Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Dlaczego Amerykanie przegrali wojnę w Wietnamie?

W Wietnamie zginęło około 60 tysięcy amerykańskich żołnierzy.

fot.Rudolph J. Abeyta/domena publiczna W Wietnamie zginęło około 60 tysięcy amerykańskich żołnierzy.

To nie tak miało wyglądać. Supermocarstwo, dysponujące ogromnymi środkami i nowoczesnym uzbrojeniem, powinno bez problemów uporać się z biednymi, wygłodzonymi partyzantami Wietkongu i armią z Północy. Tak się jednak nie stało – w końcu Waszyngton z podkulonym ogonem musiał wycofać swoje wojsko. Jak to możliwe?

1954 rok był dla Wietnamu przełomowy. Wiosną doszło do decydującej bitwy pod Dien Bien Phu. Doborowe francuskie jednostki przez 55 dni rozpaczliwie broniły swojej bazy przed oblężeniem komunistycznej partyzantki wietnamskiej – Việt Minh. Jednak wobec przeważających liczebnie sił wroga, Francuzi byli bez szans. W ten oto sposób kończyło się ich blisko stuletnie panowanie.

Bardzo szybko pojawiło się pytanie, jak kraj ma teraz wyglądać? Liczono na to, że odpowiedź przyniesie konferencja, która odbyła się jeszcze w 1954 roku w szwajcarskiej Genewie. Uzgodniono na niej, że Wietnam odzyska niepodległość, lecz zostanie tymczasowo podzielony wzdłuż siedemnastego równoleżnika. Việt Minh i jego przywódca, Ho Chi Minh, stanęli na czele Demokratycznej Republiki Wietnamu (DRW) ze stolicą w Hanoi, natomiast Republika Wietnamu ze stolicą w Sajgonie stała się siedzibą oddzielnego rządu Ngo Dinh Diema, wspieranego przez Francuzów.

Umowa przewidywała, że w 1956 roku odbędą się wybory, które zjednoczą kraj. Lecz gdy stało się jasne, że komunistyczny rząd Ho Chi Minha cieszy się przytłaczającym poparciem, Ngo Dinh Diem wycofał się z obietnicy demokratycznego rozstrzygnięcia.

„Mamy obowiązek uwiarygodnić naszą potęgę”

Początki zaangażowania Waszyngtonu w konflikt w Wietnamie sięgają początków lat 50. Prezydent Harry Truman wysłał tam uzbrojenie i doradców oraz pomagał w szkoleniu walczących z komunistyczną partyzantką Francuzów.

Początkowo Amerykanie angażowali się jedynie w roli doradców i szkoleniowców.

fot.domena publiczna Początkowo Amerykanie angażowali się jedynie w roli doradców i szkoleniowców.

Gdy Paryż tracił kontrolę nad krajem, następca Trumana, Dwight Eisenhower, nadal nie zdecydował się na wyekspediowanie amerykańskich oddziałów bojowych. Jednocześnie jednak podwoił transporty broni i liczbę doradców. On sam był wyznawcą „teorii domina”. W jej myśl, gdyby komuniści przejęli władzę w całym Wietnamie, spowodowałoby to reakcję łańcuchową i kolejne kraje regionu wpadłyby w czerwone ręce.

W 1961 roku na czele USA stanął John F. Kennedy. Początki jego prezydentury nie należały do przyjemnych. Klęska w Zatoce Świń na Kubie nadszarpnęła jego wizerunek. Czuł, że musi pokazać siłę – i tak też się stało. Jego otoczenie uznało, że najlepszym miejscem na konfrontację z komunizmem będzie Azja Południowowschodnia. „Mamy obecnie obowiązek uwiarygodnić naszą potęgę i Wietnam jest tym właśnie miejscem, gdzie tego dokonamy” – stwierdził prezydent.

Czy wiesz, że ...

...celem matki Natalie Wood było uczynienie z córki gwiazdy? Była w stanie zrobić wszystko, by dziewczynka dobrze zagrała. Pewnego razu rozdarła na strzępy żywego motyla w celu zmuszenia córki do płaczu na planie.

