Ciekawostki Historyczne

Według ekspertów już wkrótce naprzeciw sobie staną dwa mocarstwa posiadające olbrzymie zasoby i wielkie armie. Kiedy i gdzie rozpocznie się III wojna światowa?

Piotr Zychowicz: Kiedy i gdzie wybuchnie III wojna światowa?

Jacek Bartosiak: Ona już wybuchła. Choć słowo „wybuchła” nie do końca jest precyzyjne. (…) Stany Zjednoczone do niedawna gwarantowały ład światowy. Ich rola w Eurazji jest teraz jednak kwestionowana przez Chiny i przez Rosję.

PZ: Wydaje się, że III wojna światowa, przynajmniej w pierwszej fazie, będzie się toczyła daleko od naszych granic. Punktem zapalnym będzie Azja, rejon Pacyfiku. (…) W rzeczywistości jednak chodzi o współzawodnictwo mocarstw. Kluczem jest równowaga sił, której Ameryka stara się być strażnikiem.

Za każdym razem, gdy pojawia się mocarstwo, które pretenduje do roli lokalnego hegemona, czyli zagraża równowadze sił w Eurazji, Ameryka to mocarstwo próbuje powstrzymać, a potem je niszczy. Cztery przykłady: Wilhelmińskie Niemcy podczas I wojny światowej, III Rzesza, Cesarstwo Japonii i Związek Sowiecki. (…) Teraz pretendentem do lokalnej, a być może globalnej, hegemonii są Chiny. Czy są one silniejsze, czy słabsze niż poprzednicy (…)?

Chiny są najsilniejszym w dziejach państwem aspirującym do obalenia hegemonii Ameryki.fot.domena publiczna

Chiny są najsilniejszym w dziejach państwem aspirującym do obalenia hegemonii Ameryki.

JB: Chiny są najsilniejszym w dziejach państwem aspirującym do obalenia hegemonii Ameryki. (…) wcześniej było cztery i pół takich prób. W latach osiemdziesiątych Japonia gospodarczo, mimo że w zakresie bezpieczeństwa była zależna od Stanów Zjednoczonych, też znalazła się na takiej trajektorii. Amerykanie poważnie się obawiali, że zdominuje ona rejon Pacyfiku (…). Zmusili Tokio w porozumieniu podpisanym w 1985 roku w nowojorskim hotelu Plaza do zmiany parametrów makroekonomicznych gospodarki (…).

Na tym właśnie polega władza w systemie międzynarodowym, którą Amerykanie dzierżą, a Chińczycy starają się im odebrać. Wojna już się toczy. Jest to wojna o przepływy strategiczne. Chiny są największym konkurentem, najpotężniejszym, z jakim Amerykanie musieli się kiedykolwiek zmierzyć.

Czytaj też: Wuj Sam potrafi być bezwzględny. Dlaczego tak naprawdę USA przystąpiły do II wojny światowej

PZ: Dlaczego?

JB: Wojna to w dużej mierze starcie potencjałów gospodarczych. Chiny pod względem siły nabywczej PKB mają większą gospodarkę od amerykańskiej i bardzo szybko odjeżdżają Amerykanom. (…) Amerykanie nigdy nie mieli takiego przeciwnika. Przeciwnika, który produkuje znacznie więcej niż oni. Przeciwnika, który ma większą liczbę obywateli (…).

Nie żyjemy już w epoce przemysłowej, lecz postprzemysłowej. (…) powszechna informatyzacja doprowadziła do tego, że na okrętach są miliony, setki milionów kilometrów kabli. Nie można już tak szybko wodować nowych okrętów jak w czasie II wojny światowej, bo trzeba je wyposażyć w całą niezbędną elektronikę, zgrać software… W związku z tym III wojna światowa będzie toczona w inny sposób niż II wojna światowa. Nie da się produkować w trakcie wojny tyle sprzętu co kiedyś. Wojna będzie prowadzona raczej tym, co już jest w arsenałach i bazach wojskowych. To osłabia Amerykę. Chiny wodują bowiem dużo więcej okrętów (…).

