Ciekawostki Historyczne

Skąd w Niemczech wzięła się nienawiść do Żydów? Kiedy powstał plan Zagłady? Dlaczego naziści nie przestali mordować swoich ofiar nawet wtedy, gdy wojna była już przegrana? Wydaje się, że o Holokauście wiemy już wszystko. Ale czy na pewno?

Jak i dlaczego zostało wymordowanych niemal sześć milionów Żydów przy użyciu przemysłowych metod, pod nadzorem aparatu państwowego Trzeciej Rzeszy? Po setkach rozmów z ocalałymi z Zagłady, z jej sprawcami i naocznymi świadkami, przeprowadzonych w ciągu dwudziestu pięciu lat, Laurence Rees łączy w książce ich świadectwa, w większości nigdy niepublikowane, z najnowszymi ustaleniami historyków, tworząc chronologiczną opowieść o największej zbrodni popełnionej w XX wieku w Europie.

Dowodzi, że choć fundamentem ideologii nazistowskiej była nienawiść do Żydów, to nie sposób zrozumieć ich tragedii w oderwaniu od hitlerowskich planów systematycznej likwidacji milionów innych ludzi: niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie, komunistów, Romów, Polaków, Rosjan.

Inspiracją do napisania artykułu stała się książka Laurence'a Reesa „Holokaust. Nowa historia" (Prószyński i S-ka, 2018).

Pełną historię największej zbrodni w dziejach ludzkości poznasz dzięki książce Laurence’a Reesa „Holokaust. Nowa historia” (Prószyński i S-ka, 2018).

Odkrywa także wewnętrzne machinacje na najwyższych szczytach kierownictwa nazistowskiego państwa, pokazując, że Holokaust nie był starannie zaplanowaną akcją, podjętą wskutek jednego rozkazu, ale efektem szeregu drobnych decyzji, zapadających na różnych szczeblach władzy w wyniku lokalnych inicjatyw i indywidualnych ambicji, a czasem zwykłego przypadku, które skumulowały się, doprowadzając do powstania fabryk śmierci i popełnienia bezprzykładnych w dziejach ludzkości okrucieństw.

Każdy, kto szuka wyjaśnienia genezy i przebiegu Holokaustu, musi sięgnąć po wspaniałą książkę Laurence’a Reesa – wyczerpującą, a jednocześnie w pełni zrozumiałą, opartą na najnowszych badaniach i wzbogaconą o wstrząsające wywiady.
Profesor Sir Ian Kershaw – historyk i pisarz

Wagony bydlęce, komory gazowe, obozowy drut, wzbijające się w niebo słupy czarnego dymu. Brytyjski historyk ukazuje koszmar Zagłady z szokującym naturalizmem. Jesteśmy świadkami niewyobrażalnych ludzkich cierpień i równie niewyobrażalnego ludzkiego bestialstwa. Takiej książki o Holokauście jeszcze nie było.
Piotr Zychowicz – publicysta historyczny

Niemcy w czasie II wojny światowej zamordowali niemal 6 milionów Żydów.fot.domena publiczna

Niemcy w czasie II wojny światowej zamordowali niemal 6 milionów Żydów.

Arcydzieło, jak dotąd najlepsza książka Laurence’a Reesa. Rees analizuje każdy aspekt Holokaustu, od narodzin idei, aż do wyzwolenia obozów koncentracyjnych. Opowiada całą historię najbardziej haniebnego okresu w dziejach ludzkości.
Andrew Roberts – historyk

Laurence Rees – brytyjski historyk, autor licznych książek i filmów dokumentalnych poświęconych II wojnie światowej. Do najważniejszych publikacji autora należą: „Naziści. Ostrzeżenie historii”, „Hitler i Stalin. Wojna stulecia”, „Auschwitz. Naziści i ostateczne rozwiązanie”, „Kaci i ofiary. Okrucieństwa II wojny światowej i ich sprawcy”, „Za zamkniętymi drzwiami. Kulisy II wojny światowej” oraz „Złowroga charyzma Adolfa Hitlera”. Większości publikacji towarzyszą filmy dokumentalne, realizowane przez autora dla telewizji BBC.

Kup książkę z rabatem na empik.com:

baner

KOMENTARZE (11)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anonim

Hitler wykorzystał poparcie Kościoła Katolickiego aby zrealizować swoje plany.

  Anonim

  I dlatego zamordowal tysiace ksiezy, dla ktorych tworzyl specjalne obozy koncentracyjne, dlatego chcial porwac papieza. Dlatego uwiezil prymasa Hlonda..

uczciwie wyrażający

Proszę o podanie sprawdzonego zrodla o liczbie 6000000 milionów zamordowanych żydów. Z tego co wiem przedwojenne wydanie encyklopedi Brytania podawalo że w Europie w tamtym czasie było znacznie mniej żydow niż nam się dziś wmawia. Poza tym żydzi zawsze podają taka liczbę przy każdej okazji jakiś represji żydowskich, z tego co ja wyczytałem ma to jakaś symbolikę dla nich.w ponad 100 letniej prasie chyba amerykańskiej były podawane przykłady tejże właśnie liczby żydowskich ofiar.