...piosenkarz Wojciech Gąssowski oraz tancerka Małgorzata Potocka z grupą baletową „Sabat” omal nie zginęli w 1985 roku na porwanym przez palestyńskiego terrorystę Abu Abbas statku wycieczkowym? Bandyci w odwecie zamordowali na pokładzie Leona Klinghoffera, zanim władzom Egiptu udało się wynegocjować uwolnienie zakładników w zamian za samolot.

...w czasie Wielkiej Proletariackiej Rewolucji Kulturalnej kanibalizm stał się formą zemsty na wrogach ludu? Zebrania, „na których bawiono się, jedząc ludzkie mięso i sporo pijąc”, zdarzały się niemal codziennie.

...Stalin lubił naśmiewać się z przesadnych ambicji swojej wierchuszki? Na liście kandydatów do odznaczenia napisał: „Gówniarze dostają order Lenina!”

Komentarze (19)

 1. A... Odpowiedz

  Może parę cytatów tylko bo „ręce opadają”:

  Eddie Adams: „Generał zabił zbrodniarza, a ja swą fotografią zabiłem generała.”
  „Generał Nguyen Ngoc Loan nie zastanawiał zbyt długo – zbyt wielu z zamordowanych we wspomnianym rowie było jego przyjaciółmi…”
  „Autor zdjęcia po niewczasie zrozumiał, że jego fotografia stała się orężem w walce toczonej na rzecz komunistycznego zwycięstwa…”

  „Media, pozostające pod wrażeniem rozmachu ofensywy, opowiedziały Amerykanom historię DALEKĄ OD PRAWDY.”
  „…DO CZASU ofensywy Tết, partyzanci MIELI zwolenników także na Południu…”

  „Miasto Hue… …stało się miejscem NAJWIĘKSZEJ DOKONANEJ PRZEZ KOMUNISTÓW MASAKRY.”
  Reporter Douglas Pike: „…wiele z nich miało ręce związane z tyłu, łachmany wepchane w usta, inne znów były wykrzywione, ale bez śladu ran, co wskazywało na zakopanie żywcem”. (…)
  ……………………………………………………………….
  ……………………………………………………………….
  „Inne znane zdjęcie tej wojny przedstawia poparzoną przez napalm dziewczynkę o imieniu Kim Phuc.” Jednak: „…zarówno poparzona, jak i inni cywile uciekali przed atakującymi oddziałami komunistycznymi. Po wojnie Kim Phuc osiadła na stałe w USA.” (…)
  ………………………………………………………………..
  ………………………………………………………………..
  „Amerykanie dopuścili się masowych zbrodni w Wietnamie” – „Ten mit stworzyła komunistyczna propaganda, a rozpowszechniła zachodnia lewica. Gdy się przyjrzymy faktom, okaże się, że poza pojedynczą zbrodnią w My Lai z 1968r., nie było żadnych innych większych zbrodni tego typu…” „…zbrodnie aliantów w Wietnamie były incydentalne i w przeciwieństwie do [zbrodni] komunistów nie były regułą.”
  „Każda większa bitwa kończyła się zwycięstwem aliantów (np. w dolinie La Drang, pod Khe Sanh, w Hue, w Kontum) i klęską komunistów. Gdy w 1973r. Amerykanie opuszczali Wietnam nie odchodzili jako pokonani, lecz jako ci, którym udało się powstrzymać czerwoną ekspansję […]. Dopiero 2 lata później komuniści zdołali podbić Południe.”

  „Kiedy Fonda odwiedziła Wietnam, Amerykanie bombardowali szlaki zaopatrzeniowe wojsk północnowietnamskich, które 30 marca wtargnęły na terytorium Wietnamu Południowego.” „Dzięki [amerykańskim] bombardowaniom komunistom nie udało się osiągnąć zamierzonych celów. Zdobyli Sajgon dopiero dwa lata później, kiedy Kongres USA odciął Wietnam Południowy od jakiejkolwiek amerykańskiej pomocy. (……………………………………………………………….)
  I TO W SYTUACJI GDY KOMUNIŚCI PRZEZ CAŁY CZAS OTRZYMYWALI NIEOGRANICZONE WSPARCIE EKONOMICZNE I WOJSKOWE Z CHIN I ZSRR, a moralne ze strony amerykańskich elit…”
  „Komuniści potrafili to doskonale wykorzystać, a FONDA zyskała sobie w USA przezwisko HANOI JANE.[!!!!!]”
  ……………………………………………………………………….
  ……………………………………………………………………….
  „Jaki skutek dla Wietnamczyków miało zwycięstwo komunistów?”

