Ciekawostki Historyczne

Anna Cylejska (1381-1416) Królowa Polski, druga żona Władysława Jagiełły.

Anna Cylejska

(ur. 1380 lub pocz. 1381, zm. 21 marca 1416)Królowa Polski, żona Władysława Jagiełły. Była wnuczką Kazimierza Wielkiego i Jadwigi z Żagania. Jej rodzicami byli Anna, córka Kazimierza Wielkiego oraz hrabia Cylii Wilhelm, stąd jej przydomek. Po tym, jak po śmierci Wilhelma jej matka w 1394 roku wyszła ponownie za mąż za hrabiego Teck, do którego wyjechała, Anna wychowywała się na dworze swojego stryja, hrabiego Hermanna II Cylejskiego.

W roku 1400 dwór ten odwiedziło polskie poselstwo z propozycją małżeństwa Anny z Władysławem Jagiełłą. Związek ten, ponoć doradzała sama Jadwiga Andegaweńska, jak i polscy panowie, miał on dodatkowo umocnić pozycję Jagiełły jako króla Polski. Ze względu na pokrewieństwo Anny Cylejskiej i Jadwigi (były prawnuczkami Władysława Łokietka) konieczne było uzyskanie dyspensy, której udzielił papież Bonifacy IX. Anna przybyła do Krakowa 16 lipca 1401 roku, jednakże Władysław II Jagiełło na tyle nie był zachwycony urodą przyszłej żony, że miał nawet sugerować jej odesłanie.

Pod pretekstem potrzeby nauczenia Anny języka polskiego ślub odłożono o kilka miesięcy. Ostatecznie miał on miejsce 29 stycznia 1402 roku w katedrze krakowskiej. Uroczystość celebrował biskup krakowski Piotr Wysz. Rok później, 23 lutego 1403 roku, Anna Cylejska została koronowana na królową Polski.

Anna Cylejska – niewierna żona?

W trakcie swojego małżeństwa z Władysławem była kilkakrotnie oskarżana o niewierność, z rycerzami: Jakubem z Kobylan i Mikołajem Chrząstowskim. Z kolei w 1411 roku posądzono Mikołaja z Kurowa, arcybiskupa gnieźnieńskiego, o zamiar jej uwiedzenia. Być może wydarzenia te sprowokowała sama królowa, aby stać się bardziej interesującą dla męża. Zarzuty te jednak nigdy nie zostały potwierdzone.

W roku 1408 królowa urodziła córkę, Jadwigę, która w roku 1413 z powodu braku męskiego potomka została uznana za następczynię tronu. Cała trójka w tym samym roku odbyła podróż na Litwę i Żmudź. Również w 1413 roku Anna była obecna przy zawarciu unii horodelskiej. Wspierała  także działalność Uniwersytetu Krakowskiego. Królowa Anna Cylejska zmarła 21 marca 1416 roku. Została pochowana w katedrze wawelskiej.

Polecamy video: Żony Władysława Jagiełły. Jak umierały królewskie wybranki?

Dowiedz się więcej o czasach Anny Cylejskiej:

Średniowiecze

Zapomniana córka Jagiełły została otruta? Jako królowa Jadwiga II miała rządzić…

Córka Władysława Jagiełły i Anny Cylejskiej Jadwiga miała rządzić potężnym imperium. Zmarła jednak przedwcześnie. Według niektórych – zamordowana przez…

28 stycznia 2023 | Autorzy: Maria Procner

Średniowiecze

Zdradzała Jagiełłę na prawo i lewo, wrobiła go w dziecko? Jedna…

Ponoć była i nieszczególnie piękna, i niewierna. Następczyni Jadwigi Andegaweńskiej u boku Władysława Jagiełły, Anna Cylejska, wzbudzała mnóstwo kontrowersji.

2 stycznia 2023 | Autorzy: Maria Procner

Średniowiecze

Zabójczy poród, trucizna w winie, kiła i… przejedzenie. Na co umierały…

W naszej historii było więcej królowych niż królów. I to bynajmniej nie dlatego w czasach monarchii Polska była jakoś…

28 czerwca 2020 | Autorzy: Maria Procner

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.