PZ: Czyli w przemyśle stoczniowym Chiny są górą. A jakie atuty mają Amerykanie?

JB: Generalnie Chińczycy mają większy przemysł niż Amerykanie, nie tylko morski. I rzeczywiście budują znacznie większą flotę. Mogą być nie do zatrzymania (…). Słabe strony Pekinu? Otóż Chiny – podobnie jak Japonia w latach czterdziestych – są uzależnione od importu surowców z zagranicy. W przeciwieństwie do Amerykanów. Chiny, jak niegdyś Japonia, mają swój pomysł na wojnę z USA, koncepcję tak zwanej buławy zabójcy, w której stawiają głównie na lądowe systemy rakietowe, minowanie i okręty podwodne. Amerykanie z kolei mają koncepcję wojny powietrzno-morskiej na zachodnim Pacyfiku.

Tekst stanowi fragment książki Piotra Zychowicza i Jacka Bartosiaka „Nadchodzi III wojna światowa”, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Rebis.

Tekst stanowi fragment książki Piotra Zychowicza i Jacka Bartosiaka „Nadchodzi III wojna światowa”, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Rebis.

Obie strony szykują się do konfrontacji. Celem Chin będzie pozbawienie amerykańskiej floty zdolności do dominacji na wodach zachodniego Pacyfiku. Z kolei Amerykanie muszą nałożyć blokadę morską na Chiny, żeby pozbawić je dostępu do surowców. Ta wojna wisi w powietrzu (…).

PZ: Profesor John Mearsheimer w książce Tragizm polityki mocarstw dokładnie przeanalizował rywalizację chińsko-amerykańską (…). Przewiduje on, że Ameryka zbuduje antychińską koalicję. Jej celem będzie otoczenie i zablokowanie Chin. Spójrzmy na mapę przyszłego teatru działań wojennych. Wyraźnie widać, że Chiny od strony morza są otoczone półkolem amerykańskich państw sojuszniczych. Japonia, Korea Południowa, Tajwan, Filipiny…

JB: …Australia, Wietnam.

PZ: Wszystkim tym mniejszym graczom zależy oczywiście na powstrzymaniu Chin przed narzuceniem swej hegemonii w rejonie Pacyfiku. Trudno jednak nie zauważyć, że aby domknąć to okrążenie od północy, należy pozyskać Rosję. Amerykańskim strategom bez wątpienia bardzo zależy na tym, żeby wciągnąć Rosję do koalicji antychińskiej (…).

JB: To jak wojna Behemota z Lewiatanem. Lewiatanem jest potęga morska USA, blokująca usta i nos, przez które oddychają Chiny. Przecinająca główne arterie morskie, którymi obecnie do Chin płyną surowce (…).

Czytaj też: Wszystkie drogi prowadzą do… historii. Dawne i nowe Szlaki Jedwabne

PZ: Ale na powodzenie inwazji lądowej nie ma większych szans.

JB: Racja, nie da się okupować Chin. (…) Chińczycy to wytrawni gracze, którzy doskonale rozumieją, na czym polega rywalizacja o światową dominację. Dlatego chiński przywódca Xi Jinping ogłosił w Astanie – stolicy najbardziej oddalonego od oceanu światowego Kazachstanu – koncepcję Pasa i Szlaku (…). Chodzi o zbudowanie infrastruktury transportowej poprzez masy lądowe Eurazji, żeby ominąć panujących na morzach i oceanach Amerykanów. Nie chodzi tylko o Rosję, o dostęp do jej surowców energetycznych. Gra toczy się o większą stawkę (…).

