Ciekawostki Historyczne

Najciekawsza książka tygodnia. Nowe spojrzenie na zbrodnię wołyńską

Wystarczy rzucić w dyskusji hasło „Wołyń” by rozpętała się burza. Zbrodnia, do jakiej doszło w 1943 roku mimo upływu lat nadal jest otwartą raną pomiędzy Polakami i Ukraińcami. Wielu historyków potrafi podjąć ten temat nie skaziwszy go przy tym polityką. Temu autorowi się udało.

Grzegorz Motyka nie po raz pierwszy pisze o trudny relacjach pomiędzy dwoma sąsiadami. Od lat stara się w swoich pracach dotrzeć do sedna prawdy, choć wielu osobom nie podoba się to, co ma do powiedzenia. Także „Wołyń ’43” nie pozostawia czytelnika obojętnym. Oprócz historii konfliktu polsko-ukraińskiego na Kresach poznamy także nową biografię naszej najsłynniejszej noblistki i przyjrzymy się z bliska mrocznej postaci Berii.

Wołyń ’43, Grzegorz Motyka, Wydawnictwo Literackie

W czasie drugiej wojny światowej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej doszło do okrutnej zbrodni. Ten fakt nie ulega wątpliwości. Niestety, kiedy dyskusja na temat tej tragedii wybucha w mediach co raz to na nowo niewiele osób zadaje sobie trud spojrzenia na szerszą perspektywę historyczną.

Zamiast tego pojawiają się nawoływania do nienawiści i zemsty, czy wyrzucania z kraju nie tylko potomków, ale i współrodaków osób odpowiedzialnych za tamte wydarzenia. Tymczasem wydarzenia na Wołyniu były wypadkową dziesiątek, jeśli nie setek lat sąsiedzkich ran i blizn. By zrozumieć, co się wtedy wydarzyło, warto sięgnąć po książkę Motyki.

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Maria Skłodowska-Curie, Laurent Lemire, Świat Książki

Z niewielu Polaków jesteśmy równie dumni, co z niepozornie wyglądającej uczonej, która rzuciła na kolana świat naukowy.

Maria Skłodowska-Curie jednak nie tylko z zamiłowaniem pochylała się nad aparaturą laboratoryjną, była też kobietą z krwi i kości, która zaryzykowała wszystko dla ukochanego mężczyzny. Nawet wywołała gigantyczni obyczajowy skandal…

Beria. Oprawca bez skazy, Françoise Thom, Prószyński i S-ka

Kiedy mówimy o mordzie na polskich oficerach w Katyniu, jedną z kluczowych postaci jest Ławrientij Beria.

Ten człowiek zasłużył sobie na miano jednego z najgorszych morderców w majestacie prawa, jakich kiedykolwiek nosiła ziemia. Jak to możliwe, że postrach najpotężniejszych ludzi w Związku Radzieckim sam stał się wreszcie ofiarą?

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Gdy zalały nas fale szwedzkiego potopu…

To był jeden z najtrudniejszych okresów w dziejach Polski. Pełen krwi, pożarów i strachu. Nawet król jegomość i jej wysokość królowa w obawie przez pojmaniem...

11 marca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Kabaret, ach przedwojenny kabaret

Siła polskiego kabaretu z lat dwudziestych i trzydziestych tkwiła w niezwykłym talencie kilku wybitnych artystów, których piosenki wspominamy i śpiewamy do dziś. Wśród nich prym...

26 lutego 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Przeżyli piekło kacetów i odważyli się o tym opowiedzieć

To nie jest kolejna książka o Auschwitz. To nie jest kolejna chwytająca za serce dramatyzmem opowieści pełnej łez. „Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści...

18 lutego 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Wynaradawiani, którzy sami wynaradawiają?

Przez 123 lata niewoli Polacy ze wszystkich sił walczyli o zachowanie swojej tożsamości narodowej, języka i kultury. Aż trudno uwierzyć, że naród, który sam doświadczał...

11 lutego 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Opowieść byłego komandosa GROM-u

W dzieciństwie lubimy się bawić żołnierzykami. Później chętnie oglądamy filmy akcji i ewentualnie defiladę 15 sierpnia. Na tym nasze zainteresowanie wojskiem się kończy. Są jednak...

14 stycznia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Bardzo polscy krwiopijcy w średniowieczu

Na fali popularności filmów i seriali o wampirach, które umierają z miłości do ludzkich nastolatek, lub od wieków wojują z wilkołakami, pamiętajmy o jednej rzeczy. Popkulturowe...

4 stycznia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

KOMENTARZE (5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zygmunt Mazur

Jak nie może być ran jak żyją jeszcze ludzie którzy przeszli tą gehennę.Wnukowie oraz potomni też będą pamiętać,nie obawiajcie się upowcy.

nan

Mega ciekawą książką jest „To wszystko człowiek widział. Wpsomnienia wschowian z Kresów”. Sa tam wspomnienia mojego wujka. Arcyciekawa, ale też wstrząsająca publikacja.

MR.INCONITO

Wołyń – to jedna z najtragiczniejszych kart w historii Polski. Zapomniana i jedna z tych najbardziej ukrywanych w naszych dziejach. Dziś znów sprofanowano polski cmentarz w Bykowni na Ukrainie, zniszczono pomniki Orląt Lwowskich, a mordercy i zbrodniarze oraz degeneraci z brygady Kamińskiego, SS-Galizien oraz mordercy z UPa maszerują ulicami Kijowa w swoich pochodach. Nadaje im się prawa kombatanckie obwiesza orderami i medalami wolnej Ukrainy a na ich sztandarach nadal widnieje „SMIERT LACHOM ŻIDOM KOMUNISTOM”. Ich główny wódz Stefan Bandera patrzy na Ukrainę z sokołów swoich pomników. Ulice ukraińskich miast – dawnych polskich miast dziś noszą nazwy tych, którzy grabili, mordowali i palili. Tylko na tej wolnej i samostijnej Ukrainie jakoś dziwnie zapomniano o ofiarach tej zbrodni palonych , mordowanych, zarzynanych nożami, rąbanych siekierami , poniżanych, bitych i gwałconych. Jakoś o tym dziwnie panownie z Ukrainy zapomnieli. Może tak jak Trump, lepiej byłoby postawić mur i pomyśleć o tym, czy drzwi do tej wolnej Europy trzeba aż tak szeroko otwierać., MR.INCOGNITO.

MR.INCONITO

SUPER …OBY WIECEJ O TYM PISANO

Czytacz

Znowu zniszczono pomnik pomordowanych w Hucie Pieniackiej. Nie wierzę, że ustawicznie Rosjanie niszczą polskie pomniki na Ukrainie. odnosząc się do artykułu czy ostanie wydarzenia są wypadkową „setek lat sąsiedzkich ran i blizn”? Nie sądzę pani Aleksandro. Niech pani pojedzie do Lwowa i stanie popołudniu na jego ulicach powietrze ciężkie jest i duszne od nienawiści do Lachów.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.