1 września przedstawione zostały konkluzje raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945. Został on zaprezentowany na Zamku Królewskim w Warszawie przez przewodniczącego Rady Instytutu Strat Wojennych Arkadiusza Mularczyka.
W trakcie prezentacji obecni byli premier Mateusz Morawiecki oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Raport został przygotowany przez Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej. Zgodnie z przedstawioną informacją w jego przygotowywaniu brało udział takie instytucje, jak Instytut Pamięci Narodowej, Główny Urząd Statystyczny, Powszechny Zakład Ubezpieczeń, Archiwa Państwowe, Archiwum Akt Nowych, 33 naukowców, a także dwie fundacje: Polska Fundacja Narodowa oraz Fundacja Lux Veritatis.
Zgodnie z przedstawionym Raportem powierzchnia Polski po II wojnie światowej zmniejszyła się o 77 900 km2, zaś liczebność ludności Polski zmniejszyła się o 11,2 miliona. Polacy byli masowo wykorzystywani jako robotnicy przymusowi. Do takiej pracy zmuszono 2,1 miliona osób. Wszystkie te osoby zgodnie z Raportem przepracowały łącznie 4 miliony 881 tysięcy roboczolat. Zgermanizowanych zostało 196 000 polskich dzieci. Łączne straty ludnościowe ze strony Niemiec oceniono na 5 milionów 219 tysięcy osób, zaś na przywrócenie potencjału ludnościowego do poziomu sprzed wojny Polska potrzebowała 33 lat.
Całościowo według cen z roku 2021 kwotę utraconych wynagrodzeń z tytułu ofiar śmiertelnych ustalono na 4 biliony 300 milionów złotych, a w odniesieniu do osób, które przeżyły na 497,9 miliarda złotych. Dokonano również wyceny poniesionych przez Polskę strat materialnych, których sumaryczna kwota według Raportu wynosi 797 miliardów 398 milionów złotych, w tym m.in.: straty Skarbu Państwa – 492 miliardy 811 milionów, straty w bankowości – 89 miliardów 321 milionów, dobra kultury i dzieła sztuki – 19 miliardów 310 milionów. Całościowo wszystkie straty, jakich doznała Polska ze strony Niemiec zostały wycenione na 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Z całym raportem można się zapoznać pod wymienionym w źródłach adresem internetowym TVP Info.
Najczęściej podnoszoną w kontekście możliwości uzyskania przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec jest sprawa jednostronnego zrzeczenia się 23 sierpnia 1953 roku przez władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej roszczeń odszkodowawczych wobec Niemieckiej Republiki Demokratycznej. W tym kontekście istotne są jednak również inne ustalenia. Przede wszystkim zgodnie z Układem Poczdamskim z 2 sierpnia 1945 roku polskie roszczenia odszkodowawcze miały zostać pokryte z tych należnych ZSRR, a te z kolei po części miały zostać zaspokojone z majątku niemieckiego, który znalazł się na terenie zachodnich stref okupacyjnych. 16 sierpnia 1945 roku Polska i ZSRR zawarły w tej sprawie umowę, która jednak w kontekście wykorzystania we wspomniany sposób majątku niemieckiego nigdy nie została w praktyce zrealizowana. W kontekście zaś oświadczenia władz PRL z 1953 roku istotna jest kwestia jego ważności ze względu na naciski ze strony ZSRR. Kwestia ta jest od lat przedmiotem analizy prawników i politologów.
Źródła:
- Publikujemy pełną treść raportu Mularczyka. Szczegóły „rachunku” wystawionego Niemcom [RAPORT], https://www.tvp.info/62154511/raport-ws-reparacji-szczegoly-jakie-odszkodowanie-niemcy-powinny-wyplacic-polsce-znamy-kwote-raport-sejmowej-komisji-mularczyka, dostęp: 01.09.2022.
- Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej [PREZENTACJA], https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1413057%2Craport-o-stratach-poniesionych-przez-polske-w-wyniku-agresji-i-okupacji, dostęp: 01.09.2022.
- Raport strat wojennych: Polska powinna otrzymać 6 bln 220 mld złotych, https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-raport-strat-wojennych-polska-powinna-otrzymac-6-bln-220-mld,nId,6257764, dostęp: 01.09.2022.
- Sandorski, Nieważność zrzeczenia się przez Polskę reparacji wojennych a niemieckie roszczenia odszkodowawcze, „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny”, zeszyt 3/2004.
KOMENTARZE (8)
i jeszcze mamy w zanadrzu Szwedow za potop, Ukraincow za Chmielnickiego, sa tez Wegrzy za napasc Rakoczego i Czesi za najazd Brzetyslawa. No i , oczywiscie ruskie – wiadomo za co.
Jakby tak dobrze poszukac, to by sie jeszcze znalazlo to i owo, mysle , ze i od Mongolii i Turcji nam cos tez kapnie.
Jeszcze od Hiszpanii za to strzelanie do naszych pod somosiera
Dziwny komentarz, Niemcy do dnia dzisiejszego wypłacają Francji odszkodowanie za I wojnę światową, więc czemu nie mieliby wypłacać Polsce za II?
Niemcy jako agresor dzięki planowi Marshalla mieli szansę na odbudowę. Polska takiej szansy nie miała bo w naszym imieniu pomoc odrzucili Rosjanie, podobnie jak i oni zrzekli się w naszym imieniu reparacji.
To nieprawda, ze Niemcy do dzisiaj wyplacaja Francji odszkodowanie za I wojne swiatowa.
Z planu Marshala zrezygnowala Polska, podobnie jak Zwiazek Radziecki i inne kraje satelickie.
A to, ze sprawa odszkodowan jest juz zalatwiona bylo powtorzone kilkakrotnie przez Polakow , m.in. w 1990 roku przez rzad Tadeusza Mazowieckiego , wtedy tez zaczela dzialac niemiecka fundacja „Pojednanie”, ktora pokrywala roszczenia indywidualne – fundacja dzialala do 2019 roku.
No i dlaczego nie domagamy sie reparacji od Rosji ?
Prawda. Skończyli pod koniec 2022 roku
Tylko dla robotników przymusowych i to w żenujących kwotach (np 100 DEM) Pojednanie tylko tego dotyczyło.
Polska nie zrzekała się nigdy reparacji
jak rozróżniono straty zadane przez Związek Radziecki i Niemcy ?? czy w dokumentach jest adnotacja co spaliła i zburzyła Armia Czerwona a co Wermacht ?? czy ludzi wywiezionych na Sybir wliczono do strat zadanych przez Niemcy ??
powierzchnia Polski po II wojnie światowej zmniejszyła się o 77 900 km2, zaś liczebność ludności Polski zmniejszyła się o 11,2 miliona. (do rozrachunku wlicza się ziemie, które są ” ekwiwalentem” za kresy
Nie policzono strat na wschodzie Polski(tych ukradzionych przez ZSRR). Ani strat ludzkich , ani strat w majątku. To będzie następny raport