Ciekawostki Historyczne

29 listopada w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut zmarł Henry Kissinger. Poinformowało o tym jego przedsiębiorstwo Kissinger Associates, nie podając żadnych dalszych szczegółów.

Henry Kissinger urodził się jako Heinz Alfred Kissinger. Pochodził z żydowskiej rodziny, która mieszkała w Niemczech, w Bawarii. Rodzina Kissingera w roku 1938 przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, uciekając przed prześladowaniami ze strony nazistów. On sam przyjął amerykańskie obywatelstwo i walczył nawet na froncie II wojny światowej.

Ukończył politologię na Harvardzie, uzyskując stopień doktora. Został później profesorem tego Uniwersytetu. Coraz częściej stykał się też ze światem polityki. Niezmiennie był zwolennikiem „realpolitik”. W kontekście swojej działalności sam siebie nazywał „kowbojem, który działa sam”. Był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Richarda Nixona.

Tak w jego, jak i w administracji Geralda Forda był potem również sekretarzem stanu. To on stał za sukcesem nowego otwarcia w relacjach pomiędzy USA a ChRL na początku lat 70. Z kolei za doprowadzenie do podpisania porozumień paryskich, które zakończyły wojnę w Wietnamie, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

fot.U.S. Department of State from United States

Henry Kissinger (ok. 1973)

Przyczynił się też do zakończenia wojny Jom Kipur, jak i zawarcia porozumień rozbrojeniowych pomiędzy Reaganem/Bushem a Gorbaczowem, co w przyszłości pozwoliło Polsce na uniezależnienie się od ZSRR/Rosji. Jednakże w jego karierze znajdziemy też kilka ciemnych kart. Wspierał, chociażby wymierzony w demokratycznie wybranego prezydenta Chile Salvadora Allende zamach stanu, w wyniku którego do władzy doszedł dyktator Augusto Pinochet.

Kissingera oskarżano wręcz o zbrodnie wojenne, a konkretnie o bombardowania w Kambodży i Laosie. Spore kontrowersje wzbudziła również jego propozycja co do oddania przez Ukrainę części terytorium Rosji w zamian za porozumienie pokojowe.

fot.Mariusz Kubik / CC BY 3.0

Henry Kissinger w rozmowie z Bronisławem Geremkiem i Jackiem Woźniakowskim; Warszawa, 8 maja 2004

Był z reguły szanowany przez wszystkich prezydentów USA, zarówno z Partii Demokratycznej, jak i Republikańskiej. Jedynie Joe Biden oficjalnie nie zaprosił go do złożenia wizyty w Białym Domu. Do końca życia spotykał się też ze światowymi przywódcami. Przykładowo z Xi Jinpingiem rozmawiał w lipcu 2023 roku. W kwestii zaś jego pożegnania: w Nowym Jorku będzie miała miejsce poświęcona Kissingerowi uroczystość żałobna, natomiast sam pogrzeb będzie miał charakter prywatny.

Źródła:

  1. Henry Kissinger nie żyje. Tylko Joe Biden nie zaprosił go do Białego Domu, https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/henry-kissinger-nie-zyje-tylko-joe-biden-nie-zaprosil-go-do-bialego-domu/gkh9v2p, dostęp: 01.12.2023.
  2. Henry Kissinger, uczeń Metternicha dobił ZSRR, https://www.rp.pl/polityka/art39501671-henry-kissinger-uczen-metternicha-dobil-zsrr, dostęp: 01.12.2023.
  3. Nycz, Henry Kissinger nie żyje. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat, https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-henry-kissinger-nie-zyje-byly-sekretarz-stanu-usa-mial-100-l,nId,7179719#crp_state=1, dostęp: 01.12.2023.

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Et43

Zbrodniarz wojenny. Idealny przykład jakim rzekomo pokojowym krajem są Stany Zjednoczone. Amerykański odpowiedni Ławrowa i Ribbentropa.

Adrian

Rozumiał, że komunizm należy zwalczać za wszelką cenę, ale przede wszystkim był skuteczny, a to się w polityce liczy. Przydałby nam się ktoś taki.

Zobacz również

Zimna wojna

Narkotyki szmuglował w trumnach żołnierzy poległych w Wietnamie. Kim był pierwowzór „Amerykańskiego gangstera” Ridleya Scotta?

Mówiono o nim „Original Gangster”. Sam siebie nazywał „Super Fly”. Był nieprzyzwoicie bogaty. Ale nie da się bezkarnie narazić potężnej rodzinie mafijnej.

5 kwietnia 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Historia najnowsza

Zabójcza tęcza nad Wietnamem

Tęczowe herbicydy były sposobem amerykańskiej armii na walkę z Wietkongiem. Jak się wkrótce okazało chemikalia zniszczyły znacznie więcej, niż tylko liście.

13 listopada 2021 | Autorzy: Michał Procner

Historia najnowsza

Kiedy wybuchnie III wojna światowa?

Według ekspertów już wkrótce naprzeciw sobie staną dwa mocarstwa posiadające olbrzymie zasoby i wielkie armie. Kiedy i gdzie rozpocznie się III wojna światowa?

26 października 2021 | Autorzy: Piotr Zychowicz

Zimna wojna

To była jedna z najbardziej krwawych bitew wojny wietnamskiej. Jak udało się pokonać oddziały komunistów?

Ataku komunistów na Hue nikt się nie spodziewał. Żołnierze Północy zajęli miasto w jeden dzień - ale był to dopiero początek trwających niemal miesiąc morderczych...

8 kwietnia 2019 | Autorzy: Przemysław Benken

Zimna wojna

Dlaczego Amerykanie przegrali wojnę w Wietnamie?

To nie tak miało wyglądać. Supermocarstwo, dysponujące ogromnymi środkami i nowoczesnym uzbrojeniem, powinno bez problemów uporać się z biednymi, wygłodzonymi partyzantami Wietkongu i armią z...

1 kwietnia 2019 | Autorzy: Piotr Gruszka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.