Ciekawostki Historyczne

1 września przedstawione zostały konkluzje raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945. Został on zaprezentowany na Zamku Królewskim w Warszawie przez przewodniczącego Rady Instytutu Strat Wojennych Arkadiusza Mularczyka.

W trakcie prezentacji obecni byli premier Mateusz Morawiecki oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Raport został przygotowany przez Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej. Zgodnie z przedstawioną informacją w jego przygotowywaniu brało udział takie instytucje, jak Instytut Pamięci Narodowej, Główny Urząd Statystyczny, Powszechny Zakład Ubezpieczeń, Archiwa Państwowe, Archiwum Akt Nowych, 33 naukowców, a także dwie fundacje: Polska Fundacja Narodowa oraz Fundacja Lux Veritatis.

Zgodnie z przedstawionym Raportem powierzchnia Polski po II wojnie światowej zmniejszyła się o 77 900 km2, zaś liczebność ludności Polski zmniejszyła się o 11,2 miliona. Polacy byli masowo wykorzystywani jako robotnicy przymusowi. Do takiej pracy zmuszono 2,1 miliona osób. Wszystkie te osoby zgodnie z Raportem przepracowały łącznie 4 miliony 881 tysięcy roboczolat. Zgermanizowanych zostało 196 000 polskich dzieci. Łączne straty ludnościowe ze strony Niemiec oceniono na 5 milionów 219 tysięcy osób, zaś na przywrócenie potencjału ludnościowego do poziomu sprzed wojny Polska potrzebowała 33 lat.

Malarstwo Józefa Brandta, uważanego za przedstawiciela szkoły monachijskiej, również stało się celem Nazistów. Na zdjęciu zaginione dzieło „Wyjazd na polowanie”.

Całościowo według cen z roku 2021 kwotę utraconych wynagrodzeń z tytułu ofiar śmiertelnych ustalono na 4 biliony 300 milionów złotych, a w odniesieniu do osób, które przeżyły na 497,9 miliarda złotych. Dokonano również wyceny poniesionych przez Polskę strat materialnych, których sumaryczna kwota według Raportu wynosi 797 miliardów 398 milionów złotych, w tym m.in.: straty Skarbu Państwa – 492 miliardy 811 milionów, straty w bankowości – 89 miliardów 321 milionów, dobra kultury i dzieła sztuki – 19 miliardów 310 milionów. Całościowo wszystkie straty, jakich doznała Polska ze strony Niemiec zostały wycenione na 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Z całym raportem można się zapoznać pod wymienionym w źródłach adresem internetowym TVP Info.

Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego,

Najczęściej podnoszoną w kontekście możliwości uzyskania przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec jest sprawa jednostronnego zrzeczenia się 23 sierpnia 1953 roku przez władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej roszczeń odszkodowawczych wobec Niemieckiej Republiki Demokratycznej. W tym kontekście istotne są jednak również inne ustalenia. Przede wszystkim zgodnie z Układem Poczdamskim z 2 sierpnia 1945 roku polskie roszczenia odszkodowawcze miały zostać pokryte z tych należnych ZSRR, a te z kolei po części miały zostać zaspokojone z majątku niemieckiego, który znalazł się na terenie zachodnich stref okupacyjnych. 16 sierpnia 1945 roku Polska i ZSRR zawarły w tej sprawie umowę, która jednak w kontekście wykorzystania we wspomniany sposób majątku niemieckiego nigdy nie została w praktyce zrealizowana. W kontekście zaś oświadczenia władz PRL z 1953 roku istotna jest kwestia jego ważności ze względu na naciski ze strony ZSRR. Kwestia ta jest od lat przedmiotem analizy prawników i politologów.

Źródła:

 1. Publikujemy pełną treść raportu Mularczyka. Szczegóły „rachunku” wystawionego Niemcom [RAPORT], https://www.tvp.info/62154511/raport-ws-reparacji-szczegoly-jakie-odszkodowanie-niemcy-powinny-wyplacic-polsce-znamy-kwote-raport-sejmowej-komisji-mularczyka, dostęp: 01.09.2022.
 2. Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej [PREZENTACJA], https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1413057%2Craport-o-stratach-poniesionych-przez-polske-w-wyniku-agresji-i-okupacji, dostęp: 01.09.2022.
 3. Raport strat wojennych: Polska powinna otrzymać 6 bln 220 mld złotych, https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-raport-strat-wojennych-polska-powinna-otrzymac-6-bln-220-mld,nId,6257764, dostęp: 01.09.2022.
 4. Sandorski, Nieważność zrzeczenia się przez Polskę reparacji wojennych a niemieckie roszczenia odszkodowawcze, „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny”, zeszyt 3/2004.