Chiny są w centrum systemu i Amerykanie muszą zrobić bardzo agresywny „rollback”. Blokowanie ekspansji chińskich technologii, takich jak 5G. Sankcje na eksport mikroprocesorów, odcięcie dostępu do dolara, odbieranie rynków Chińczykom. To wszystko zostanie zapewne wprowadzone, jeśli Amerykanie chcą marzyć o zachowaniu swojej globalnej hegemonii. Dla Chińczyków jest to oczywiście nie do zaakceptowania. I to jest punkt zapalny (…).

Chiński przywódca Xi Jinping ogłosił w Astanie – stolicy najbardziej oddalonego od oceanu światowego Kazachstanu – koncepcję Pasa i Szlakufot.U.S. Navy Petty Officer 1st Class Chad J. McNeeley – U.S. Department of Defense/domena publiczna

Chiński przywódca Xi Jinping ogłosił w Astanie – stolicy najbardziej oddalonego od oceanu światowego Kazachstanu – koncepcję Pasa i Szlaku

PZ: Wróćmy do Rosji, bo uciekła nam ta sprawa. (…) Co mogliby Moskwie zaproponować Amerykanie, a co Chińczycy? Jaką decyzję podejmie Putin lub jego następca? Po czyjej stronie Rosja przystąpi do III wojny światowej?

JB: Już przystąpiła – na razie po stronie Chin. Rosja zajmuje w globalnej rywalizacji stanowisko rewizjonistyczne (…).

PZ: Jak kalkuje Putin?

JB: Stoi przed poważnym dylematem. Generalnie Rosjanie uważają, że Chiny zwyciężą. W związku z tym nie chcą być po stronie Zachodu, po stronie przyszłych przegranych. Ale z drugiej strony wiedzą, że jeśli Chińczycy wygrają, to potem dobiorą się do nich (…).

Czytaj też: Czy wreszcie skończy się II wojna światowa?

PZ: Gdybyś musiał teraz obstawić u bukmachera, kto wygra – Ameryka czy Chiny – kogo byś wybrał (…)?

JB: Gdy w latach 2015–2016 pisałem swoją pierwszą książkę, Pacyfik i Eurazja. O wojnie, byłem przekonany, że Amerykanie przegrają. (…) Gdy Donald Trump został prezydentem i pisałem moją drugą książkę, Rzeczpospolita między lądem a morzem, Amerykanie okazali chęć do podjęcia wyzwania. Uważałem jednak, że nie dadzą rady i szybko zrezygnują.

Trump na poważnie zabrał się do powstrzymywania Chin.fot.Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0

Trump na poważnie zabrał się do powstrzymywania Chin.

Dlatego byłem w ogromnym szoku, że Trump na poważnie zabrał się do powstrzymywania Chin. Stworzenie sił kosmicznych, próba reformy marynarki wojennej, zakończenie wojny na Bliskim Wschodzie, próba blokady Chińczyków w kluczowych sektorach (ropa, układy scalone)… Wszystko to skłoniło mnie do zmiany zdania. Oczywiście wciąż uważam, że Amerykanie nie zdają sobie sprawy, z czym się mierzą. Ale tak jak trzy lata temu myślałem, że przegrają z Chińczykami, to teraz nie jestem już tego taki pewien (…).

Czytaj też: „Może zrobić wszystko i zostanie mu to wybaczone”. Co przesądziło o zwycięstwie Trumpa w wyborach?

PZ: Kiedy obecna rywalizacja amerykańsko-chińska może się zamienić w gorącą, prawdziwą wojnę?

JB: Obawiam się, że do roku 2030. W ciągu niecałej dekady możemy mieć kolejną wojnę. (…) Tak więc sytuacja jest napięta.

PZ: To już nie będzie wojna, jakie oglądaliśmy w telewizji. Taka jak interwencje w Iraku czy Afganistanie. Czyli starcie przeciwników o całkowicie innych siłach i możliwościach.

JB: Tak, to będzie wojna symetryczna.

