Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Żydzi w Legionach Piłsudskiego. Ilu ich było i czy naprawdę walczyli za Polskę?

Śmierć Bronisława Mansperla w bitwie pod Kuklami.

fot.Artur Szyk Śmierć Bronisława Mansperla w bitwie pod Kuklami.

Prawicowi przeciwnicy twierdzili, że była ich garstka i siedzieli na tyłach „przelewając” atrament, a nie krew. Prawda wyglądała zupełnie inaczej. Najwyższa pora przypomnieć o żydowskich bohaterach walk o polską niepodległość.

W latach 1914-1917 przez szeregi Legionów przewinęło się od 25 do 30 tysięcy żołnierzy. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowili rzecz jasna Polacy. Na drugim miejscu – o czym dzisiaj wielu „prawdziwych patriotów” zapomina – znaleźli się Żydzi. Do walki z carską Rosją zachęcały ich między innymi liczne odezwy, takie jak ta cytowana w najnowszej książce Andrzeja Chwalby pod tytułem Legiony Polskie 1914-1918:

Pamiętajcie, że Polska należeć będzie do tych, którzy o nią walczyć będą. Kto kocha wolność i chce być wolnym obywatelem, kto nie chce być niewolnikiem caratu, kto nie chce gnić, kto chce żyć i rozwijać się w słońcu wolności, niech idzie z nami. […] Śladami Berka Joselewicza kroczcie za wolność Polski!

Tchórze i dekownicy?

Ilu młodych Żydów podążyło za tym wezwaniem? Do niedawna uważano, że aż 10% legionistów z Galicji i 4% z Królestwa Polskiego stanowili starozakonni. Najnowsze ustalenia Marka Gałęzowskiego, historyka związanego z IPN-em i Uczelnią Łazarskiego, każą nam zweryfikować tę tezę. Według niego w Legionach walczyło łącznie 648 Żydów oraz osób o żydowskim pochodzeniu.

Żołnierze Ci stanowili od 2 do 2,5% wszystkich legionistów. Czy zatem rację miał generał Józef Dowbor-Muśnicki, który twierdził, że „Żydów było mało, a i ci przeważnie «przelewali» atrament”, dekując się na bezpiecznych tyłach?

Czy zarzuty generała Józefa Dowbora-Muśnickiego pod adresem Żydów-legionistów, o to że unikali, dekując się na tyłach są prawdziwe?

fot.domena publiczna Czy zarzuty generała Józefa Dowbora-Muśnickiego pod adresem Żydów-legionistów, o to że unikali, dekując się na tyłach są prawdziwe?

Nic z tych rzeczy. Nawet jeśli liczby nie imponują, to przykłady heroizmu – już tak. Uwagę zwraca chociażby historia Izaaka Jungermana z Będzina, który wstąpił do Legionów 26 sierpnia 1914 roku. W opinii do wniosku o przyznanie mu orderu Virtuti Militari jego przełożony Edward Śmigły-Rydz napisał:

Jako kapral sanitarny i dowódca patrolu sanitarnego we wszystkich bitwach z narażeniem własnego życia opatrywał rannych. W czasie odwrotu spod Przepiórowa, mimo bardzo ciężkiego ognia nieprzyjaciela, wyniósł ciężko rannego kapitana Hallera z pobojowiska. Po tym czasie wraca natychmiast na pole bitwy. Operuje jeszcze paru rannych żołnierzy, i sam ranny, wynosi dogorywającego starszego sierżanta Aleksandra Patkowskiego. […]

Czy wiesz, że ...

...podczas I wojny światowej choroby weneryczne stały się najlepszym pretekstem, aby choć na chwilę uciec od koszmaru walk? Innym rozwiązaniem były samopostrzały. Karano je jednak sądem wojennym, podczas gdy syfilis dawał wojennym bohaterom i dekownikom upragnione szpitalne łóżko.

...w powstaniu wielkopolskim zginęło 2289 osób? Są to jedne z najdokładniejszych danych dotyczących poległych w walce o granice II Rzeczypospolitej.

...przed wybuchem I wojny światowej wszystkie strony przygotowywały się do brawurowej ofensywy, która w ciągu najwyżej paru miesięcy zakończy wojnę. Planów defensywnych nie przygotował prawie nikt.

...na początku XX wieku kobiety musiały być bardzo pomysłowe, by dostać się na studia? Przykładowo utalentowana ilustratorka, Zofia Stryjeńska, przez rok studiowała na niemieckiej uczelni, posługując się dokumentami swojego brata.

