Ciekawostki Historyczne

Gdybyśmy wsiedli do wehikułu czasu i tajemniczym sposobem przenieśli się do średniowiecznego miasta pierwszym, co by nas uderzyło byłby bez wątpienia zapach. Uderzająco innych od tego, do czego przywykliśmy. A poza tym… cała reszta niezwykłości.

Począwszy od budynków, przez ludzi, dźwięki i środki transportu – wszystko byłoby dziwne i nieznane. Nic dziwnego. W ciągu kilku ostatnich stuleci zmieniło się niemal wszystko. A jak sprawy wyglądały wcześniej opisują Frances i Joseph Gies w swojej najnowszej książce.

Oprócz tego poznamy historię charyzmatycznego niemieckiego piłkarza i trenera. Prześledzimy historię kobiety, która zginęła w Katyniu. Zabawimy się w tropicieli skamielin, sprawdzając, ile groźnych dinozaurów chodziło po ziemiach naszego kraju oraz wsiądziemy na statek pod czarną banderą.

Gies F., Gies J., Życie w średniowiecznym mieście (Znak Horyzont)

średnioweiczne miastoRytm dnia mieszkańców średniowiecznego miasta wyznaczały kolejne uderzenia kościelnych dzwonów. Ich dźwięk pozwalał zorientować się, ile czasu zostało do zmroku oraz trafić na właściwą godzinę na nabożeństwa.

Gdy średniowieczna gospodyni budziła się o świcie, musiała szybko zaplanować swój pełen pracy dzień. Zaczynała od wyruszenia na targ i zakupu produktów spożywczych, wszak nie miała ani lodówki, ani własnego dużego ogrodu warzywnego, o większej hodowli zwierząt nie wspominając. Na każdym rogu czyhali na nią nieuczciwi sprzedawcy, farbujący skrzela nieświeżych ryb na różowo świńską krwią, czy oszukujący na chlebie.

Przynajmniej w tym ostatnim przypadku mogła zgłosić sprawę odpowiednim urzędnikom i piekarz-krętach zostawał zakuty w dyby z podrabianym bochenkiem uwieszonym na szyi. Gdy potrzebowała butów, udawała się w okolicę opanowaną przez cech szewców, nowe naczynia kuchenne nabywała u garncarza. A wszystko to pod skrzydłami suwerena, który nie przepuszczał żadnej okazji do wzbogacenia się.

Zobacz również:

Honigstein R., Jurgen Klopp. Robimy hałas (Znak Horyzont)

robimy hałasO Jurgenie Kloppie nie da się powiedzieć, że to stateczny człowiek. Ten wulkan energii wprost nie jest w stanie usiedzieć na miejscu i najchętniej natychmiast przekroczyłby linię boczną boiska, by grać razem z chłopakami z drużyny, którą prowadzi.

Swoją własną piłkarską ścieżkę zawodową zaczął od roli odnoszącego sukcesy zawodnika. Grał niemal do ostatniej chwili i… trzy dni po swoim ostatnim osobistym starciu na murawie został trenerem, a później piął się tylko w górę, trenując najważniejsze europejskie zespoły.

Nurowska M., Pamiętnik znaleziony w Katyniu (Prószyński i S-ka)

pamiętnik znaleziony w katyniuZbrodnia Katyńska, przez lata przymusowo wypchnięta na margines i przemilczana, jest jedną z największych i najbardziej bezsensownych tragedii, jaka spotkała Polaków. Zapomina się także, że wśród wielu mężczyzn, którzy zostali tam zamordowani znalazła się jedna kobieta, podporucznik Janina Lewandowska, pilotka.

Obawiając się szykan w zeznaniach zmieniała swój wiek i imię ojca, by ukryć, że jest córką polskiego generała. Ta sama kobieta, która jako pierwsza w Europie odważyła się wykonać skok spadochronowy z wysokości 5 kilometrów, dzielnie stawiała czoła prześladowaniom obozowym, a współosadzeni byli pod wrażeniem. Maria Nurowska wybrała do swojej powieści doskonałą bohaterkę.

Brusatte S., Era dinozaurów – od narodzin do upadku. Nowe odkrycia i fakty o zaginionym świecie (Znak Horyzont)

era dinozaurówW szkole na lekcjach poświęconych historii ziemi cierpliwie wkuwaliśmy po kolei terminy trias, jura, kreda, perm, karbon i tak dalej, nie do końca wiedząc co się z nimi wiąże.

Warto odświeżyć sobie nieco wiedzę na temat tego, jak wyglądała Ziemia, gdy była jeszcze młoda, oraz jakie istoty wędrowały po jej powierzchni.

Dzięki tej książce możemy poznać dzieje majestatycznych jaszczurów, które miały świat  we władaniu, zanim Matka Natura w ogóle pomyślała o stworzeniu człekokształtnych ssaków

Rosner A.M., Silver Stag (Wydawnictwo Magnus)

silver stagPoczątek XVIII wieku to złota era piractwa. Po morzach i oceanach pływały wówczas okręty, których załogi marzyły o tym by napada, rabować i bogacić się. Jednocześnie Anglia i Hiszpania wciąż rzucały się sobie do gardeł, co sprawiało, że pływanie pod złowrogą czarną banderą było jeszcze łatwiejsze.

Powieść Rosnera przenosi nas w rok 1715, wplątując bohatera w sam środek intrygi i tajemnicy, a czytelnikowi serwując opowieść pełną abordaży, pojedynków, napadów i ucieczek, czyli wszystkiego tego, bez czego historia o piratach nie mogłaby się obyć.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Pikantne sekrety Kremla

Patrząc na potężną twierdzę, która od wielu wieków rzuca długi cień na Moskwę i Plac Czerwony, niejeden człowiek zadaje sobie pytanie o to, jakie tajemnice...

24 listopada 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czy Zośka był gejem?

O historii można opowiadać na najróżniejsze sposoby, jednak by poznać pełny obraz wydarzeń należy spojrzeć na nią jak najszerzej. Także na tematy i grupy społeczne,...

18 listopada 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czy o Holokauście da się napisać cokolwiek nowego?

Czy zadaliście sobie kiedykolwiek pytanie, kiedy właściwie zaczął się Holokaust? Czy wtedy gdy założono pierwszy obóz zagłady? A może wówczas, gdy nieznany nikomu kiepski malarz...

10 listopada 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Widziałem jak płonęła Warszawa

O wybuchu drugiej wojny światowej powstały setki relacji. Każda z nich wnosi nowy kawałek układanki, każda jest ważna. Ta konkretna w trakcie lektury powoduje zimny...

28 października 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Rosyjski kameleon?

We współczesnej narracji historycznej i politycznej, z jaką stykamy się w tematyce wschodniej, Rosja nieprzerwanie przedstawiana jest jako groźny niedźwiedź. Tymczasem w kraju tym pewne...

6 października 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Zawiniły tym, że chciały w spokoju robić swoje? Czemu zepchnięto je w cień?

W 2011 roku w Łodzi mimo grożących konsekwencji artyści zorganizowali z okazji Dnia Kobiet akcję, w której zamienili ważną arterię „Aleję Włókniarzy” na „Aleję Włókniarek”....

1 października 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.