Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Maria Dobroniega (-1087)

Dobroniega Maria wg Michała Stachowicza.

fot.doeman publiczna Dobroniega Maria wg Michała Stachowicza

Maria Dobroniega, Dobroniega Maria (-1087) – polska księżna, żona Kazimierza Odnowiciela z dynastii Piastów. Była ruską księżniczką z rodu Rurykowiczów, młodszą siostrą księcia Jarosława Mądrego. Małżeństwo z nią, zawarte w roku 1040 lub 1041, przypieczętowało sojusz z Rusinami, który pozwolił Kazimierzowi ugruntować swoją władzę: świeżo odzyskaną po rebelii poddanych, niszczycielskim najeździe Czechów i wojnie domowej.

Nic nie wiadomo na temat młodości Marii Dobroniegi, istnieje natomiast kontrowersyjna teoria, w myśl której była ona – wspólnie ze swoją siostrą Przedsławą – branką polskiego króla Bolesława Chrobrego.

Związek z nią doprowadził do radykalnych zmian na politycznej mapie Europy: po dekadach zażartych konfliktów Rusini stali się kluczowymi sojusznikami dworu piastowskiego. Można przypuszczać, że Maria Dobroniega przyczyniła się do ściągnięcia posiłków swojego brata, które w 1047 roku pozwoliły rozbić siły mazowieckiego uzurpatora Miecława i ostatecznie ugruntować pozycję księcia Kazimierza. Najpewniej Maria Dobroniega miała też wpływ na decyzję o stałym przeniesieniu faktycznej stolicy państwa do Krakowa.

Maria Dobroniega była matką dwóch kolejnych władców Polski: Bolesława Śmiałego i Władysława Hermana. Przeżyła męża o niemal trzydzieści lat, umierając dopiero za panowania drugiego z synów.

Dowiedz się więcej o Marii Dobroniedze:

Portret Marii Dobroniego autorstwa Mihaila Dvoeglazova. To właśnie między innymi ona zadbała, aby Kraków był godzien miana stolicy Poldki. Ilustracja z książki "Damy ze skazą".

Średniowiecze | 13.11.2016 | Autor:

Dlaczego Kraków został stolicą Polski? To zasługa tych dwóch kobiet

Gniezno leżało w gruzach. Poznań został zrujnowany. Polska na gwałt potrzebowała nowej stolicy. I wcale nie wybrał jej mężczyzna zasiadający na tronie.

Ciekawe materiały o Marii Dobroniedze z portalu TwojaHistoria.pl:

Eleonora Habsburżanka. Jedna z najmniej znanych polskich władczyń.

artykuł | 31.10.2017 | Autor:

Polskie władczynie, o których absolutnie nikt nie pamięta. Kto jest na szarym końcu ponurego rankingu?

Nawet najmniej popularni władcy budzą choćby śladowe zainteresowanie. Władczynie – niekoniecznie. Mamy w polskiej historii takie monarchinie, o których kompletnie zapomnieliśmy. Kto zamyka smutną listę?

Najlepsze książki o Marii Dobroniedze: