Ciekawostki Historyczne

Ból i strach przed nim są jedną z sił napędowych społeczeństwa. Zanim ludzie zdali sobie sprawę, jak bardzo jest to niebezpieczne, mikstury z zawartością mocnych środków mu przeciwdziałających sprzedawano jako cudowny lek na wszystko. Później było już za późno, by powstrzymać bieg wypadków.

Początkowo przecież sądzono że heroina nie uzależnia. Zatem cóż stało na przeszkodzie, by dodawać ją na przykład do tabletek na ból gardła? Albo stosować jako jeden z leków na gruźlicę? O lekowej epidemii w USA, która zaczęła się bardzo niewinnie opowiada Sam Quinones.

Oprócz brudnej historii leków przeciwbólowych poznamy dzieje pewnej zakazanej miłości i rodzinnego sekretu, zajrzymy na pełen intryg dwór Jagiellonów oraz poznamy wierzenia dawnych Słowian.

Dreamland Quinones S. (Wydawnictwo Czarne)

dreamlandJuż sama historia użytkowania heroiny pełna jest absurdów. Długo uznawano ją za wyjątkowo bezpieczny lek. Medycy przepisywali ją na najróżniejsze dolegliwości. Gdy zaczęła wchodzić do obiegu niewiele było innych leków przeciwbólowych, zatem stała się sposobem na wszelakie bóle. Łącznie z tymi menstruacyjnymi. Gdy pacjenci zaobserwowali, że skutkiem ubocznym jej używania są zaparcia, awansowała na lek… przeciwbiegunkowy. Kiedy wreszcie zaczęto zauważać, jak lawinowo rośnie uzależnienie od tego środka, było już za późno – fala ruszyła. To jeden z wielu przykładów, jakie przytacza w swojej książce Sam Quinones.

Badając łańcuch osób wmieszanych w narkotykowe historie opowiada o dilerach, narkomanach, policjantach, bliskich osób, które przedawkowały, dystrybucji, prawie antynarkotykowym i wielu innych elementach układanki. Jak wielka jest skala problemu? Wprost gigantyczna – w 2008 roku liczba osób, która zeszła z tego świata wyniku przedawkowania opiatów przewyższyła w USA liczbę ofiar wypadków samochodowych. Książka Quinonesa to wnikliwa analiza rozwoju tego zjawiska, jego konsekwencji i mechanizmów, które nim rządzą. Perspektywy nie są zbyt kolorowe.

Zobacz również:

Sekret Tatiany, Paul G. (Mando)

sekret tatianyAutorka powieść postanowiła opowiedzieć w dwóch płaszczyznach czasowych historie dwóch kobiet Tatiany i Kitty. Pierwsza z nich to wielka księżna Tatiana Romanowna, której losy poznajemy począwszy od 1914 roku. Młoda kobieta zakochuje się w żołnierzu, jednak nad ich miłością wisi widmo pierwszej wojny światowej, a później rewolucji październikowej, która zwiastuje tragedię dla rodziny Tatiany. Z kolei Kitty, to kobieta znajdująca się na zakręcie życiowym z sypiącym się małżeństwem, która niespodziewanie poznaje rodzinny sekret.

Bona. Zmierzch Jagiellonów, Niedźwiedzka M. (Prószyński i S-ka)

bonaKrólowa Bona Sforza, która przybyła na polski dwór z odległej Italii, będącej polityczno-rodzinnym kłębowiskiem żmij, od dawna fascynuje pisarzy. Teraz po jej historię sięgnęła Magdalena Niedźwiedzka. Jej Bona to wytrawna polityczka, która już dawno poznała gorzki smak zdrady i porażki. Teraz zamierza trzymać wszystkie asy w ręku, bo nawet najbliżsi mogą wbić nóż w plecy. W trakcie lektury spotkamy wszystkie najważniejsze postaci, które pamiętamy z lekcji historii Bonę, Zygmunta, czy Albrechtz Hohenzollerna.

Religie dawnych Słowian Sikorski D. A. (Wydawnictwo Poznańskie)

religie dawnych slowianGdy w Europie chrześcijaństwo zaczęło się rozprzestrzeniać po coraz większych obszarach, dawne wierzenia tępiono ogniem i mieczem. Nową wiarę krzewiono paląc do gołej ziemi świątynie, wycinając święte gaje i zabijając bez krzty miłosierdzia niechętnych nawróceniu. Czy ówczesnym misjonarzom udało się do końca wytępić dawne kulty? Dariusz Andrzej Sikorski próbuje w gąszczu mitów dotrzeć do prawdy i pokazać jak można rekonstruować informacje o tym, w co wierzyli nasi przodkowie.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Widziałem jak płonęła Warszawa

O wybuchu drugiej wojny światowej powstały setki relacji. Każda z nich wnosi nowy kawałek układanki, każda jest ważna. Ta konkretna w trakcie lektury powoduje zimny...

28 października 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Poznaj sekrety życia w średniowiecznym mieście

Gdybyśmy wsiedli do wehikułu czasu i tajemniczym sposobem przenieśli się do średniowiecznego miasta pierwszym, co by nas uderzyło byłby bez wątpienia zapach. Uderzająco innych od...

20 października 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Rosyjski kameleon?

We współczesnej narracji historycznej i politycznej, z jaką stykamy się w tematyce wschodniej, Rosja nieprzerwanie przedstawiana jest jako groźny niedźwiedź. Tymczasem w kraju tym pewne...

6 października 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Zawiniły tym, że chciały w spokoju robić swoje? Czemu zepchnięto je w cień?

W 2011 roku w Łodzi mimo grożących konsekwencji artyści zorganizowali z okazji Dnia Kobiet akcję, w której zamienili ważną arterię „Aleję Włókniarzy” na „Aleję Włókniarek”....

1 października 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Lecę na Twoją cześć mein Führer!

W Trzeciej Rzeszy zdominowanej przez kult męskości potrafiły znaleźć dla siebie miejsce. Gdy kobietę widziano najchętniej w domu, przy garach, z dziećmi uwieszonymi spódnicy, one...

16 września 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Nie potrafiły ich porzucić, my nie porzucajmy pamięci o nich

Wojna wyzwala w ludziach najgorsze, najniższe instynkty. Tym wyraźniej na ich tle wybijają się osoby ceniące swoje wartości wyżej niż własne życie. Ważne by o...

9 września 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.