Norman

Do „uczciwie wyrażającego” – jak znam życie jedynym źródłem sprawdzonym i wiarygodnym w Twojej ocenie jest Twoja własna „niczym nie zachwiana wiara we własną nieomylność”. Reszta to po prostu banda niedouczonych (…). Zatem prosimy Cię bardzo, Ja w imieniu swoim i tych wszystkich ignorantów w bajki o holokauscie wierzących, oświeć nas swą wiedzą i podaj nam te sprawdzone dane o tej strasznej tragedii abyśmy już nigdy nie błądzili w poszukiwaniu prawdy.

  uczciwie wyrażający

  Nie wiem czy przeczytałeś moj tekst że zrozumieniem.moim problemem z ilością zabitych żydów jest to że wiele udokumentowanych raportów mówi nam że żydów w 1936 w Europie było znacznie mniej niż nam się to dzisiaj podaje, więc z kad ta liczba 6000000 ofiar? Proszę poszukać wydań encyklopedii britaniki z lat 30.

  Narodowiec

  Z tego co kiedyś czytałem to żydów przed wojną było ok 3800000 a ta bajeczka o 6mln jest zupełnie nie poważna gdyż od 1870roku holocaust 6mln żydów odbył się kilkanaście razy!

   dżejdżej

   Gdzie czytaleś? Tylko w Polsce żylo ich ponad 3 miliony!

Ozuma

Ilości zamordowany Żydów we wielu publikacjach jest grubo zawyżana o naród Polski który jest 2 pod względem ilości zamordowanych ludzi. Żydzi oceniając i podając liczbę zamordowanych w wielu publikacjach lub miejsc kaźni podana jest cała suma zamordowanych w tym np kilkunastu Żydów . Żyd podaje do swej weryfikacji ogólna liczbę przypisując w tym też Polaków jako Żydów . W ogólnej liczbie zamordowanych suma jest zawyżona nawet o 30% !

Anonim

Bo Niemcy zawsze będą faszystowskie tylko na razie się przyczaili. Państwa niemieckiego w ogóle nie powinno być na mapie Europy po 2 wojnie światowej to co wyprawiali z ludźmi nie mieści się w głowie

Mpolan

Państwa niemieckiego po 2 wojnie światowej nie powinno być na mapie świata to co wyprawiali z ludźmi jest nie do wyobrażenia dla normalnego człowieka

Marino

Wlasciwie nie ma takiego Panstwa jak niemcy! Oficjalnie Niemcy to Firma a ludzie w tym kraju to wlasnosc firmy – wlasciwa nazwa Niemiec to BRD – GmbH – po Polsku Zjednoczone niemcy Z.O.O. (spolka z ograniczona odpowiedzialnoscia) w dowodach czy Paszportach nie pisze Obywatelstwo niemieckie tylko tlumaczac na Polski niemiecki (Deutsch) a nie (Deutschland)
Niemcy to twor powojenny stworzony do manipulacji w Europie przez USA i Anglie.

Zobacz również

Druga wojna światowa

Jedna z najohydniejszych tajemnic Auschwitz. Ile ton złota naziści pozyskali z zębów mordowanych więźniów?

Ten proceder wzbił się na wyżyny obrzydliwości. Nazistowscy zwyrodnialcy urządzili sobie w Auschwitz kopalnię złota, choć nie wbili w tym celu ani jednego kilofa.

4 lutego 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Druga wojna światowa

To on pilnował, żeby w Auschwitz nie zabrakło Cyklonu-B

Przed wojną: uprzejmy przedstawiciel handlowy koncernu Bayer, który nadskakiwał swoim żydowskim klientom. A potem? Człowiek, który bez mrugnięcia okiem wysyłał ludzi do gazu. I osobiście...

27 stycznia 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Druga wojna światowa

Pierwszy polski więzień Auschwitz

Zesłanie do Auschwitz brzmiało jak pewny wyrok śmierci i zwykle tym właśnie było. Jednak los lubi zaskakiwać – okazuje się, że można było przybyć do...

5 stycznia 2019 | Autorzy: Kamil Durajczyk

Druga wojna światowa

Ile polskich niemowląt zamordowali naziści?

W czasie II wojny światowej polskie dzieci uznane za „wartościowe rasowo” przeznaczano do germanizacji. Jaki los czekał pozostałe? Nawet te najmłodsze trafiały do obozów i...

25 października 2018 | Autorzy: Anna Winkler

Dwudziestolecie międzywojenne

Nienawidzili Żydów, ale kochali żydowskie kobiety. Przemilczane związki czołowych nazistów

Dla nazistów Żydzi stanowili ucieleśnienie wszelkiego zła. Ich szaleńcza nienawiść doprowadziła do stworzenia systemu eksterminacji, który w ciągu kilku lat unicestwił miliony istnień ludzkich. A...

17 października 2018 | Autorzy: Arkadiusz Grochot

Druga wojna światowa

Ilu Żydów naprawdę zginęło w Auschwitz?

Pięć milionów? Cztery? A może „zaledwie” milion? Ile właściwie osób Niemcy bestialsko zamordowali w obozie Auschwitz? I jaką część z nich stanowili Żydzi? Przez dziesięciolecia...

11 października 2018 | Autorzy: Paweł Stachnik

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.