Ciekawostki Historyczne
Historia najnowsza

Przed nami obchody 1000. rocznicy koronacji Chrobrego i Mieszka II

Rekonstrukcje, festiwale, konferencje naukowe, uroczystości religijne – tak już wkrótce będziemy świętować 1000-lecie koronacji Chrobrego i Mieszka II Lamberta.

W roku 1025 w Gnieźnie miały miejsce koronacje dwóch polskich królów: Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta. Przypomnijmy, że za przypuszczalną datę koronacji Chrobrego uznaje się 18 kwietnia, natomiast jego syn najprawdopodobniej został koronowany 25 grudnia. Z tej okazji właśnie w tym mieście zorganizowanych zostanie wiele uroczystości. O planach poinformowano na konferencji prasowej zorganizowanej w środę, 8 stycznia, w warszawskim Muzeum Historii Polski.

Uroczystości w Gnieźnie

Jak do obchodów tej niezwykłej rocznicy przygotowuje się samo miasto? Przede wszystkim zorganizowana zostanie rekonstrukcja królewskiej koronacji. W Gnieźnie stanie też… średniowieczne miasteczko. Przewidziana została także specjalna edycja Królewskiego Festiwalu Artystycznego.

Jan Matejko, Koronacja Chrobregofot.domena publiczna

Jan Matejko, Koronacja Chrobrego

Na uwagę z pewnością zasługuje też planowane plenerowe widowisko historyczne, które opowie o początkach naszego państwa, zaczynając od wędrówki Lecha, Czecha i Rusa. W widowisku, które będzie miało miejsce w trakcie dwóch sierpniowych weekendów, weźmie udział ok. 120 aktorów i wolontariuszy. Będzie je można zobaczyć 1, 2 i 3 oraz 8, 9 i 10 sierpnia.

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Rok Milenium

Ponadto Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów w Gnieźnie. Na 26 kwietnia zaplanowane zostało wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu w tym mieście. Obrady będą miały miejsce w Hali im. Mieczysława Łopatki.

Natomiast we wrześniu odbędzie się XII Zjazd Gnieźnieński. Uroczystościom odpustowym ku czci św. Wojciecha towarzyszyć będzie Msza Koronacyjna. Równocześnie – jak zapowiedział prezes Polskiej Organizacji Turystycznej –podjęte zostaną wzmożone działania na rzecz promocji Polski za granicą. Skoncentrują się one na promocji turystyki kulturalnej w Czechach, Niemczech i Skandynawii.

***

Szczegółowe informacje dotyczące obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II znajdziecie na stronie internetowej www.Gniezno2025.pl.

Serdecznie zapraszamy na obchody. Kolejna taka okazja dopiero za 1000 lat!

Źródła:

  1. R. Gaweł, 1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego. Bogaty program obchodów, rmf24.pl, dostęp: 08.01.2025.
  2. M. Kozubal, Tysiąc lat koronacji Bolesława Chrobrego. Co się wydarzy w Gnieźnie?, historia.rp.pl, dostęp: 08.01.2025.
  3. Wielkie uroczystości. Gniezno świętuje 1000 lat koronacji, onet.pl, dostęp: 08.01.2025.

Il. otwierająca tekst: Gryffindor/CC BY-SA 3.0, Jan Matejko/domena publiczna (2)

Zobacz również

Średniowiecze

Czy Szczerbiec został zgubiony?

Szczerbiec znajdujący się na Wawelu pochodzi z XIII wieku. Nie ma więc nic wspólnego z Chrobrym. To zastępca pierwotnego miecza, który być może został zgubiony.

24 kwietnia 2024 | Autorzy: Krzysztof Pyzia

Średniowiecze

Zjazd gnieźnieński (1000)

Otton III był dla Polski wybitnie łaskawy. Po zjeździe gnieźnieńskim awans naszego państwa był oczywisty. Tylko czy Chrobry został wtedy koronowany? I na kogo?

5 kwietnia 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Włócznia św. Maurycego

Miała dawać moc pokonywania wrogów. Z pewnością podniosła polityczną rangę Chrobrego. Ale ile właściwie było włóczni św. Maurycego?

28 marca 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Burza koronacyjna nad Polską

Gdyby ten pomysł się ziścił, losy Polski i Litwy mogłyby potoczyć się inaczej. Ale Witold ostatecznie obszedł się smakiem. Czym była tzw. burza koronacyjna?

30 listopada 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Co się stało z koroną Chrobrego?

Najważniejsze polskie insygnium koronacyjne – korona Chrobrego – przepadło w mrokach dziejów. Co ciekawe, sam Chrobry... nigdy nie miał jej na głowie.

29 października 2023 | Autorzy: Maria Procner

Średniowiecze

Mieszko II kontra Konrad II

W 1031 roku Konrad II najechał na Polskę. Czemu tym razem Mieszko II postanowił skapitulować przed wrogiem, skoro wcześniej odnosił praktycznie same zwycięstwa?

18 września 2023 | Autorzy: Mariusz Samp

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.