29 listopada w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut zmarł Henry Kissinger. Poinformowało o tym jego przedsiębiorstwo Kissinger Associates, nie podając żadnych dalszych szczegółów.
Henry Kissinger urodził się jako Heinz Alfred Kissinger. Pochodził z żydowskiej rodziny, która mieszkała w Niemczech, w Bawarii. Rodzina Kissingera w roku 1938 przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, uciekając przed prześladowaniami ze strony nazistów. On sam przyjął amerykańskie obywatelstwo i walczył nawet na froncie II wojny światowej.
Ukończył politologię na Harvardzie, uzyskując stopień doktora. Został później profesorem tego Uniwersytetu. Coraz częściej stykał się też ze światem polityki. Niezmiennie był zwolennikiem „realpolitik”. W kontekście swojej działalności sam siebie nazywał „kowbojem, który działa sam”. Był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Richarda Nixona.
Tak w jego, jak i w administracji Geralda Forda był potem również sekretarzem stanu. To on stał za sukcesem nowego otwarcia w relacjach pomiędzy USA a ChRL na początku lat 70. Z kolei za doprowadzenie do podpisania porozumień paryskich, które zakończyły wojnę w Wietnamie, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.
Przyczynił się też do zakończenia wojny Jom Kipur, jak i zawarcia porozumień rozbrojeniowych pomiędzy Reaganem/Bushem a Gorbaczowem, co w przyszłości pozwoliło Polsce na uniezależnienie się od ZSRR/Rosji. Jednakże w jego karierze znajdziemy też kilka ciemnych kart. Wspierał, chociażby wymierzony w demokratycznie wybranego prezydenta Chile Salvadora Allende zamach stanu, w wyniku którego do władzy doszedł dyktator Augusto Pinochet.
Kissingera oskarżano wręcz o zbrodnie wojenne, a konkretnie o bombardowania w Kambodży i Laosie. Spore kontrowersje wzbudziła również jego propozycja co do oddania przez Ukrainę części terytorium Rosji w zamian za porozumienie pokojowe.
Był z reguły szanowany przez wszystkich prezydentów USA, zarówno z Partii Demokratycznej, jak i Republikańskiej. Jedynie Joe Biden oficjalnie nie zaprosił go do złożenia wizyty w Białym Domu. Do końca życia spotykał się też ze światowymi przywódcami. Przykładowo z Xi Jinpingiem rozmawiał w lipcu 2023 roku. W kwestii zaś jego pożegnania: w Nowym Jorku będzie miała miejsce poświęcona Kissingerowi uroczystość żałobna, natomiast sam pogrzeb będzie miał charakter prywatny.
Źródła:
- Henry Kissinger nie żyje. Tylko Joe Biden nie zaprosił go do Białego Domu, https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/henry-kissinger-nie-zyje-tylko-joe-biden-nie-zaprosil-go-do-bialego-domu/gkh9v2p, dostęp: 01.12.2023.
- Henry Kissinger, uczeń Metternicha dobił ZSRR, https://www.rp.pl/polityka/art39501671-henry-kissinger-uczen-metternicha-dobil-zsrr, dostęp: 01.12.2023.
- Nycz, Henry Kissinger nie żyje. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat, https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-henry-kissinger-nie-zyje-byly-sekretarz-stanu-usa-mial-100-l,nId,7179719#crp_state=1, dostęp: 01.12.2023.
KOMENTARZE (2)
Zbrodniarz wojenny. Idealny przykład jakim rzekomo pokojowym krajem są Stany Zjednoczone. Amerykański odpowiedni Ławrowa i Ribbentropa.
Rozumiał, że komunizm należy zwalczać za wszelką cenę, ale przede wszystkim był skuteczny, a to się w polityce liczy. Przydałby nam się ktoś taki.