Niezwykłe znalezisko w Omanie – polscy archeolodzy natrafili na grę planszową sprzed 4000 lat. To „najbardziej pasjonujące” odkrycie w ostatnim sezonie badań.
Do niespodziewanego odkrycia doszło podczas prac nad omańsko-polskim projektem badawczym „Rozwój osadnictwa w górach północnego Omanu w Epoce Brązu i Epoce Żelaza”, prowadzonym przez profesora Piotra Bielińskiego z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego i doktora Sultana al-Bakri, dyrektora ds. starożytności w Ministerstwie Dziedzictwa i Turystyki Sułtanatu Omanu.
W tym sezonie badane były osady z okresu Umm an-Nar położone niedaleko współczesnej wioski Ayn Bani Saidah w Omanie. – Ayn Bani Saidah jest położona w strategicznym miejscu, na skrzyżowaniu dróg łączących Bat na południu, Buraimi i Al-Ayn na północy i wybrzeże w okolicach Sohar na wschodzie – tłumaczy prof. Bieliński. – Wzdłuż tej drogi można znaleźć duże pozostałości okresu Umm an-Nar. Dlatego mieliśmy nadzieję, że nasze stanowisko okaże się równie wartościowe.
Przypuszczenia uczonych okazały się słuszne. Udało się odkryć cztery wieże, w tym trzy okrągłe i jedną ryzalitową. – Jedna z okrągłych wież nie była widoczna na powierzchni mimo sporych rozmiarów sięgających 20 metrów średnicy. Znaleziono ją dopiero podczas wykopalisk – mówi doktor Agnieszka Pieńkowska z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. – Przeznaczenie tych struktur znajdowanych na wielu stanowiskach w Umm an-Nar nie zostało jeszcze wyjaśnione. Znajdowane dowody na obróbkę miedzi oraz miedziane przedmioty dowodzą, że badana osada brała udział w lukratywnym handlu, z którego Oman słynął w tamtym okresie.
Czytaj też: Mumie ze złotymi językami
Najbardziej niespodziewane i nietypowe odkrycie dotyczy jednak czegoś zupełnie innego. W jednym z pomieszczeń znaleziono bowiem planszę do gry! Jest wykonana z kamienia i ma zaznaczone pola i otwory na kubki. Gry oparte na podobnych założeniach były znane i popularne w epoce brązu w licznych centrach ekonomicznych czy kulturowych. – Znaleziska tego rodzaju są rzadkie, ale znamy parę przykładów w Indii, Mezopotamii, a nawet strefy wschodniośródziemnomorskiej. Najlepiej znanym przykładem jest podobna plansza do gry pochodząca z jednego z grobowców Ur – mówi prof. Bieliński.
Bibliografia:
- Qumayrah Valley in Oman: ancient towers, copper trade and games, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, 4.01.2022 (dostęp: 10.01.2022)
KOMENTARZE (1)
W tym momencie nie ma komentrzy.