Ciekawostki Historyczne

Znamy już datę i godzinę emisji premierowego odcinka serialu „Korona królów: Jagiellonowie”, stanowiącego kontynuację popularnej „Korony królów”.

Zaplanowany obecnie na 125 odcinków serial będzie emitowany w prime timie.

Początek jego emisji został zaplanowany na 2 stycznia 2023 roku, kolejne odcinki będziemy mogli oglądać na antenie TVP 1, od poniedziałku do środy o godzinie 20:30. Spowoduje to przesunięcie „Leśniczówki” do pasma popołudniowego.

fot.Arsen Petrovych/TVP/East News

Korona Krolow Jagiellonowie – sesja fotograficzna Agnieszka Wagner Milena Staszuk Sebastian Skoczen Michal Chorosinski Radoslaw Pazura

Zdjęcia do nowego serialu kręcone były m.in. na zamku w Malborku. Akcja „Korony królów: Jagiellonowie” ma się rozpocząć w roku 1399. Owdowiały Władysław Jagiełło będzie rozważał powrót na Litwę, podczas gdy celem działań krakowskich możnych będzie zatrzymanie go poprzez zaaranżowanie jego małżeństwa z Anną Cylejską, wnuczką Kazimierza Wielkiego.

Jak wiemy z historii, nie przypadła ona zbytnio królowi do gustu, dlatego odeśle ją do klasztoru pod pretekstem konieczności nauczenia się przez nią języka polskiego. W serialu pojawią się też takie wątki, jak np. swaty dam dworu, czy nawet procesy o czary.

Oczywiście nie może też zabraknąć wielkiej polityki. Od samego początku Jagiełło będzie musiał stawiać czoła zapędom Krzyżaków, którzy ponownie zagrożą Litwie. Zresztą wątków krzyżackich ma być w serialu znacznie więcej. Będziemy, m.in. mogli zobaczyć pokazaną w widowiskowy sposób – jak zapewniają producenci – bitwę pod Grunwaldem. Czy dorówna słynnej scenie z „Krzyżaków” Aleksandra Forda z 1960 roku? Przekonamy się.

W serialu „Korona królów Jagiellonowie” w rolach głównych wystąpią:

Sebastian Skoczeń – Władysław Jagiełło

Milena Staszuk – Anna Cylejska

Oprócz nich na ekranie pojawią się również Agnieszka Wagner (księżna Aleksandra), Radosław Pazura (Mikołaj Trąba), Szymon Nygard (Ulryk Von Jungingen), Michał Chorosiński (książę Witold), Jacek Kopczyński (Piotr Szafraniec), Dariusz Toczek (Jan Szafraniec), Maciej Raniszewski (Zyndram), Bogdan Kalus (Hinczka), Marcin Piętowski (Zbigniew z Brzezia), Julia Łukowiak (Sofia), Jakub Wieczorek (Bdzigost), Dawid Czupryński (Mszczuj), Iwona Pawlak (Greta), Mariusz Jakus (Lech), Filip Gurłacz (Arunas) i Krzysztof Olchawa (Konrad von Jungingen).

Źródła:

  1. „Korona królów. Jagiellonowie” – odcinek specjalny 26 grudnia, https://koronakrolow.vod.tvp.pl/65174523/korona-krolow-jagiellonowie-odcinek-specjalny-26-grudnia, dostęp: 19.12.2022.
  2. Kurdupski, „Korona królów. Jagiellonowie” w ścisłym prime-time TVP1, nowe pasmo „Leśniczówki” (zdjęcia), https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/serial-korona-krolow-jagiellonowie-tvp1-kiedy-emisja-obsada-nowe-pasmo-lesniczowka, dostęp: 19.12.2022.
  3. Lewandowska, „Korona Królów. Jagiellonowie” w Malborku. Sebastian Skoczeń w tytułowej roli , https://malbork.naszemiasto.pl/plan-serialu-korona-krolow-jagiellonowie-w-malborku/ar/c13-9081359, dostęp: 19.12.2022.
  4. Niedbalski, „Korona królów. Jagiellonowie” w ścisłym prime time TVP 1, https://www.press.pl/tresc/74027,_korona-krolow_-jagiellonowie_-w-scislym-prime-time-tvp-1, dostęp: 19.12.2022.
  5. Niedbalski, TVP 1 w święta pokaże pilotowy odcinek serialu „Korona królów. Jagiellonowie”, https://www.press.pl/tresc/74272,tvp-1-w-swieta-pokaze-pilotowy-odcinek-serialu-_korona-krolow_-jagiellonowie_, dostęp: 19.12.2022.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ja

Pierwsza część i od razu wpadka a nawet mega wpadka.
Pan podaje że Jadwiga została kanonizowana w roku 1979 !!!

Zobacz również

Średniowiecze

Zdradzała Jagiełłę na prawo i lewo, wrobiła go w dziecko? Jedna z najbardziej kontrowersyjnych polskich królowych

Ponoć była i nieszczególnie piękna, i niewierna. Następczyni Jadwigi Andegaweńskiej u boku Władysława Jagiełły, Anna Cylejska, wzbudzała mnóstwo kontrowersji.

2 stycznia 2023 | Autorzy: Maria Procner

Średniowiecze

W kilka godzin wojska Jagiełły zmiażdżyły 80% sił Krzyżaków. Przebieg bitwy pod Grunwaldem

Batalia na polach Grunwaldu była nieunikniona. 15 lipca 1410 roku wojska polsko-litewskie stanęły naprzeciw Krzyżakom. Świat dawno nie widział takiej rzezi.

5 lutego 2022 | Autorzy: Piotr Dróżdż

Średniowiecze

Jadwiga Andegaweńska, królowa Węgier i święte cesarstwo... polsko-niemieckie?

Jadwiga Andegaweńska 16 października 1384 roku została koronowana na króla Polski. Jednak niewiele brakowało, by polski tron przeszedł jej koło nosa – i to nie...

29 lipca 2021 | Autorzy: Maria Procner

Średniowiecze

Żony Władysława Jagiełły. Jak umierały królewskie wybranki?

Władysław Jagiełło był jednym z najbardziej długowiecznych władców w historii Polski. Tego samego nie można jednak powiedzieć o jego żonach...

1 maja 2020 | Autorzy: Michał Procner

Średniowiecze

Pij mleko, będziesz wielki… jak Władysław Jagiełło? Mąż Jadwigi Andegaweńskiej od kuchni

Jadwiga lubiła dobrze zjeść – specjalnie dla niej wypiekano białe pieczywo i sprowadzano do Krakowa z zagranicy łososie. Królowa była też piwoszką – w przeciwieństwie...

20 kwietnia 2020 | Autorzy: Maria Procner

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.