? Aldonie zmieniono imię na Annę .

Zobacz również

Średniowiecze

Czy w średniowieczu były rozwody?

W świetle kościelnego prawa małżeństwa były nierozerwalne i dożywotnie. Od tej zasady znano jednak pełno wyjątków. Co trzeba było zrobić, by dostać rozwód w średniowieczu?

24 marca 2018 | Autorzy: Kamil Janicki

Średniowiecze

Epoka gwałtu. Historie tych sponiewieranych księżniczek mówią wszystko o średniowiecznych mężczyznach

Pojedynki o serca pięknych pań, platoniczne uczucia i wiersze o niespełnionej miłości? Takie rzeczy to tylko w bajkach. Tysiąc lat temu rycerz nie pytał o...

24 października 2016 | Autorzy: Kamil Janicki

Średniowiecze

Dobrawa, Dubrawka, Dąbrówka… Jak naprawdę miała na imię pierwsza polska władczyni?

„Najwyższy czas przestać »dąbrówkować« i przyjąć prawdziwe brzmienie jej imienia – z samego szacunku dla jej roli w dziejach Polski” – grzmiał wybitny mediewista Gerard...

6 grudnia 2015 | Autorzy: Kamil Janicki

Średniowiecze

Zhańbiona, przepędzona, zapomniana. Kim była pierwsza żona Bolesława Chrobrego?

Kronikarze nie zadbali o zanotowanie jej imienia. W pracach historyków występuje tylko jako namacalny dowód na brutalność Chrobrego. Człowieka, który ponoć nie liczył się z nikim,...

29 listopada 2015 | Autorzy: Kamil Janicki

Średniowiecze

C/1018 P1. Zapomniana kometa Bolesława Chrobrego!

Gdy zajaśniała na niebie, pisano o niej na całym świecie – w Korei, Japonii, Francji i Irlandii. Było to jedno z najbardziej widowiskowych zdarzeń astronomicznych...

22 listopada 2015 | Autorzy: Kamil Janicki

Średniowiecze

Jedna rzecz, którą musisz wiedzieć o Świętosławie. Prawdopodobnie… w ogóle nie istniała

Sygryda Storråda, nazywana również Świętosławą. W historii średniowiecznej Polski nie ma drugiej równie niezwykłej bohaterki. Słynnej królowej wikingów poświęcono całe morze artykułów, powieści i prac...

19 listopada 2015 | Autorzy: Kamil Janicki

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.