Ciekawostki Historyczne

We współczesnej narracji historycznej i politycznej, z jaką stykamy się w tematyce wschodniej, Rosja nieprzerwanie przedstawiana jest jako groźny niedźwiedź. Tymczasem w kraju tym pewne jest tylko jedno – nieustannie się zmienia.

Najróżniejsze wolty, do jakich doszło od 1721 do 1921 roku opisuje Andrzej Nowak w swojej najnowszej książce. Jako bliscy sąsiedzi Kremla, powinniśmy  mieć świadomość, że w każdej chwili może przyjść kolejna zmiana.

Oprócz tego przeniesiemy się w czasy drugiej wojny światowej, gdzie będziemy towarzyszyć najsłynniejszej polskiej eskadrze. Wyruszymy na Daleki Wschód, gdzie norweskie historyk opowie nam o przewodniczącym Mao, a brytyjski profesor o pierwszej wojnie światowej.

Nowak A., Metamorfozy Imperium Rosyjskiego 1721-1921 (Wydawnictwo Literackie)

Andrzej-Nowak-Najpierw Putin, potem długo, długo nic. Później pomniejsi politycy, KGB i wódka. Mniej więcej na tym kończy się wyobrażenie zwykłego zjadacza chleba na temat sytuacji w Rosji i polityki tego kraju. Tymczasem nasz wielki wschodni sąsiad ma za sobą setki lat historii i kilka niemałych zmian wizerunku i kierunku rozwoju. Ten wątek porusza w swojej pracy Andrzej Nowak.

Ten specjalista w zakresie dziejów Europy Wschodniej wiele nam może powiedzieć na ten temat. Już we wstępie do książki stara nam się wyłożyć ideę Moskwy, jako Trzeciego Rzymu oraz kto za nią stał. Pokazuje też, czym w zasadzie jest Imperium Rosyjskie. Jak sam tłumaczy, ma nadzieję, że odnalezione w książce tropy pozwolą zastanowić się głębiej nad fenomenem imperium, nad przemianami rosyjskiej tożsamości, relacjami z Europą i szczególną rolą Polski.

Nowak opowiada między innymi o przemianach z czasów Katarzyny II, czy o propagandowym przedstawieniu rozbiorów Rzeczpospolitej, jako przejawu dziejowej sprawiedliwości, dzięki któremu Rosja odebrała jedynie swoje dawne ziemie, mszcząc przy okazji krzywdy doznane od mniejszego sąsiada. Autor nie pomija też kwestii przymusowych deportacji na Syberię, czy zderzenia lepiej i nowocześniej wykształcony polskich elit z elitami rosyjskimi.

Zobacz również:

Sojda G., Śliżewski G., God save the 303 Squadron (Vesper)

god saveEskadra Kościuszkowska powstała już pod koniec 1918 roku, jednak najmocniej wsławiła się w czasie drugiej wojny światowej. To wówczas polscy lotnicy, biorąc udział w najcięższych walkach powietrznych Bitwy o Anglię każdego dnia udowadniali, że nie mają najmniejszego zamiaru się poddać.

Wsiadali za stery brytyjskich maszyn, by bić się o Polskę. Autorzy opowiadają o losach naszych najsłynniejszych lotników, jak Witold Urbanowicz, czy Jan Zumbach, ale też nie zapominają o tym mniej znanych.

Faerovik T., Mao. Cesarstwo cierpienia (Prószyński i S-ka)

maoNa nieco pyzatą twarz Przewodniczącego Komitetu Politycznego Komunistycznej Partii Chin Mao Zedonga zwykliśmy patrzyć z przymrużeniem oka. Łatwo przecież zapomnieć, że za sympatycznym obliczem stoi największy morderca w historii. Norweski profesor Torbjorn Faerovik przypomina, że budując chiński komunizm Mao był gotów poświęcić w jego imię kilkadziesiąt milionów obywateli.

Autor kreśli szeroki obraz życia w Chinach, nie pomijając tropienia kontrrewolucjonistów, czy wyłapywania niedoszłych „zamachowców”, którzy mieliby czyhać na życie Przewodniczącego.

Lieven D., W pożodze. Imperium, wojna i koniec carskiej Rosji (Sedno Wydawnictwo Akademickie)

sendnoPierwsza wojna światowa jest jednym z najważniejszych momentów w dziejach ludzkości. To ten globalny konflikt ukształtował świat, w jakim teraz żyjemy. Brytyjski  historyk Dominic Lieven stara się w swojej pracy ukazać całościowy obraz tego konfliktu. Środek ciężkości swojej książki przesuwa jednak w kierunku wschodnim.

Rodzący się nacjonalizm i inne tendencje odśrodkowe rozsadzające Imperium Romanowów zdają się go fascynować. Autor korzysta między innymi ze źródeł rosyjskich, które wcześniej nie były dostępne.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Czy Zośka był gejem?

O historii można opowiadać na najróżniejsze sposoby, jednak by poznać pełny obraz wydarzeń należy spojrzeć na nią jak najszerzej. Także na tematy i grupy społeczne,...

18 listopada 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czy o Holokauście da się napisać cokolwiek nowego?

Czy zadaliście sobie kiedykolwiek pytanie, kiedy właściwie zaczął się Holokaust? Czy wtedy gdy założono pierwszy obóz zagłady? A może wówczas, gdy nieznany nikomu kiepski malarz...

10 listopada 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Widziałem jak płonęła Warszawa

O wybuchu drugiej wojny światowej powstały setki relacji. Każda z nich wnosi nowy kawałek układanki, każda jest ważna. Ta konkretna w trakcie lektury powoduje zimny...

28 października 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Poznaj sekrety życia w średniowiecznym mieście

Gdybyśmy wsiedli do wehikułu czasu i tajemniczym sposobem przenieśli się do średniowiecznego miasta pierwszym, co by nas uderzyło byłby bez wątpienia zapach. Uderzająco innych od...

20 października 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Zimna wojna

Najbardziej absurdalne przejawy kultu Mao

Musimy pokładać ślepą wiarę w Przewodniczącym! Musimy być posłuszni i całkowicie oddani Przewodniczącemu! – krzyczał członek politbiura. Inni chińscy komuniści mu przyklasnęli i zaczęli szukać...

14 października 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Zawiniły tym, że chciały w spokoju robić swoje? Czemu zepchnięto je w cień?

W 2011 roku w Łodzi mimo grożących konsekwencji artyści zorganizowali z okazji Dnia Kobiet akcję, w której zamienili ważną arterię „Aleję Włókniarzy” na „Aleję Włókniarek”....

1 października 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.