Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Zdecydowała się na poród bez znieczulenia, by nikt nie poznał prawdy o niej. Była jednocześnie Żydówką i żoną nazisty

Edith Hahn-Beer przetrwała wojnę w sercu III Rzeszy... i u boku nazistowskiego męża. Zdjęcie z ksiązki "Żona nazisty. Jak pewna Żydówka przeżyła Zagładę".

fot.materiały prasowe Edith Hahn-Beer przetrwała wojnę w sercu III Rzeszy… i u boku nazistowskiego męża. Zdjęcie z ksiązki „Żona nazisty. Jak pewna Żydówka przeżyła Zagładę”.

Niedługo przed ślubem wyznała narzeczonemu, że jest Żydówką. Zwyczajna rzecz? Nie, jeśli zamierzasz wziąć ślub z członkiem NSDAP i zdeklarowanym poplecznikiem Hitlera. W jaki sposób Edith Hahn-Beer została towarzyszką nazisty i czy udało jej się przetrwać wojnę?

Ze wspomnień dotyczących dzieciństwa i wczesnej młodości Edith Hahn wyłania się obraz wręcz sielankowy. Pochodziła ona z wiedeńskiej, zasymilowanej żydowskiej rodziny. Jej rodziców oburzyło wprawdzie, gdy pewnego razu zjadła kaszankę, niechętnie zgodziliby się też na jej ślub z gojem, ale na tym ich ortodoksyjność się kończyła. Jej ojciec prowadził restaurację – niestety zmarł jeszcze przed wojną, w 1936 roku. Matka była pełną ciepła, serdeczną kobietą, która została sama z trzema zaradnymi córkami. I razem musiały zmierzyć się z tym, co przyniosła wiedeńskim Żydom wojna.

Koniec normalności

Zakazy i nakazy wdzierały się w życie czterech kobiet z rodziny Hahn powoli. Edith najbardziej dotknęło to, że nie mogła zdać ostatniego egzaminu na prawie, które studiowała – i to po tym, jak lata wcześniej udało jej się przekonać ojca, że to właśnie na edukacji zależy jej najbardziej! Był to przełomowy moment, który pokazał młodej kobiecie, że oto, zupełnie bez swojej winy, stała się człowiekiem gorszej kategorii. Zabrała jednak z uczelni swoje dokumenty, z nadzieją, że kiedyś się jej przydadzą.

Drugą sferą, w której dziewczyna szybko doświadczyła skutków zachodzących w jej kraju zmian, była… miłość. Zakochała się w Josefie Rosenfeldzie, którego poznała w klubie socjalistów jako nastolatka. Pepi, bo tak wszyscy nazywali chłopaka, miał sporo zalet, ale wojna pokazała, że brakuje mu siły, by walczyć o ukochaną. Miał ojca Żyda, ale pozostawał pod wpływem aryjskiej matki, która robiła wszystko, by uchronić swego jedynaka. Także przed niepotrzebnym zagrożeniem w postaci synowej-Żydówki…

Matka Edith uzbierała pieniądze na wyjazd dwóch córek za granicę. Edith została w Wiedniu, mając nadzieję, że Pepi wesprze ją lub emigruje wraz z nią. Tak się jednak nie stało i kobiety zamieszkały w końcu w getcie, gdzie trudniły się szyciem. Cierpiały niedostatek, choć ukochany, mający dzięki matce „właściwe” papiery, odwiedzał je i gdy mógł, przynosił nie tylko wieści, ale i coś smacznego z „normalnego świata”.

Życie w Wiedniu stawało się pod koniec okresu międzywojennego coraz trudniejsze dla Żydów.

fot.Bundesarchiv/CC BY-SA 3.0 de Życie w Wiedniu stawało się pod koniec okresu międzywojennego coraz trudniejsze dla Żydów.

Żegnaj, mamo!

Dziewczyna nie pozostała w getcie długo. W kwietniu 1941 roku wysłano ją na przymusowe roboty do Niemiec – i, jak się okazało, właśnie to „zesłanie”, które przyjęła z rozpaczą, uratowało jej życie. Najpierw pracowała na farmie szparagów. Spędzała na polu całe godziny, często klęcząc w błocie lub słabnąc w palącym słońcu. Siły dawała jej tylko nadzieja, że już po sześciu tygodniach wróci do mamy i ukochanego. Niestety, były to tylko puste obietnice, które miały zmotywować młode kobiety do intensywnej i wydajniejszej pracy.

Wprost z gospodarstwa Edith trafiła do fabryki kartonów. Dzienne normy cały czas się zwiększały, palce młodej kobiety krwawiły, żyła jednak myślą, że pracując szybko i solidnie, będzie w stanie pomóc swoim bliskim, którzy zostali w Wiedniu. Grono jej towarzyszek cały czas się zmniejszało. Kolejne dziewczyny odsyłano do okupowanej Polski, gdzie czekało je podobno „nowe życie”.

Czy wiesz, że ...

...podczas powstania warszawskiego dowództwo niemieckie wiedziało o tym, że Polacy używali kanałów, i postanowiło to wykorzystać? Z rozkazu Ericha von dem Bach-Zelewskiego mówiący po polsku Volksdeutsche mieli infiltrować środowisko jako przemytnicy żywności w sieci kanałów.

...związek z żydowską dziewczyną miał nawet jeden z najbardziej zaufanych ludzi Hitlera  – Joseph Goebbels?  Antysemickie poglądy nie przeszkadzały mu w regularnym spotykaniu się z młodą Żydówką o imieniu Else. I to w czasie, gdy zaczął aktywnie działać w partii nazistowskiej!

...Adolf Eichmann w ciągu zaledwie roku, między 1942 a 1943, zawłaszczył żydowski dobytek o wartości ok. 200 mln marek? To właśnie z jego rozkazu zamordowanym Żydom odbierano cenne przedmioty i wyrywano złote zęby.

...odpowiedzialność za najkrwawszy zamach izraelskich grup politycznych wzięła organizacja, której przewodził późniejszy premier Izraela, Menachem Begin? W wybuchu bomby, podłożonej pod hotelem King David, zginęło 91 osób.

Komentarze (3)

  1. SYLMAC Odpowiedz

    Ciekawa historia. Pani Zuzanno tu chyba jest pomyłka w nazwisku rodowym „… Zakazy i nakazy wdzierały się w życie czterech kobiet z rodziny Beer powoli…”, z kolei „… W 1957 roku Edith wyszła za mąż za żydowskiego handlarza biżuterią, Freda Beera…”.

  2. Zaciekawiona Odpowiedz

    Przede wszystkim nie wszyscy Niemcy czy Austriacy popierali politykę rasową. Większość normalnych ludzi wychodziła z założenia, że to też…ludzie. Tylko zepsute elity lub totalne sprane umysły z niskich warstw społeczeństwa mogły kupić te brednie o wyższości rasy (która nie istnieje). Ciekawi mnie dlaczego nie wzięła znieczulenia. Skopolaminy się wystraszyła? I efektów po niej?
    Może następny artykuł poświęćcie porodom na początku XX wieku…

    PS, Dziecko płci męskiej pochodzenia żydowskiego o urodzie nietypowej można było zdiagnozować po obnażeniu go (widać to na wielu wojennych filmach). A jak z dziewczynkami?

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.