PZ: Zewrą się ze sobą dwa wielkie światowe mocarstwa posiadające olbrzymie zasoby, wielkie armie, nowoczesne technologie militarne. (…) Czegoś takiego świat nie oglądał od II wojny światowej. (…) Czy można przewidzieć, jak konkretnie będzie przebiegał ten konflikt?

JB: Chińczycy odniosą spektakularne sukcesy w pierwszym tygodniu. Tak jak Japończycy po zbombardowaniu Pearl Harbor. Potem wszystko będzie zależało od woli Amerykanów co do powrotu na Pacyfik.

Chińczycy odniosą spektakularne sukcesy w pierwszym tygodniu. Tak jak Japończycy po zbombardowaniu Pearl Harbor.

Chińczycy odniosą spektakularne sukcesy w pierwszym tygodniu. Tak jak Japończycy po zbombardowaniu Pearl Harbor.

PZ: A gdzie taka wojna mogłaby się zacząć? Co byłoby pretekstem? Na ogół mówi się, że Gdańskiem III wojny światowej może się okazać Tajwan, [który] zbroi się na potęgę (…). Czy bez wsparcia USA Tajwan mógłby odeprzeć inwazję komunistycznych Chin?

JB: Mógłby, gdyby mądrze wydawał te pieniądze, lecz wydaje je teraz źle. Nie na te systemy walki i nie na taką organizację walki, jak powinien. Myśląc, że kupi sobie bezpieczeństwo w Stanach Zjednoczonych, kupując drogi amerykański sprzęt, popełnia błąd. Tak więc można wydawać pieniądze dobrze lub źle.

PZ: Wszystko to brzmi bardzo groźnie. Mam tylko dwie nadzieje. Po pierwsze, że w III wojnie światowej nie zostanie użyta broń jądrowa przeciwko celom cywilnym. A po drugie, że tym razem wichry wielkiej wojny ominą naszą udręczoną ojczyznę. Nie stać nas na powtórkę z koszmarnego XX wieku.

JB: Wszystko zależy od Rosjan. Gdyby zdecydowali się pójść na wojnę u boku Chińczyków, to stalibyśmy się wysuniętą kasztelanią, ostatnim bastionem Zachodu sięgającym pod Bug. A za Bugiem kolosalne rosyjsko-chińskie imperium lądowe rozciągające się na wielkich przestrzeniach Eurazji, od Brześcia po Szanghaj. Imperium, które jest głównym producentem dóbr na świecie i największym posiadaczem surowców energetycznych. Rosja jest bardzo blisko nas, a Stany Zjednoczone – bardzo daleko. To byłby dla nas koszmarny scenariusz.

Źródło:

Tekst stanowi fragment książki Piotra Zychowicza i Jacka Bartosiaka „Nadchodzi III wojna światowa”, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Rebis.

 

KOMENTARZE (21)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Janek

istny pudelek. juz lepiej niczego nie publikujcie, skoro materialy historyczne juz wam sie skonczyly i teraz brniecie w swiat fantazji.

Pawel

bez przesady z takimi slabymi artykulami.

Anonim

Czy to się komuś podoba czy nie, to wojna USA-Chiny już się toczy na razie w strefie gospodarczej. Zresztą tak samo było z Japonią w czasie 2 wojny światowej. Japonią wcale nie chciała wojny z USA, została do niej zmuszona, poprzez sankcje na surowce strategiczne, które zastosowali wobec Japonii – Amerykanie. Bez dostaw surowców wojna prowadzona przez Japonię w Azji była niemożliwa. Ale autor zapominął o 4 części tej układanki czyli Indiach, które graniczą z Chinami od południa i mają z nimi konflikt terytorialny. Natomiast Rosja jest powszechnie znana ze zmiany sojuszników. 2 wojnę światową zaczęła jako sojusznik Niemiec, a zakończyła jako sojusznik USA, ale za każdy sojusz każe sobie płacić. Ciekawe co obiecali Rosji, Chińczycy ? Może odbudowę ZSRR ?