  „Władze przystąpiły do tworzenia tzw. obozów reedukacji. Znalazło się w nich ponad 300 tysięcy studentów, intelektualistów, zakonników i wszystkich uważanych za stronników byłego reżimu. Socjalizm w gospodarce przyniósł gwałtowny spadek poziomu życia. […!!!] Mieszkańcy na masową skalę uciekali z kraju przez Kambodżę i drogą morską. Wielu z nich zginęło.”
  . . . . . . .
  „Właśnie – ideologia. Wydaje się, iż wojny indochińskie przyniosły zwycięstwo wyłącznie jej.” „Jedyną stroną… …której INDOCHIŃSKA HEKATOMBA przyniosła korzyści, była marksistowsko-leninowska ideologia – jej panowanie rozciągnęło się przecież… …zagarniając 80 milionów ludzi.”
  ????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • zxc Odpowiedz

   Jednym słowem. Te niedobre Wietnamce zaatakowały dobrych Amerykanów i tylko cudem udało się ich odeprzeć od Waszyngtonu.

   • dfhy Odpowiedz

    wiesz w PRL niemal każdy polak czekał na ten atak niedobrych amerykanów który by uratował ich z raju komunistów

 2. Naomi Odpowiedz

  Ludobójstwo popełnione przez amerykanuw i to jest sojusznik Polski oby nas też nie zostawił tak jak południowy Wietnam już kiedyś nas sprzedali ruskim

  • Patryk Odpowiedz

   Ludobójstwo to popełniasz na języku polskim. Polityka nie rządzi się sympatią i uczciwością tylko bilansem zysków i strat. I tak wygląda polityka każdego kraju, a nie tylko USA.

 3. Tomasz Odpowiedz

  Brak słów. Takiego spłacenia tematu się nie spodziewałem. Tak jednym zdaniem: Wojnę przegrali politycy, nie armia. Resztę można doczytać. Byle nie u tego pana.

 4. adam kropiowski Odpowiedz

  Co za bzdury. Tendencyjny artykulik pisany jak rodem z Prlu z jakim podkulonymi ogonem się wycofali? Amerykanie roznieśli VC podczas ofensywy Tet w 1968 r praktycznie później cały ciężar walki musiała na siebie przyjąć armia północnego wietnamu..wojny wygrywa ten kto zada wieksze straty..tu bilans strat daje USA druzgocące wręcz zwycięstwo. … warto zauważyć że był to też poligon pod nowe sposoby walki nowe taktyki stosowane do dziś m.in system ewakuacji medycznej,koordynacja działań z lotnictwem,precyzyjne yzycie artylerii,rozwój działań jednostek specjalnych deaantu smigłowcowego itp USA wygrały ta wojnę to wietmam płd ja przegrał…..

 5. Warjat Odpowiedz

  Lepiej nic nie pisać niż pisać w ten sposób. Materiał na ciekawy artykuł potraktowany BARDZO pobieżnie i zdawkowo….. Szkoda….

 6. źźź Odpowiedz

  Amerykanie nigdy nic dobrego po sobie nie zostawili…to samo będzie w Polsce…popiół i zgliszcza…oni nic nie robią za darmo…wojny nakręcają ich gospodarkę.

  • Mirosław Odpowiedz

   Współczuje wiedzy historycznej, polecam dogłębne studium np w temacie „Korea, Japonią oraz Rumunią i NRD pod okupacją zwycięzców”, oczywiście temat wymyśliłem, ale proszę spróbować. Historia to nie Pańskie poglądy, to umiejetność poszukiwania prawdy z dystansu lat.