Komentarze (29)

 1. Olo Odpowiedz

  Artur Horowicz. Przedwojenny i powojenny (USA) artysta malarz, wspaniały ilustrator ale przede wszystkim oficer-obserwator Sił Powietrznych II RP, kawaler Viruti Militari V kl. za wojnę 1920r. Kolega z eskadry i dalszej kariery (II Wojna) Janusza Meissnera. Szkoda, że nawet nie ma swojego hasła Wikipedii.

 2. Meneca Odpowiedz

  Nie jestem historykiem ale artykuł zainteresował mnie na tyle by zerknąć na dane,
  ,,W II połowie XIX wieku na ziemiach polskich pod zaborami zamieszkiwała 1/3 światowej populacji żydowskiej. Żydzi stanowili:
  w zaborze pruskim około 2%, w zaborze austriackim -11,l %, na Wileńszczyźnie – 12,8% a w Królestwie Polskim 14,5% ogółu mieszkańców.” *
  ,,Czy zatem rację miał generał Józef Dowbor-Muśnicki, który twierdził, że „Żydów było mało, a i ci przeważnie «przelewali» atrament”, dekując się na bezpiecznych tyłach?”
  Moim zdaniem, pierwsza część tezy jest prawdziwa. Jeśli by na prawdę chcieli walczyć statystycznie powinno być ich więcej niż 2-2,5%.
  Co do reszty twierdzeń, mam za małą wiedzę by się wypowiedzieć.
  *-https://wolna-polska.pl/judeopolonia-2

 3. karma501 Odpowiedz

  IZYDOR GUSTAW OBERHARD 6 XII 1914 roku, podczas bitwy pod Marcinkowicami – jako dowódca patrolu – pozostał dobrowolnie z rannymi i dostał sie do niewoli rosyjskiej. Za swoja odwagę, miał byc przedstawiony do odznaczenia Krzyżem Niepodległści i Virtuti Militari, ale zesłany w głąb Rosji, nigdy nie wrócił już do Polski.
  Opisany min: Marek Gałęzowski, „Na wzór Berka Joselewicza. Żołnierze i oficerowie pochodzenia żydowskiego w Legionach Polskich” oraz na stronie http://www.oberhard.com

  • Bartosz W. Odpowiedz

   Po wojnie było ich ok. 0,5% (czyli absolutny margines), a w kierownictwie bezpieki 70-75%, w bezpiece wojskowej (najgorszej ze wszystkich) Żydzi stanowili ponad 40% całości. Tak się to rozkładało.

 4. Przemysław Odpowiedz

  Zastanawiam się ilu żydów z różnych komunistycznych tworów jawnie niszczyli Polskę przed tudzież po wojnie i zestawić to z tymi danymi.

 5. Bartosz W. Odpowiedz

  Faktem jest, że Piłsudski zwolnił Żydów z obowiązku służby wojskowej w czasie trwania wojny z bolszewikami. Dlaczego? Czyżby był tak skrajnie pro-żydowski? Odpowiedź brzmi: nie. Najprawdopodobniej obawiał się masowej dezercji, kolaboracji, a nawet dywersji na tyłach frontu ze strony Żydów na rzecz Armii Czerwonej. Oczywiście nie oznacza to, że każdy Żyd był bolszewickim kolaborantem, ale problem wciąż był bardzo poważny, co później pokazały wrzesień 1939 na Kresach i późniejsza okupacji sowiecka.

 6. Czytacz Odpowiedz

  Polecam wszystkim odnalezienie materiałów na temat organizacji żydowskiej o nazwie „Legion Wolności” dodam, że działała w czasie II wojny światowej. W internecie nie ma na ten temat informacji. Swoją drogą ciekawe czemu? Na pewno nie przynosiła ona chwały naszym starszym braciom w wierze.

 7. lider Odpowiedz

  W rocznicowych dyskusjach o wojnie 1920 roku zazwyczaj pomijany jest stosunek Żydów do agresji sowieckiej na Polskę. Fakty o powszechnej kolaboracji Żydów z bolszewikami są ukrywane, pomimo, że w II RP powszechnie o nich dyskutowano.

