Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Maria Dobroniega (-1087)

Dobroniega Maria wg Michała Stachowicza.

fot.doeman publiczna Dobroniega Maria wg Michała Stachowicza

Maria Dobroniega, Dobroniega Maria (-1087) – polska księżna, żona Kazimierza Odnowiciela z dynastii Piastów. Była ruską księżniczką z rodu Rurykowiczów, młodszą siostrą księcia Jarosława Mądrego. Małżeństwo z nią, zawarte w roku 1040 lub 1041, przypieczętowało sojusz z Rusinami, który pozwolił Kazimierzowi ugruntować swoją władzę: świeżo odzyskaną po rebelii poddanych, niszczycielskim najeździe Czechów i wojnie domowej. Matka Bolesława Śmiałego i Władysława Hermana. Przeżyła męża o niemal trzydzieści lat, umierając dopiero za panowania drugiego z synów.

Dowiedz się więcej o Marii Dobroniedze:

Portret Marii Dobroniego autorstwa Mihaila Dvoeglazova. To właśnie między innymi ona zadbała, aby Kraków był godzien miana stolicy Poldki. Ilustracja z książki "Damy ze skazą".

artykuł | 13.11.2016 | Autor:

Dlaczego Kraków został stolicą Polski? To zasługa tych dwóch kobiet

Gniezno leżało w gruzach. Poznań został zrujnowany. Polska na gwałt potrzebowała nowej stolicy. I wcale nie wybrał jej mężczyzna zasiadający na tronie.

Ciekawe materiały o Marii Dobroniedze z portalu TwojaHistoria.pl:

Eleonora Habsburżanka. Jedna z najmniej znanych polskich władczyń.

artykuł | 31.10.2017 | Autor:

Polskie władczynie, o których absolutnie nikt nie pamięta. Kto jest na szarym końcu ponurego rankingu?

Nawet najmniej popularni władcy budzą choćby śladowe zainteresowanie. Władczynie – niekoniecznie. Mamy w polskiej historii takie monarchinie, o których kompletnie zapomnieliśmy. Kto zamyka smutną listę?

Najlepsze książki o Marii Dobroniedze: