Promo styczeń

10 faktów, po których poczujesz się lepiej jako Polak

Autor: | 15 lutego 2015 | 77,621 odsłon

Z tego możemy być naprawdę dymniSpektakularne sukcesy polskiej husarii. Imponująca akcja polskich komandosów pod Monte Cassino. I Brytyjczycy przyjeżdżający do Polski… na zmywak. Te historie poprawią humor każdemu Polakowi.

Tym razem, podróżując przez epoki przedstawiamy Wam dowody na to, że w naszej historii jest wiele epizodów, które naprawdę są powodami do dumy.

Jak zawsze wszystkie pozycje w TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem były to teksty poświęcone nowożytności, I wojnie światowej i dwudziestoleciu międzywojennemu oraz II wojnie światowej.

Mamy wiele powodów do dumy ponieważ…

10.

Polscy kryptolodzy w okresie międzywojennym byli prawdziwymi mistrzami w swoim fachu. Nie tylko złamali Enigmę, ale również to właśnie oni w dużej mierze przyczynili się do zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej. Ich sława była tak duża, że po nauki nad Wisłę przyjechali nawet… kryptolodzy z odległej Japonii (przeczytaj więcej na ten temat).

9.

W XVI i XVII wieku Polska stała się istną ziemią obiecaną dla przybyszów z Wysp Brytyjskich. Wyprawy nad Wisłę szczególnie upodobali sobie Szkoci. Przez dwa stulecia do naszego kraju przybyło ich kilkadziesiąt tysięcy. Pewien szkocki podróżnik bez ogródek pisał, że: z pewnością możemy Polskę określić także mianem matki dla naszego gminu oraz miejscem, gdzie swój początek biorą fortuny naszych najlepszych kupców. Tak więc w epoce nowożytnej to do Polski jeździło się na zmywak! (przeczytaj więcej na ten temat).

8.

Polacy znajdą wyjście nawet z najtrudniejszej sytuacji. Dokładnie tak było wiosną 1939 r. kiedy niemiecki wywiad sabotował wydanie nam przez holenderską stocznię ORP Sęp. Nie mogąc załatwić sprawy tradycyjnymi metodami zdecydowaliśmy się… porwać rzeczoną jednostkę. Bo Polak nie da sobie dmuchać w kaszę (przeczytaj więcej na ten temat).

7.

Wiele akcji Armii Krajowej to gotowy scenariusz filmu sensacyjnego. Jedną z najbardziej spektakularnych było odbicie więźniów z rąk pińskiego gestapo. Za tą perfekcyjnie przeprowadzoną operacją stał legendarny por. Jan Piwnik „Ponury”. Nikt nie zginął i to mimo, że w mieście stacjonowało 3000 żołnierzy i funkcjonariuszy wroga! (przeczytaj więcej na ten temat).

6.

Nasi lotnicy w okresie II RP mieli na swoim koncie wiele spektakularnych wyczynów. Jednymi  z największych mógł się pochwalić kpt Stanisław Skarżyński. To waśnie on jako pierwszy Polak samotnie przeleciał nad Atlantykiem. Jednocześnie ustanawiając światowy rekord długości lotu dla samolotów turystycznych. A wszystko to w garniturze (przeczytaj więcej na ten temat).

5.

Polskie podziemie niepodległościowe podczas Wielkiej Wojny nie dawało wytchnienia niemieckiemu okupantowi. Przeprowadzano regularnie akcje ekspropriacyjne i dywersyjne. Na porządku dziennym były również zamachy na najbardziej antypolskich urzędników i oficerów (przeczytaj więcej na ten temat).

4.

W trakcie II wojny światowej nasi komandosi byli jednymi z najlepszych alianckich żołnierzy sił specjalnych. Swoją renomę potwierdzili w maju 1944 r. w czasie walk o Monte Cassino. To właśnie wtedy członkowie 1. Samodzielnej Kompanii Commando wykazali się bezprecedensową odwagą zdobywając Górę Anioła Śmierci (przeczytaj więcej na ten temat).

3.

Polscy podwodnicy cechowali się niezwykłą zaradnością i hartem ducha. Gdy we wrześniu 1939 r. OPR Orzeł został internowany w Tallinie, jego załoga się nie poddała. Mimo rozbrojenia okrętu, skonfiskowania map oraz dziennika nawigacyjnego marynarze zdecydowali się na ucieczkę i rejs w nieznane. Po pokonaniu półtora tysiąca mil morskich oraz wielu niebezpieczeństw dotarli do Wielkiej Brytanii (przeczytaj więcej na ten temat).

2.

Polscy piloci tak garnęli się do walki z Niemcami, że właściwie nic nie było w stanie ich powstrzymać. A już na pewno przeszkody nie stanowiła rumuńska niewola. Nasi lotnicy byli prawdziwymi mistrzami ucieczek z obozów dla internowanych. W wielu przypadkach ich wyczyny to gotowe scenariusze komedii sensacyjnych! (przeczytaj więcej na ten temat).

1.

Husaria nie bez kozery nazywana jest najlepszą jazdą w historii. Dla naszych kawalerzystów dziesięcio- czy osiemnastokrotna przewaga wroga nie stanowiły większego problemu. Nawet gdy stosunek sił wynosił dwadzieścia pięć do jednego husarze byli w stanie rozgromić przeciwnika (przeczytaj więcej na ten temat).

Poznaj historię Polskiego Imperium

Powiedz innym co myślisz:

Rafał KuzakRafał Kuzak - Magister historii, fan muzyki rockowej i dobrej książki. Współautor "Wielkiej Księgi Armii Krajowej". Autor ponad stu artykułów poświęconych głównie przedwojennej Polsce i II wojnie światowej. Obecny zastępca redaktora naczelnego „Ciekawostek historycznych”. Więcej informacji o autorze.

Zainteresowany? Zobacz inne listy TOP10.
Okupacja
Komentarze do artykułu (18)
 1. Owszem, wymienione akcje na pewno były istotne, choć o polskich komandosach, a szczególnie spod Monte Cassino nie słyszałem. W mojej „liście przebojów” wyżej notowane są okręty podwodne ORP Dzik i ORP Sokół, słynne Terrible twins które walczyły i zatapiały a nie wsławiły się bohaterskimi… ucieczkami. czy polska była „ziemią obiecaną” dla innych nacji, mam swoje zdanie. Najwięcej jednak boli, że w przedstawionej wyliczance brak choćby jednego zdania na temat bohaterów spod Lenino, przyczółka Warecko-Magnuszewskiego, Studzianek, Wału Pomorskiego i Kołobrzegu, znad Odry i Nysy Łużyckiej. Zdobywców Berlina i walk pod Dreznem… Czy ich krew była mniej (a może bardziej) czerwona? Czy w tym kraju może być normalnie? A może mamy zbyt niedouczonych historyków… a może?

  • Niestety ale musze sie z Toba zgodzic. Wyglada na to ze dokonania LWP beda teraz przez lata pomijane bo byla to armia „Ludowa” a wiec dla niektorych mniej polska… Wiele lat, obawiam sie, musi uplynac bysmy wszyscy zrozumieli ze w tamtych czasch Nasi Dzielni Chlopcy walczyli o Polske w taki sposob i takiej armii w jakiej im bylo dane…

  • a może… a może to świadczy o tym, że mamy po prostu więcej powodów do dumy? ;) Oczywistym dla mnie jest fakt, że nie sposób ich zamknąć w jednej dziesiątce, a na tle historii ciężko wartościować w kategorii „ważne/mniej ważne/ trochę bardziej ważne ale nie tak bardzo jak…” ;)

 2. Piszesz o militarnych wyczynach Polaków, a jest jeszcze myśl naukowo techniczna. Dynamiczny rozwój gospodarki w latach 1918 -1939. Liczne aktualne nagrody na polu naukowym zdobywane przez młodych. Wynalazki . Nie jesteśmy tylko „kozakami” ale potrafimy też myśleć kreatywnie.
  Tylko niestety ciągle jesteśmy za słabi z ekonomi. Oddajemy swoje talenty za darmo.

 3. Kilka nowych komentarzy z naszego profilu na Fb:
  //www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/?fref=ts

  Marta F.: Jestem dumną Polką bez powyżych powodów i kocham swój kraj na dobre i na złe

  Mateusz D.: „niech znikną Ci co się przeszłością szczycą, albowiem każda dziwka też była dziewicą „…

  Jan K.
  : lepiej byście puszczali 10 faktów za które wstyd być polakiem. bo jak się czyta naszych pseudo-patriotów to się okazuije że my naród wybrany a wszyscy dookoła tylko na nas napadali.