 7. mario Odpowiedz

  Gdyby Amerykańce chcieli totalnej wojny to mogli zniszczyć każdy cm2 Wietnamu. Zabić, zamordować każdego Wietnamca. Nie rozumiem dlaczego Hanoi nie zniknęło z powierzchni ziemi. Amerykańce nie byli konsekwentni. Dlatego przegrali. Przegrali też dlatego że wojna z Żółtkami trwała zbyt długo i to że społeczeństwo USA zdradziło i zaczęło komunizować choć tak naprawdę nie wiedzieli co to komunizm. Nie wiem czy to dobre wymordować obywateli innego kraju za to, że chcą sami się stanowić. Wymordowanie Wietnamczyków i Koreańczyków i tak by nic nie dało. Chiny już i tak miały bombę atomową. Może trzeba było uderzyć w Chiny? Bo nie wierzę, że Chiny miały środki do przenoszenia ładunków jądrowych. Brak konsekwencji w tamtych latach doprowadził , że teraz Chiny szachują USA. Przyjdzie czas , że chińsko-japoński korpus ekspedycyjny dobije resztki tego co zostanie z USA po jakimś katakliźmie ( super wulkan itp)

 8. Takeha Odpowiedz

  Niestety bardzo spłycony obraz konfliktu wietnamskiego. USA nie wygrały tej wojny ponieważ, takie a nie inne decyzje polityczne zapadły w Waszyngtonie. Wojna nie dało się wygrać bez zdecydowanego wkroczenia na północ, a tego nie chciał nikt ryzykować. Taktyka wykrwawienia północy Westmorelanda także mogła zadziałać, ale USA musiałoby kontynuować tę wojnę jeszcze przez co najmniej dekadę. Na to zgody nie było. Sprzeciw wewnętrzny spowodowany był błędną polityką władz USA. Po pierwsze hura optymistyczna propaganda nastawiła społeczeństwo amerykańskie inaczej do wojny i ofensywa Tet była szokiem bo do czegoś takiego nie miało teroretycznie prawa dojść. Po za tym nikt nie był przygotowany na brutalność tych zmagań a opinia społeczna nie mogła się pogodzić z wiązaniem Stanów ze zbrodniami wojennymi. Ogromnym błędem był system poboru i rotacji stosowany w wietnamie. Prowadził do tego że cały czas walczyli tylko niedoświadczeni poborowi. Jesli ktoś się czegoś zdążył nauczyć był odsyłany do USA. Wspomnienia owych poborowych jeszcze pogłębiały chaos i negatywne postrzeganie wojny. I jeszcze jedna uwaga co do Wietnamu południowego i teorii że to oni przegrali tę wojnę. Wietnam był zniszczony przez niemal 30 letnie zmagania wojenne i pozostawiony przez USA z ogromną armią której nie byli w stanie utrzymać. USA wycofując się obiecywali części zamienne, paliwo, pomoc finansową. Nic z tego nie spełniono. Był to okres kryzysu naftowego. Cena ropy szybowała w górę. W przeciągu kilku tygodni Armia RW stanęła bez paliwa, a do większości sprzętu brakowało części – części które miały dostarczyć USA. To nie Wietnam południowy przegrał wojnę – został zdradzony i pozostawiony sam sobie.

 9. Mirosław Odpowiedz

  Brzydki i nie historyczny artykuł, pełny gotowych opinii. Jako miłośnik historii jestem zdruzgotany naiwnością i brakiem wiedzy. Oczywiście USA popełniło straszliwe błędy, ale pisanie o tym w ten sposób? Wstyd dla redakcji.

 10. Barbara Kowalczyk Odpowiedz

  Ja żyłam w tych czasach i nikogo z mojej rodziny nie wysłano przymusowo na wojneww Wietnamie,chociaz Rosja w niej uczestniczyła.Amerykanie swoich ludzi prawie dzieciaki wysylali przymusowo.Na tydzień przed podpisaniem rozejmu wystrzelali swoich wlasnych ludzi , żeby nie było świadków i zwalili to na komunistow.Wystarczy zobaczyć co robia ich wojska na terenach okupowanych.Polacy obudźcie sie Amerykanie to wojsko najemne za pieniadze firma wojskowa sp.z.o.o. i będą strzelać także do nas jeśli im zleceniodawcy każą.

 11. Barbara Kowalczyk Odpowiedz

  A dla zwolenników kapitalizmu zagadka,dlaczego obecnie mundury Wojska Polskiego są Identyczne jak Izraela,to nienormalne,aby dwa państwa mialy identyczne mundury z data waznosci do 2025 roku.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.