KOMENTARZE (8)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

janek kos

i jeszcze mamy w zanadrzu Szwedow za potop, Ukraincow za Chmielnickiego, sa tez Wegrzy za napasc Rakoczego i Czesi za najazd Brzetyslawa. No i , oczywiscie ruskie – wiadomo za co.
Jakby tak dobrze poszukac, to by sie jeszcze znalazlo to i owo, mysle , ze i od Mongolii i Turcji nam cos tez kapnie.

  Sarabi

  Jeszcze od Hiszpanii za to strzelanie do naszych pod somosiera

  Keszutam

  Dziwny komentarz, Niemcy do dnia dzisiejszego wypłacają Francji odszkodowanie za I wojnę światową, więc czemu nie mieliby wypłacać Polsce za II?

  Niemcy jako agresor dzięki planowi Marshalla mieli szansę na odbudowę. Polska takiej szansy nie miała bo w naszym imieniu pomoc odrzucili Rosjanie, podobnie jak i oni zrzekli się w naszym imieniu reparacji.

   janek kos

   To nieprawda, ze Niemcy do dzisiaj wyplacaja Francji odszkodowanie za I wojne swiatowa.
   Z planu Marshala zrezygnowala Polska, podobnie jak Zwiazek Radziecki i inne kraje satelickie.
   A to, ze sprawa odszkodowan jest juz zalatwiona bylo powtorzone kilkakrotnie przez Polakow , m.in. w 1990 roku przez rzad Tadeusza Mazowieckiego , wtedy tez zaczela dzialac niemiecka fundacja „Pojednanie”, ktora pokrywala roszczenia indywidualne – fundacja dzialala do 2019 roku.
   No i dlaczego nie domagamy sie reparacji od Rosji ?

    dankur

    Prawda. Skończyli pod koniec 2022 roku

    dankur

    Tylko dla robotników przymusowych i to w żenujących kwotach (np 100 DEM) Pojednanie tylko tego dotyczyło.
    Polska nie zrzekała się nigdy reparacji

franek

jak rozróżniono straty zadane przez Związek Radziecki i Niemcy ?? czy w dokumentach jest adnotacja co spaliła i zburzyła Armia Czerwona a co Wermacht ?? czy ludzi wywiezionych na Sybir wliczono do strat zadanych przez Niemcy ??

  dankur

  powierzchnia Polski po II wojnie światowej zmniejszyła się o 77 900 km2, zaś liczebność ludności Polski zmniejszyła się o 11,2 miliona. (do rozrachunku wlicza się ziemie, które są ” ekwiwalentem” za kresy
  Nie policzono strat na wschodzie Polski(tych ukradzionych przez ZSRR). Ani strat ludzkich , ani strat w majątku. To będzie następny raport

Zobacz również

Rowerem przez Polskę w ruinie

Już nie II RP, jeszcze nie PRL. Niezwykły reportaż o Polsce z 1945 roku

8 listopada 2022 | Autorzy: Redakcja

Zimna wojna

Czy Polska faktycznie zrezygnowała z odszkodowań od Niemiec za II wojnę światową?

W 1953 roku Polska rzekomo zrzekła się odszkodowań za zniszczenia dokonane przez Niemców w czasie II wojny światowej. Ale czy faktycznie tak było?

13 września 2022 | Autorzy: Marcin Moneta

Druga wojna światowa

„Wszystko zostanie spalone”. Po powstaniu Niemcy wydali wyrok na Warszawę. Ale część polskich skarbów kultury udało się uratować

Po upadku powstania Himmler kazał zburzyć Warszawę: „Miasto ma całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi”. Ale część skarbów Polacy zdołali ocalić...

22 lipca 2022 | Autorzy: Soraya Kuklińska

Druga wojna światowa

Zgubione, znalezione – burzliwe losy zagrabionych dzieł sztuki

Trudno ocenić polskie straty dóbr kultury podczas II wojny światowej. Szacuje się, że ponad pół miliona dzieł sztuki zostało zrabowane, ukryte lub zniszczone.

30 listopada 2021 | Autorzy: Agata Dobosz

Druga wojna światowa

„Ksiądz złodziej” ocalił przed Niemcami jeden z największych skarbów kultury w Polsce. Ale nie on jeden...

W czasie II wojny światowej Niemcy ukradli z Polski bezcenne skarby kultury. Ich ofiarą padały też kościoły. Część dóbr udało się jednak ocalić przed grabieżą.

24 listopada 2021 | Autorzy: Włodzimierz Kalicki

Średniowiecze

Zagubiony Sąd Ostateczny, czyli zagmatwana historia bardzo pechowego ołtarza

Ten średniowieczny ołtarz jest wyjątkowy nie tylko ze względu na walory kulturowe. Niewiele dzieł sztuki może się pochwalić tak bujną historią.

21 kwietnia 2021 | Autorzy: Michał Procner

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.