  Wspomnienia Wincentego Witosa są doskonałą relacją świadka kolaboracji Żydów z sowietami w 1919 i 1920 roku. Przywódca PSL Piast opisywał jak w Siedlcach wszyscy Żydzi zaangażowali się w tworzenie sowieckiej administracji, wsparli zbrojnie działania Armii Czerwonej, manifestowali nienawiść do Polaków. Zdaniem Witosa w całej Polsce Żydzi uchylali się od wstępowania w szeregi Wojska Polskiego, nie chcieli bronić Polski przed sowiecką agresją. Zarabiali kosztem polskich chłopów na dostawach do wojska.
  W trakcie wojny z sowietami w lipcu 1920 roku powstał Rząd Obrony Narodowej. Na jego czele stanął Wincenty Witos. Sowiecką agresję na Polskę poparła prawie cała społeczność żydowska, od marksistowskiego ale niezależnego od sowietów Bundu po syjonistyczny Poalej Syjon. Świadectwa kolaboracji Żydów z sowietami były zbierane przez władze. Wojsko Polskie wiedząc o prosowieckiej postawie Żydów było zmuszone poborowych Żydów wycofać z frontu, by nie przechodzili na stronę wroga. Żydowskich poborowych internowano w obozie w Jabłonnie. Kolaboracje Żydów z sowietami opisywali reporterzy „Gazety Grudziądzkiej” stwierdzając, że podczas walk „Żydzi zawsze łączyli się z nieprzyjacielem”, „na froncie dopuszczali się jawnej zdrady”.
  Postawa Żydów nie dziwiła. Od samego początku Żydzi wspierali rewolucję bolszewicką.

  • Bartosz W. Odpowiedz

   Witos się mylił, co tam, bezczelnie łgał! Wszyscy głoszący takie tezy to antysemici i żydożercy! Aj waj, aj waj, aj waj… Tak można podsumować ewentualne „ustosunkowanie” się Żydów i ich miłośników do takich niewygodnych faktów. Mamy to dzisiaj pokazane bardzo dobitnie.

  • Bartosz W. Odpowiedz

   A co do wsparcia Żydów dla bolszewizmu to nie ma co się dziwić, w końcu Sowiecka Rosja była pierwszym krajem w ówczesnym świecie gdzie Żydzi przejęli większość stanowisk państwowych i w rządzącej partii i co za tym idzie sprawowali niemal pełnię władzy.

   • Czytacz Odpowiedz

    Aj waj, aj waj, jak goj może o tym pisać! Tym bardziej, że przedstawiciele obecnego rządu pojechali się kajać za ustawę góralom ze wzgórz Golan. Stoją pewnie w kącie na grochu.

  • Józek Odpowiedz

   @Lider Cóż, sowieci obiecywali równość, internacjonalizm, a co głoszono w Polsce? Jaka była postawa kleru katolickiego, a więc także ogromnej większości społeczeństwa? O czym świadczy „Jedwabne”? Żydzi mieli rację i nie można ich winić. Wielu z nich oddało krew za niepodległą Polskę i otrzymali za to zapłatę. Nie odwracajmy kota ogonem. Odwracanie skutku i przyczyny, to typowa cecha retoryki nienawiści. Jesteś Pan (i Panu podobni) zwykły antysemita.

 8. Anonim Odpowiedz

  Ludzie o jakim Wy tu antysemityzmie mówicie!? Zacznę od tego kim są dzisiejsi rzekomi Żydzi: to współczesna społeczność wyznaniowa judaizmu, złożona z różnych plemion, ras i narodów Europy i Afryki bez udziału biblijnych Żydów czyli Semitów, którzy w połowie VIII wieku w większości przeszli na islam i ulegli arabizacji, a w mniejszości na chrześcijaństwo. Dziś jedni i drudzy są Palestyńczykami. Nie ma, zatem narodu żydowskiego, ani izraelskiego! Nazywanie współczesnych wyznawców judaizmu Żydami w narodowym znaczeniu z dużej litery jest, więc błędem historycznym i ortograficznym. Właściwą ich nazwą zwłaszcza na obszarze europejskim, jest pierwotna nazwa plemienna, Chazarowie, których część w latach 786 – 809 przeszła na judaizm i tutaj rozprzestrzeniła się z nad Morza Czarnego i Kaspijskiego, aż po Pireneje, a od 1917 roku także na ziemi palestyńskiej. Tym bardziej, że nie wszyscy z nich są dziś wyznawcami judaizmu, pozostali to neofici i ateiści. Na tym tle, państwo Izrael powstałe w 1948 roku na podbitej w II połowie 1917 r. przez tzw. syjonistów i Wielką Brytanię ziemi palestyńskiej, jest według ortodoksyjnych wyznawców tej religii, nielegalnym tworem szatańskim, obrazą Boga i bluźnierstwem.
  W świetle powyższego zarzut antysemityzmu jest absurdalny, bo Semitami nie są współcześni wyznawcy judaizmu, lecz Palestyńczycy. A zatem największymi na świecie antysemitami są ich przeciwnicy, czyli m.in. Chazarowie nazywający się fałszywie Żydami, Polakami i kim tylko chcą.

