Ciekawostki Historyczne

Gall Anonim

Gall Anonimfot.Henryk Piątkowski/domena publiczna

Gall Anonim

Gall Anonim, anonim zwany Gallem

Autor pierwszej polskiej kroniki żyjący na przełomie XI i XII wieku. Najprawdopodobniej mnich benedyktyński. Jego imię i pochodzenie nie są znane. Tradycyjnie określa się go mianem Galla Anonima, w myśl koncepcji zgodnie z którą był on bratem z jednego z francuskich opactw, najpewniej wspólnoty świętego Idziego w St. Gilles. Obecnie znaczna część środowiska naukowego opowiada się za konkurencyjną teorią, wedle której kronikarz wywodził się raczej z północnej Italii.

Do Polski Anonim przybył, jak się przypuszcza, z Węgier w roku 1113, za panowania Bolesława Krzywoustego. Został protegowanym kanclerza Michała z rodu Awdańców, w którego otoczeniu zaczął tworzyć Kronikę i czyny książąt czyli władców polskich, określaną w skrócie mianem Kroniki polskiej lub Kroniki Galla Anonima. Prace nad księgą trwały prawdopodobnie do roku 1116. Dzieło nie zostało ukończone. Jego najstarszy zachowany rękopis pochodzi dopiero z XIV wieku.

Dowiedz się więcej o Gallu Anonimie:

Średniowiecze

Jak często średniowieczni kronikarze popełniali błędy?

Gdyby nie Gall Anonim, Wincenty Kadłubek i autorzy pierwszego dworskiego rocznika, o początkach Polski nie wiedzielibyśmy niemal nic pewnego….

15 grudnia 2016 | Autorzy: Kamil Janicki

Średniowiecze

Co Gall Anonim ma wspólnego ze świętym Mikołajem?

Mikołaj przynosi prezenty również historykom. Czy jego pośmiertne losy pozwolą zdemaskować plagiat stojący u podstaw pierwszej polskiej kroniki?

2 grudnia 2015 | Autorzy: Kamil Janicki

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.