Bolesław Krzywousty (1086-1138) – książę Polski z dynastii Piastów, syn Władysława Hermana. W młodości prowadził walki przeciwko swojemu ojcu i rządzącemu państwem w jego imieniu palatynowi Sieciechowi. W ich efekcie w 1102 roku uzyskał własną dzielnicę, złożoną z Małopolski i Śląska. Po śmierci Władysława Hermana w roku 1102 został samodzielnym księciem na części polskiego terytorium.
Szybko wdał się w konflikt ze swoim starszym bratem Zbigniewem. Odparł wyprawę niemieckiego cesarza Henryka V, występującego w obronie Zbigniewa, po czym pojmał i oślepił konkurenta. Prowadził długie wojny z Pomorzanami, w efekcie których rozciągnął swoje zwierzchnictwo zarówno na Pomorze Gdańskie, jak i Zachodnie. Dwukrotnie żonaty, wpierw z kijowską księżniczką Zbysławą, a następnie z córką hrabiego Bergu, Salomeą.
Doczekał się przynajmniej czternaściorga dzieci, w tym pięciu synów, którzy dożyli do lat sprawnych. Przed śmiercią ogłosił tak zwany statut Krzywoustego, mający regulować zasady dziedziczenia po nim. Niesłusznie uznawany za władcę, który doprowadził do rozbicia dzielnicowego kraju. Za jego czasów postała kronika Galla Anonima, poświęcona w decydującym stopniu dokonaniom księcia.
Dowiedz się więcej o Bolesławie Krzywoustym:

Średniowiecze | 12.02.2019 | Autor:
Prawdziwe skutki rozbicia dzielnicowego. Czy bez testamentu Krzywoustego Polska stałaby się w XIII wieku mocarstwem?
Co by było, gdyby Bolesław Krzywousty nie podzielił Polski między synów? Lub gdyby książę senior Władysław okazał więcej zdecydowania i pokonał młodszych braci? Krakowski historyk nie ma wątpliwości: losy naszego kraju i tej części Europy mogłyby potoczyć się…

Średniowiecze | 15.12.2018 | Autor:
Czy palatyn Sieciech naprawdę rządził Polską?
Satrapa i intrygant pożądający korony? A może raczej wierny stronnik władcy, dążący do umocnienia książęcej władzy i realizacji planów? Historycy do dzisiaj spierają się o to, kim naprawdę był palatyn Sieciech. Ale jedno nie ulega wątpliwości: jego kariera…

Średniowiecze | 31.10.2018 | Autor:
Polski władca, którego wymazano z historii. Rządził krajem, ale nie znajdziesz go w pocztach królów i książąt
Wychowywano go na następcę tronu, a jego prawo do rządzenia zostało oficjalnie potwierdzone. Jeszcze za życia ojca otrzymał własną dzielnicę. Po śmierci poprzednika oficjalnie zajął jego miejsce. Dlaczego w takim razie nie ma go na liście polskich królów…

Średniowiecze | 25.07.2018 | Autor:
Dlaczego Bolesław Krzywousty doprowadził do rozbicia dzielnicowego?
Kiedy w 1138 roku umarł Bolesław Krzywousty, jego państwo zostało podzielone na kilka części. Wszystko odbyło się w zgodzie z wolą zmarłego. Tylko dlaczego książę zdecydował się na rozbicie własnego dziedzictwa?
Ciekawe materiały o Bolesławie Krzywoustym z portalu TwojaHistoria.pl:
-
Piastowie wracają nad Bałtyk. Podbój Pomorza przez Bolesława Krzywoustego
-
Bohaterska obrona Głogowa. Jak niewielka warownia powstrzymała najazd niemieckiego króla?
-
Polska lekcja honoru. Jak posłowie Bolesława Krzywoustego zamknęli usta niemieckiemu królowi?
-
Kto jest najpopularniejszym polskim władcą? Sprawdzamy dane wyszukiwarki Google