Ciekawostki Historyczne

W Trzeciej Rzeszy zdominowanej przez kult męskości potrafiły znaleźć dla siebie miejsce. Gdy kobietę widziano najchętniej w domu, przy garach, z dziećmi uwieszonymi spódnicy, one wyłamywały się ze schematu. Ich domem były przestworza.

Sylwetki dwóch niezwykłych kobiet, które musiały pokonać mnóstwo przeciwności losu by zasiąść za sterami samolotu opowiada w swojej książce Clare Mullay.

Oprócz historii słynnych lotniczek poznamy także nie zawsze przychylną wobec Polski i naszych polityków opinię pierwszego ambasadora USA w Polsce, dowiemy się, co wspólnego mają naziści z Irlandzką Armią Republikańską oraz opowiemy historię najsłynniejszego grzyba.

Mullay C., Kobiety, które latały dla Hitlera (Bellona)

Losy Hanny Reitsch możecie poznać dzięki książce Clare Mulley "Kobiety, które latały dla Hitlera", jaka właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Bellona.Gdy myślimy o lotnictwie Trzeciej Rzeszy w czasie wojny mamy przed oczyma nowoczesny sprzęt, pilotów Luftwaffe i ich „męską siłę”. Czyli wpadamy dokładnie w propagandową kliszę, jaką chcieli nam zaserwować nazistowscy spece od propagandy. Choć kobietom wyjątkowo ciężko było się przebić przez szklany sufit społecznego braku akceptacji dla „baby za sterami”, niektóry, paniom się udało. Do nich należały Hanna Reitsch i Melitta von Stauffenberg.

Nauka latania wymagała od nich wielokrotnie większej determinacji niż od ich kolegów z kursu, a i tak ciągle rzucano im kłody pod nogi. Jak wtedy, gdy Hannie w ramach nagrody w konkursie lotniczym sprezentowano… komplet przyborów domowych. Wszyscy liczyli, że powinie im się noga, a tymczasem one udowadniały, że mają w sobie nie tylko pasję, ale też talent. Widać to było wyraźnie, gdy odważnie zasiadały za sterami samolotów, by oblatywać prototypy i sprawdzać, czy najnowsze wynalazki sprawdzą się w rzeczywistości, a nie tylko na papierze.

Jednak stosunek kobiet do nowego reżimu był skrajnie różny. Hanna popierała go i stawała się twarzą działań propagandowych, Melitta tymczasem wyszła za Alexandra Schenka von Staufenberga, którego brat przeprowadził zamach na Hitlera w Wilczym Szańcu. Różniło je wiele, jednak łączyło przede wszystkim to, że wymykały się schematom własnych czasów.

Zobacz również:

Gibson H., Amerykanin w Warszawie. Niepodległa Rzeczpospolita oczami pierwszego ambasadora Stanów Zjednoczonych (Znak Horyzont)

amerykanin w warszawieKiedy po 123 latach Polska wreszcie odzyskała niepodległość, należało zaczynać od zera. Wiązało się to z powołaniem urzędów, tworzeniem prawa. Trzeba było także nawiązać relacje z innymi krajami.

W 1919 roku Hugh S. Gibson, młody amerykański dyplomata, objął posadę ambasadora Stanów Zjednoczonych nad Wisłą. Szybko wykazał się niezwykłą spostrzegawczością, dzięki czemu jego wspomnienia to wspaniała furtka, przez którą możemy zajrzeć za kulisy wydarzeń z początków II RP.

Golec R., Ira Hitlera (Wydawnictwo Poznańskie)

ira hitlera okladka malaZ dzisiejszej perspektywy wydawać by się mogło, że Irlandzka Armia Republikańska i niemieccy naziści nie mają absolutnie niczego wspólnego. Bynajmniej.

Zgodnie z zasadą „wróg mojego wroga jest moim przyjacielem” Niemcy i Irlandczycy sprzymierzyli się, by wspólnie zaszkodzić Wielkiej Brytanii, która dla obu narodów była wówczas przeciwnikiem. Ten nieoczywisty sojusz opisuje w swojej książce Radosław Golec, pokazując, że IRA i Trzeciej Rzeszy było wspólnie zupełnie pod drodze

Karlsen P., Biografia prawdziwka (Znak Horyzont)

biografia prawdziwkaChoć spadło nieco deszczu, mamy złotą polską jesień. Liście na drzewach zaczynają nabierać coraz bardziej ognistych kolorów. Nastał czas na wyprawy do lasu na grzyby.

Zamiast bezrefleksyjnie krążyć wśród gałęzi, warto przed wyjściem zaglądnąć do jedynej w swoim rodzaju książki – biografii najbardziej pożądanego grzyba. Prawdziwek, król lasu, ma w sobie znacznie więcej historii, niż można by przypuszczać

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Poznaj sekrety życia w średniowiecznym mieście

Gdybyśmy wsiedli do wehikułu czasu i tajemniczym sposobem przenieśli się do średniowiecznego miasta pierwszym, co by nas uderzyło byłby bez wątpienia zapach. Uderzająco innych od...

20 października 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Rosyjski kameleon?

We współczesnej narracji historycznej i politycznej, z jaką stykamy się w tematyce wschodniej, Rosja nieprzerwanie przedstawiana jest jako groźny niedźwiedź. Tymczasem w kraju tym pewne...

6 października 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Zawiniły tym, że chciały w spokoju robić swoje? Czemu zepchnięto je w cień?

W 2011 roku w Łodzi mimo grożących konsekwencji artyści zorganizowali z okazji Dnia Kobiet akcję, w której zamienili ważną arterię „Aleję Włókniarzy” na „Aleję Włókniarek”....

1 października 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Druga wojna światowa

Irlandzki terror. 5 przerażających zamachów IRA

Odkąd 15 stycznia 1939 roku IRA ogłosiła, że wypowiada wojnę Wielkiej Brytanii, żaden Anglik nie mógł czuć się bezpiecznie. Nie znali dnia, ani godziny. Zamach...

30 września 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Tabletki na ból gardła z heroiną poproszę!

Ból i strach przed nim są jedną z sił napędowych społeczeństwa. Zanim ludzie zdali sobie sprawę, jak bardzo jest to niebezpieczne, mikstury z zawartością mocnych...

22 września 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Druga wojna światowa

„Operacja samobójstwo”. Szwadron niemieckich pilotów kamikadze istniał naprawdę i był pomysłem tej kobiety!

Kazano im podpisywać dokument, w którym potwierdzali, że przygotowują się do samobójstwa. Pomysłodawczyni akcji ubolewała, że nigdy nie dano im takiej szansy. A przecież kierowali...

19 września 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.