  Moje propozycje (tak naszybko):

  1) 1968 – napaść na Czechosłowację wraz z wojskami Układu Warszawskiego
  2) 1938 rozbiór Czechosłowacji (do spółki z Hitlerem)
  3) 1921 – wojna z Ukrainą i okupacja sporego kawałka Ukrainy, tzn z większością ukraińskich obywateli (za którą podziękowali nam w 1943/44)
  4) 1919 – napaść i oderwanie kawałka Litwy
  5) krwawe pacyfikacje Ukrainy w XVII wieku
  6) stworzenie kolaboracyjnego rządu w 1945 i zniewolenie Polski na 50 lat. wymordowanie wraz z NKWD kwiatu polskich patriotów.
  7) „przewrót majowy” – zamach stanu, zabicie kilkuset polaków, zniewolenie legalnego, demokratycznie wybranego rządu
  8) polityczna i prasowa, antysemicka nagonka na Naturowicz zakończona zabiciem prezydenta Polski
  9) Nie oddanie mienia prawowitym właścicielom (żydom, niemcom – którzy musieli uciekać z Polski lub zginęli w czasie WWII)
  10) Zdrajca król który oddał swój kraj kochance Carycy Katarzynie II

  • Też tak na szybko do powyższego komentarza Jana K:
   A)za Czechosłowację w 1968 odpowiadają władze PRL zainstalowane siłą przez Sowietów, B)Czechosłowacja w 1938 była odpowiedzią na zajęcie przez nich Zaolzia wcześniej w 1919, więc to nie my zaczęliśmy, a po drugie nigdy Rzeczpospolita nie współpracowała z III Rzeszą
   C) Ukraina była w dwudziestoleciu międzywojennym podzielona na dwie frakcje, z czego współpracowaliśmy z prowadzoną przez Petlurę i zabiegaliśmy o stworzenie wolnej Ukrainy (mimo, że nie udało się tego osiągnąć ostatecznie w traktacie ryskim w 1921)
   D) Przewrót majowy był wyrwaniem kraju z chaosu politycznego, jaki wówczas panował
   E) Naturowicz??? F) Tu już jest gruba przesada – Żydzi otrzymali rekompensaty za II Wojnę Światową od sprawców, czyli Niemców. Niemcy natomiast ponosili koszty rekompensat za wojnę, do których zobowiązali ich Alianci w Jałcie (nie mieliśmy na to żadnego wpływu)

 4. Już powyżej wspominano, że poza osiągnięciami militarnymi mieliśmy też naukowe – ale tu by się przydała osobna lista. Dodam jeszcze jedną rzecz, z której jako Polka jestem dumna. W XVI i XVII wieku, epoce Reformacji i kontrreformacji, kiedy cała Europa pogrążona była w wojnach religijnych, prześladowaniach mniejszości itp. w naszym kraju była względna tolerancja. Może nie w stu procentach, fanatycy się zawsze trafiali, była niby katolicka większość, ale generalnie nocy św. Bartłomieja w polskim wydaniu nie było, stosów w Polsce było mało na tle ówczesnej Europy. A Sobieskiemu nie przeszkadzali nawet muzułmańscy Tatarzy. Zresztą, wbrew temu co się obecnym pseudopatriotom wydaje, nasz kraj zamieszkiwali ludzie różnych nacji, na czym nasza kultura tylko zyskała.

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Egyptian_chess_players
…starożytni Rzymianie praktykowali kazirodcze małżeństwa? Czy winić można wpływ zdegenerowanego Egiptu? A może było na odwrót i to Rzymianie wepchnęli Egipcjan w objęcia swoich braci i sióstr?

Two_Seapoy_Officers_A_Private_Seapoy
…nie było w dziejach świata imperium większego niż Brytyjskie? W szczytowym okresie obejmowało prawie jedną czwartą lądów i jedną piątą ludności na Ziemi.

Zbrodnie-miniatura
…krwawe stłumienie Powstania Warszawskiego miało stać się przestrogą dla Banditen z innych krajów. Plan zrównania z ziemią dużego europejskiego miasta od zawsze zaprzątał obłąkany umysł Adolfa Hitlera.