Polskie Imperium

Historyczne lifehacki. 10 szokujących porad sprzed lat

Autor: | 13 września 2015 | 18,269 odsłon

Poradź nam dziadku! (fragment obrazu Alberta Ankera "Dziadek opowiada wnuczkom historię", domena publiczna).Nie masz pomysłu, jak dać kosza? Szukasz porad, jak postępować z małym dzieckiem? A może marzy Ci się zbicie astronomicznej fortuny? Jakikolwiek problem Cię gnębi, dobrze trafiłeś – tu znajdziesz gotowe i przetestowane rozwiązania sprzed stuleci. Tylko uważaj, bo włos Ci się od nich zjeży na głowie!

Jak zawsze wszystkie pozycje w TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym zebraliśmy w jednym miejscu pomocne wskazówki, zarówno dedykowane Paniom, jak i Panom. Więcej podobnych treści znajdziecie TUTAJ.

Co zatem należy zrobić, jeśli…

Idealny prezent dla pani? Dziś już niekoniecznie... Futra z lisa złotego i platynowego (źródło: domena publiczna).

10.

Nie wiesz, co kupić na święta bliskiej sobie kobiecie? W przedwojennej Polsce z pomocą przyszłaby Ci prasa. Według krakowskiego „Światowida” z 1927 roku świetnym pomysłem było naturalne futro, najlepiej z lisa. Trzy lata później na łamach tej samej gazety doradzano kupno zestawu przyborów podróżnych, oczywiście ze skóry krokodyla (przeczytaj więcej na ten temat).
Autor historycznej porady i bożyszcze tlumów Wallace Reid (źródło: domena publiczna).

9.

Chcesz być sławny i bezkarnie oddawać się nałogowi? Wallace Reid, aktor ze złotych lat Hollywoodu, udowodniłby Ci, że można nie tylko uniknąć wizerunkowej klapy, ale jeszcze zyskać fanów dzięki swobodnemu używaniu heroiny. Trzeba jednak najpierw przekonać wszystkich, że tak naprawdę to źli koledzy wciągnęli Cię w uzależnienie. I że cały czas z nim walczysz… nawet jeśli tego nie robisz (przeczytaj więcej na ten temat).
Czasem by przeżyć i zapewnić byt najbliższym kobiety musiały parać się brudnym zawodem (obraz Kazimierza Alchimowicza "Deportowani", domena publiczna).

8.

Właśnie zesłano Cię na Sybir i nie wiesz, jak przetrwać? Powinieneś zdobyć konkretne umiejętności, które da się przeliczyć na pieniądze lub jedzenie. Jednym ze sposobów, jakie doradziłyby Ci dziewczyny wywiezione podczas II wojny światowej, było lepienie cegieł z krowiego łajna. Innym – stawianie glinianych pieców. Nie licz jednak na lepszą zapłatę, niż miska zupy (przeczytaj więcej na ten temat).
Zwykła chwila wytchnienia nad wedką czy pretekst do podglądania konkurentów? (fot. Lsuff, lic. CC BY-SA 3.0).

7.

Nie wiesz, jak zbić gigantyczną fortunę? Gangsterzy z Miami z lat 70. XX wieku mieliby dla Ciebie prostą radę – handel narkotykami. Jednak to niełatwy sposób, wymagający mnóstwa sprytu. Trzeba było mieć zawsze kilka planów awaryjnych w zanadrzu. A wyjazd na ryby zwykle był tylko pretekstem do dyskretnego podglądania interesów konkurencji… (przeczytaj więcej na ten temat).
Jak nie można snajpera wypatrzeć, to trzeba go wykurzyć sposobem... (źródło: domena publiczna).

6.

Uwziął się na ciebie snajper? Walczący na froncie wschodnim niemieccy żołnierze doradziliby Ci, żebyś… próbował go sprowokować. Najlepiej rzucić w niego blaszaną puszką wypełnioną nieczystościami i obserwować, skąd nadchodzą strzały do tego „ruchomego celu”. A wtedy już zlikwidowanie namierzonego snajpera nie powinno stanowić żadnego problemu (przeczytaj więcej na ten temat).
I jakby tu z nią zerwać? (karykatura Johna Townshenda z "Vanity Fair" z 1870 roku, domena publiczna)

5.

Postanowiłeś zerwać zaręczyny i nie wiesz, jak to oznajmić? Według XIX-wiecznych gentlemanów nie powinieneś mówić tego narzeczonej prosto w oczy, by uniknąć scen. Najlepiej napisać do niej długi list, wyjaśniający powody tej decyzji. Trzeba w nim podkreślić, że ona była wspaniała, a Ty na nią nie zasługiwałeś, by jak najmniej cierpiała. Należy też oczywiście odesłać pierścionek zaręczynowy… (przeczytaj więcej na ten temat).
Tę panią też czekały podobne praktyki (obraz Marcusa Gheeraertsa Młodszego "Portret Susanny Temple" z 1620 roku, domena publiczna).

4.

