Ciekawostki Historyczne

Maria Dobroniega (-1087)

Dobroniega Maria wg Michała Stachowicza.fot.doeman publiczna

Dobroniega Maria wg Michała Stachowicza

Maria Dobroniega, Dobroniega Maria

Polska księżna, żona Kazimierza Odnowiciela z dynastii Piastów. Była ruską księżniczką z rodu Rurykowiczów, młodszą siostrą księcia Jarosława Mądrego. Małżeństwo z nią, zawarte w roku 1040 lub 1041, przypieczętowało sojusz z Rusinami, który pozwolił Kazimierzowi ugruntować swoją władzę: świeżo odzyskaną po rebelii poddanych, niszczycielskim najeździe Czechów i wojnie domowej.

Nic nie wiadomo na temat młodości Marii Dobroniegi, istnieje natomiast kontrowersyjna teoria, w myśl której była ona – wspólnie ze swoją siostrą Przedsławą – branką polskiego króla Bolesława Chrobrego.

Związek z nią doprowadził do radykalnych zmian na politycznej mapie Europy: po dekadach zażartych konfliktów Rusini stali się kluczowymi sojusznikami dworu piastowskiego. Można przypuszczać, że Maria Dobroniega przyczyniła się do ściągnięcia posiłków swojego brata, które w 1047 roku pozwoliły rozbić siły mazowieckiego uzurpatora Miecława i ostatecznie ugruntować pozycję księcia Kazimierza. Najpewniej Maria Dobroniega miała też wpływ na decyzję o stałym przeniesieniu faktycznej stolicy państwa do Krakowa.

Maria Dobroniega była matką dwóch kolejnych władców Polski: Bolesława Śmiałego i Władysława Hermana. Przeżyła męża o niemal trzydzieści lat, umierając dopiero za panowania drugiego z synów.

Dowiedz się więcej o Marii Dobroniedze:

Średniowiecze

Dlaczego Kraków został stolicą Polski? To zasługa tych dwóch kobiet

Gniezno leżało w gruzach. Poznań został zrujnowany. Polska na gwałt potrzebowała nowej stolicy. I wcale nie wybrał jej mężczyzna…

13 listopada 2016 | Autorzy: Kamil Janicki

Ciekawe materiały o Marii Dobroniedze z portalu TwojaHistoria.pl:

Średniowiecze

Polskie władczynie, o których absolutnie nikt nie pamięta. Kto jest na…

Nawet najmniej popularni władcy budzą choćby śladowe zainteresowanie. Władczynie – niekoniecznie. Mamy w polskiej historii takie monarchinie, o których…

31 października 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.