Ciekawostki Historyczne

Wojna wyzwala w ludziach najgorsze, najniższe instynkty. Tym wyraźniej na ich tle wybijają się osoby ceniące swoje wartości wyżej niż własne życie. Ważne by o nich pamiętać i o nich mówić. Wśród nich są żydowskie opiekunki, które z powierzonymi swej pieczy dziećmi gotowe były pójść na śmierć.

O ich losach przypomina cała plejada silnych kobiet, między innymi Sylwia Chutnik, Monika Sznajderman, czy Karolina Sulej. Osiem autorek przywołuje łącznie kilkanaście postaci, chcąc choć w ten sposób oddać i oclić ich dzieło od zapomnienia.

Oprócz tego zajmiemy się zbiorem wierszy Baczyńskiego, zanurzymy się w opowieściach dowódcy Dywizjonu 303 oraz przyjrzymy się reportażom z powstania warszawskiego.

Przecież ich nie zostawię. O żydowski opiekunkach w czasie wojny, red. Kicińska M., Sznajderman M. (Czarne)

przeciez ich nie zostawieGdy dziecko trafia pod skrzydła zastępczej opieki, styka się z całą masą ludzi, którzy decydują się poświęcić swoje życie trosce o nie i jemu podobne bezbronne istoty. Jak określają to redaktorki zbioru, na ich drodze stają lekarki, pielęgniarki, nauczycielki, wychowawczynie, zwykłe panie od prania i przytulania. Tak dzieje się w zwyczajnych warunkach. Co jednak, gdy trwa wojna?

Osiem autorek opowiedziało o kobietach, które stanęły przed najtrudniejszy wyborem. Niektóre opiekunki żydowskich sierot próbowały za wszelką cenę uratować dzieci. Inne rezygnowały z możliwości ocalenia, idąc razem ze swoimi podopiecznymi na śmierć w obozach w Treblince, czy Auschwitz. Walczyły o wszystko, co potrzebne do przeżycia, o dach nad głową, ubranie, leki, czy codzienny chleb.

Wiele z nich stawało przed wyborem niemożliwym: to one miały zdecydować, które z dzieci pójdą do gazu, a które przetrwają. Jak to się stało, że po zaledwie kilkudziesięciu latach zdążyliśmy zapomnieć o ich ofierze, zapomnieć o nich samych?

Zobacz również:

Krzysztof Kamil Baczyński. Ten czas. Wiersze zebrane, red. Nalewski M. (Prószński i S-ka)

baczynskiKrzysztof Kamil Baczyński należał do straconego pokolenia Kolumbów. Jego miłością była poezja, jednak nie uciekał od patriotycznego obowiązku walki za ojczyznę.

Był żołnierzem Armii Krajowej, harcerzem, jednak my znamy go jako najwybitniejszego poetę czasu okupacji. Gdy zginął 4 sierpnia 1944 roku od kuli snajpera, straciliśmy niezwykły talent. Jak wielki, dowodzi ten najpełniejszy zbiór jego twórczości.

Rassalski S., Warszawskie dziewczyny i gołębiarze (Bellona)

rassalskiCzy na powstanie warszawskie można spojrzeć jako na materiał na reportaż? Urodzony w 1910 roku żołnierz Armii Krajowej Stefan Rassalski właśnie takie dostał od swoich przełożonych zadanie. Pełnił on obowiązki Fotograficznego Sprawozdawcy Wojskowego.

Pozostawił po sobie niezwykłą opowieść o dziesiątkach powstańczych epizodów oraz przybliżył sylwetki powstańców, zwyczajnych warszawiaków, a nawet… niemieckich dywersantów.

Kotz T., 303. Mój Dywizjon (Bellona)

303Z okazji premiery filmu poświęconego najsłynniejszemu polskiemu dywizjonowi lotniczemu na rynku pojawiło się wiele publikacji dotykających tego wątku drugiej wojny światowej. Ta jest jednak wyjątkowa.

Oto o swoich doświadczeniach lotniczych opowiada człowiek, który przez kilka miesięcy dowodził tą słynną formacją. I przy okazji jako pilot miał pieruńskie szczęście. Na czym ono polegało? Tego dowiecie się z jego świetnych wspomnień.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Rosyjski kameleon?

We współczesnej narracji historycznej i politycznej, z jaką stykamy się w tematyce wschodniej, Rosja nieprzerwanie przedstawiana jest jako groźny niedźwiedź. Tymczasem w kraju tym pewne...

6 października 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Zawiniły tym, że chciały w spokoju robić swoje? Czemu zepchnięto je w cień?

W 2011 roku w Łodzi mimo grożących konsekwencji artyści zorganizowali z okazji Dnia Kobiet akcję, w której zamienili ważną arterię „Aleję Włókniarzy” na „Aleję Włókniarek”....

1 października 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Tabletki na ból gardła z heroiną poproszę!

Ból i strach przed nim są jedną z sił napędowych społeczeństwa. Zanim ludzie zdali sobie sprawę, jak bardzo jest to niebezpieczne, mikstury z zawartością mocnych...

22 września 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Lecę na Twoją cześć mein Führer!

W Trzeciej Rzeszy zdominowanej przez kult męskości potrafiły znaleźć dla siebie miejsce. Gdy kobietę widziano najchętniej w domu, przy garach, z dziećmi uwieszonymi spódnicy, one...

16 września 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Jaką tajemnicę skrywa Twój dom?

Podróżując po polskich zamkach i pałacach często zapominamy, jak wiele tajemnic skrywają. Tymczasem wystarczy zboczyć ze zwyczajnej trasy zwiedzania, by znaleźć tajne przejście, czy usłyszeć...

27 sierpnia 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Chłopiec, który walczył w powstaniu

Oburzamy się słysząc, że w niektórych zakątkach świata porywa się dzieci, by zrobić z nich żołnierzy. Tymczasem na naszym własnym podwórku do walki z okupantem...

20 sierpnia 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.