Jesteś w zaawansowanej ciąży i nie wiesz, jak przygotować się do porodu? Wiedzę na ten temat możesz czerpać m.in. z „Hortus sanitatis, O ziolach i o mocy ich” Stefana Falimirza z 1534 roku. Autor tego zielnika radził unikać w ostatnich dniach ciąży posiłków zimnych, kwaśnych i gorzkich. Natomiast „miejsca tajemne” należało smarować miksturą z wonnych olejków oraz tłuszczy kurzych, kaczych i gęsich (przeczytaj więcej na ten temat).
Nawet jeśli kochanka jest tuż-tuż, udawaj, że nic nie wiesz (fragment obraz Alessandro Sani "Spourned lover", domena publiczna).

3.

Mąż Cię zdradza i nie masz pomysłu, jak na to zareagować? Dziewiętnastowieczna dama przestrzegłaby Cię, byś broń boże nie wystawiała mu za drzwi walizek ani nie robiła awantur. Publiczny skandal mógł tylko żonie zaszkodzić. Zamiast tego powinnaś udawać, że nic się nie stało i tuszować sprawę, jak się da. A najlepiej zaprzyjaźnić się z jego kochanką… (przeczytaj więcej na ten temat).
Strach pomyśleć, jakby to dziecko zaraziło się ospą (fragment obrazu Williama Hogartha "The Graham Children", domena publiczna).

2.

Właśnie zostałaś mamą, a Twój bobas choruje na ospę? Kilkaset lat temu medycy kazaliby Ci trzymać dziecko w przestronnym jasnym pokoju, niezbyt ogrzanym, ale bez przeciągów. Standardowo zarządziliby stawianie malcowi baniek i upuszczanie krwi. Zaś na gorączkę zaleciliby oseskowi picie mikstury ze spirytusu, siarki, syropu fiałkowego i siarczanu miedzi (przeczytaj więcej na ten temat).
Trumny, trumienki... a może w którejś z nich była kiedyś wieprzowinka (fot. Riggwelter, lic. CC BY-SA 3.0).

1.

Nie masz pomysłu, jak przemycić kilkadziesiąt kilogramów mięsa i jego przetworów? Nasi dziadkowie z czasów niemieckiej okupacji mieliby dla Ciebie niezawodną metodę – „na trupa”. Wystarczyło włożyć towar do trumny i załatwić stosowne dokumenty. Żołnierze kontrolujący samochody zakładów pogrzebowych nie zaglądali bowiem pod wieko, obawiając się chorób zakaźnych. A to była tylko jedna z całego szeregu niesamowitych metody szmuglerskich… (przeczytaj więcej na ten temat).

Ta książka pełna jest historycznych porad:

Powiedz innym co myślisz:

Agnieszka WolnickaAgnieszka Wolnicka - Absolwentka stosunków międzynarodowych na UJ. Pasjonatka historii, szczególnie genealogii możnych panów każdej epoki historycznej. Uwielbia też badać losy niesamowitych kobiet, próbujących dojść do władzy. Na co dzień prowadzi fanpage „Ciekawostki z dziejów rodów panujących” i pracuje jako sekretarz redakcji "Ciekawostek historycznych".

Zainteresowany? Zobacz inne listy TOP10.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Wkroczenie Armii Czerwonej w rodzinnych opowieściach. Jak to naprawdę wyglądało?

Czerwonoarmista w trakcie ofensywy na zachód. Tak przedstawiał ją radziecki plakat propagandowy, a jak wyglądała prawda? (źródło: domena publiczna).

Z pewnością nie raz słuchaliście relacji bliskich o tym, jak wyglądał koniec II wojny światowej. Z jednej strony uwolnienie od niemieckiej okupacji, z drugiej – wkroczenie Armii Czerwonej. Ten przełomowy moment polskiej historii przybliży nasza najnowsza książka, „Czerwona zaraza”. Pomóżcie nam ją napisać, dzieląc się rodzinnymi historiami.

9 lutego 2017 | Czytaj dalej...

Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski

Obiecywali wolność i bezpieczeństwo. Zdruzgotany brutalną okupacją Naród witał ich z nadzieją i kwiatami. Zamiast wybawicieli nadeszli jednak bezwzględni zbrodniarze i złoczyńcy. Nikt nie mógł czuć się bezpieczny w zetknięciu z czerwoną szarańczą.

31 stycznia 2017 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Przekret - pion

Czy wiesz że...

stalin
…w ramach kultu jednostki w ZSRR pojawiła się propozycja, aby przyjąć nowy kalendarz? Rok urodzin Stalina (1879) miał być odtąd rokiem pierwszym!

niezniszczalny
…Imperium Brytyjskie miało w swoich szeregach prawdziwie niezniszczalnego żołnierza. Stracił oko, był o krok od amputacji nogi, a kiedy amputowano mu rękę, stwierdził, że nie zrobiło to na nim większego wrażenia niż wyrwanie zęba.

krwawa-luna-miniaturka
… „Krwawa Luna”, największa sadystka stalinowskiej ubecji w Polsce, miała doktorat z filozofii i w towarzystwie uchodziła za kobietę niezwykle towarzyska i pogodną, niebywale inteligentną.