Qulty

Jest jeszcze inna droga. ChRL wie że jest uzależnione od surowców energetycznych i ich wojsko nie dorównuje sprzętem amerykanom.
Chiny mogą zechciec przestać płacić Rosji za gaz i węgiel i samemu zająć azjatycka część Rosji. Nawet patrząc na mapę widać że na Uralu była by granica.

I po zabezpieczeniu surowców mogli by się szykować na USA.
Chiński Puchatek nie jest głupi. I wie, że wojnę nazistowsko-bolszewicka Niemcy przegrali z powodu braków w zaopatrzeniu w surowce.

A że kwestie surowcy jest mega ważna widać po przemyśle automotiv.
Gdy zachodnie fabryki stoją Chińczycy otwierają salony w Norwegii

  Edyta

  Czy będzie ta wojna ?

   ricky

   tak będzie ,zacznie się 2024/25 ,więc się wszyscy już bójcie „)

    Katolik

    Nikt nie wie kiedy będzie 3 wojna światowa. Może być też w każdej chwili, nawet sam Jezus nie wie kiedy będzie wojna tylko Bóg wie

   Nazywam się Barbara Maślany

   Myślę że nie będzie 3 wojny światowej. Ale tylko Bóg wie co ma być

  Aaaa

  Logiczny scenariusz, tylko wyklucza stworzenie drugiego frontu – europejskiego wymierzonego w USA – utrudni to Chinom działania zbrojne, odetnie też lądowa drogę z Chin do UE

Sarabi

Polski premier już te wojne wypowiedzial nie wiadomo komu ale klepcie kosy katotaliby

  KTI

  jalah sarabi do germastanu….

Sarabi

Morawiecki na wojne

Anna

🤔

juliasadowska

Kiedy niby będzie?

jerzy

Japonia się chyba prosi o następne 2 bąbki

  Milka

  choinkowe ???

Kackacper

Polska chętnie zorganizuje 3 wojne oczywiście na nasz koszt

Obserwator

Czytając to wszystko teraz wszystko niestety się materializuje i tak niestety jest. My jako Polska jesteśmy skazani na porażkę w świecie dominantow nic nie znaczymy…

Ślązak mały

Ciekawy artykuł odczytany w grudniu 2022 i po wydarzeniach na ukrainie

niepoprawny politycznie

No, no… ostatnie zdania artykułu były prorocze iście, fakt, gratulować, a…
Najszybciej na agresywną politykę Rosji (już w 2014 r.) zareagowali Brytyjczycy – byli najbardziej przewidujący. I tak w 2014 r. podpisali umowy na współpracę – najpierw szkoleniową, później kooprodukcyjną, z Ukrainą. To dlatego Ukraina tym razem postawiła na twardy opór, mając szacuje się, ok. 1,5-2 tys. „doradców” wojskowych na swym terenie (oficjalnie ok. 120), brytyjskich. Rozwinęli też Brytole program zbrojeń morskich – powstały np. dwa nowe wielkie super drogie brytyjskie lotniskowce. Ich budżet obronny jest wg danych oficjalnych na 2022., równy rosyjskiemu lub nieznacznie większy, nieoficjalnie aż o ok. 10-15% wyższy. USA zaś jest wyższy niż suma budżetów następnych 8 państw najwięcej wydających na wojsko, a kilkanaście razy większy niż Rosji…
Wniosek: Rosja i Chiny jeśli zaatakują globalnie to tylko za pomocą broni A, mając przy tym nadzieję, że ok. 10% nośników strategicznych tej broni dotrze jednak do miejsca przeznaczenia.
Amerykanie i Brytyjczycy twierdzą, że za dwa, maks. trzy lata nie będzie to już możliwe – liczba super drogich „laserowych” satelitów NATO i lądowych oraz morskich „mega” precyzyjnych antyrakietowych (wojna na Ukrainie jest zatem dla przetestowania tej koncepcji i sprzętu, USA i UK bardzo na rękę), będzie już zbyt duża, i… Inwestują głównie w taktyczną atomówkę.
Jedynym krajem „frontowym”, gdzie wydatki na zbrojenia realnie spadły w 2022., dodajmy najbardziej w świecie, szacuje się, że była… Polska… – szokująca nieodpowiedzialność! Na dodatek sporą ich część wydano na ćwiczenia 55-62 letnich rezerwistów…
Najwięcej co ciekawe wzrosły w Grecji, Turcji i… Finlandii.

Anonim

Wyszło że autorzy tego tekstu troche przecenili tą Rosje która już 1,5 roku meczy sie z jedną Ukrainą, a Chiny obserwują sytuacje i czekają. Natomiast linia Bugu o której piszą autorzy przesuneła sie aż na Dniepr i jedyne co może uzyskać Rosja w czasie wojny z Ukrainą to bedzie potwierdzenie że zarówno Krym jak i Donbas staną sie integralną cześcią …Federacji Rosyjskiej. Natomiast zajecie przez Chiny Syberii co najmniej Wschodniej jest jak najbardziej prawdopodobne, bo czy Chiny bedą sie liczyć z takim słabym krajem jak Rosja, która nawet Ukrainy nie potrafi pokonać ? Zresztą Rosja w przeciwieństwie do NATO, niema żadnego prawdziwego sojusznika, bo kto byłby na tyle głupi żeby sie zadawać z Rosją, poza tymi którzy muszą ?

Zobacz również

Historia najnowsza

Zmarł były sekretarz stanu USA Henry Kissinger

29 listopada w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut zmarł Henry Kissinger. Poinformowało o tym jego przedsiębiorstwo Kissinger Associates, nie podając żadnych dalszych...

2 grudnia 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Historia najnowsza

Cena życia ludzi jest dla władz Rosji żadna – uważa obrońca praw człowieka Siergiej Kowalow [WYWIAD]

Władze Rosji raz po raz udowadniają, że dążą do celu po trupach własnych obywateli. Dobitnie pokazały to podczas II wojny czeczeńskiej i szturmu na Dubrowce.

22 sierpnia 2023 | Autorzy: Wacław Radziwinowicz

Druga wojna światowa

Kim był Polak, który pomógł Amerykanom zbudować bombę atomową?

Wśród naukowców zatrudnionych w projekcie „Manhattan” był również nasz rodak. Jak Stanisław Ulam u boku Oppenheimera pomógł Amerykanom zbudować bombę atomową?

21 lipca 2023 | Autorzy: Michał Procner

Historia najnowsza

Krótka historia NATO

NATO to obecnie zdecydowanie najsilniejszy sojusz militarny na świecie. Powstało w zupełnie innej rzeczywistości - zimnowojennej. Później organizacja musiała przystosować się do nowych wyzwań. A...

11 marca 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Historia najnowsza

„Na terytorium Polski może się znowu rozegrać wielka bitwa Zachodu ze Wschodem”. Wywiad z Piotrem Zychowiczem i Jackiem Bartosiakiem

Czy Polska zostanie wciągnięta w III wojnę światową? Czy świat stoi na krawędzi nuklearnej zagłady? Wywiad z Jackiem Bartosiakiem i Piotrem Zychowiczem.

11 listopada 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Historia najnowsza

Chorobliwie zazdrosny tyran, który notorycznie spóźniał się na randki. Niewygodna prawda o życiu prywatnym Putina

W trakcie 30-letniego małżeństwa Ludmiła Putin była ofiarą męża. Nie, rosyjski prezydent nigdy nie uderzył żony, ale dzień po dniu „wychowywał” ją według sobie tylko...

11 lipca 2021 | Autorzy: Violetta Wiernicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.