  • Czytacz Odpowiedz

   Aj waj, aj waj, uważaj bo i twój wpis zostanie zaliczony do antysemickich. Takie kalumnie rzucasz na naród wybrany :-) Pozdrawiam

   • Anonim Odpowiedz

    Dla odwrócenia od siebie uwagi, u nich antysemitą jest każdy kto postrzega Chazarów takimi
    jakimi są, a nie takimi za jakich chcą uchodzić!
    To oczywiście nie wszystko, bo ponadto są zawziętymi antynacjonalistami i rasistami, którzy dzielą światową populację ludzką na żydów (rzekomych wybrańców, czyli Chazarów) i nie Żydów.
    Cześć Czytaczu. Bywaj zdrów

 9. Polak parriota. Odpowiedz

  Niektórzy pytają czemu o tym się nie pisze cemu o tamtym aja pytam czemu się nie pisze o mordowaniu polaków przez źydów o kolaborowaniu źydów z niemcami i ruskimi i o zdradzie.Ktoś odpowie

 10. Anonim Odpowiedz

  szczerze mówiąc to nie za bardzo kojarzę społeczeństwa gdzie izraelitów lubią.
  Może Dania i Holandia i sam Londyn w jakimś większym stopniu.
  De facto wszędzie ta grupa etniczna jest poddawana negatywnej krytyce, ujmując to mocno dyplomatycznie :) Sądzę, że właśnie Holocaust Industry czyli wiecznie postawa roszczeniowa na dzień dzisiejszy psuje opinię tego jakże de facto umęczonego przez wieki narodu.
  Być może jest to jednak celowy kierunek samego Izraela czyli swoiste zarządzanie się i pozycjonowanie się w Świecie przez wieczny konflikt.
  Osobiście współczuję tzw. szarym obywatelom Izraela bo można inaczej żyć.

 11. Alexy Odpowiedz

  Walczyli za wolną Polskę ,zginęło 80 osób a później Sanchedryn międzynarodówki Zydowskiej wystawił rachunek i zadając w Sejmie 1/4 terenów Rzeczpospolitej dla Żydów ,osobnej administracji , ijdisz jako drugiego po polskim języka równozednego administracyjnie.
  Szlachetne jednostki znajdą się zawsze ale u Żydów są zaszczuwane przykładem jest Tuwim.
  Wśród wyprowadzanych przez Andarsa z ZSRR żołnierzy polskich było 3.400 Żydów
  którzy mimo złożonej przysiegi służby Polsce,
  w mundurach z uzbrojeniem uciekli bronić
  Żydów w Palestynie.
  A ilu polskich żołnierzy zmarło z głodu tyfusu,gruźlicy ?kto im pomógł, ? Za co Anglicy i amerykance zabrali nasze złoto zdeponowane w City od London u Rothschilda
  i u żydowskiego prezydenta USAala???

 12. tomek Odpowiedz

  babcia mi opowiadala ze w miasteczku byl Zyd legionista inwalida wojenny i jako ze walczyl w legionach mial pozwolenie jako jedyna osoba na cale miasteczko miec trafike i handlowac tytoniem.

  • tomek Odpowiedz

   a opowiadala babcia ze jak Pilsudski zmarl to najbardziej Zydzi biegali i plakali modlili sie i rabini mowili ze niema dziadka i teraz nam Zydzi koniec.Do torow bylo kilkadziesiat km to rabini szli z placzem targali brody zeby pomodlic sie nad przejezdzajaca trumna.

 13. Jan Kowalsky Odpowiedz

  walczyli w Legionach tak jak wszyscy za Cesarza z Caratem a nie za Polskę…. ilu brało udział w powstaniu wielkopolskim albo śląskich? w ogóle legiony brały udział w jakiejś potyczce z Austriakami albo Prusakami?

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Informujemy, że nasza strona może dostosowywać treści reklamowe do Twoich zainteresowań i preferencji. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przechowywanie plików cookies oraz podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym poprzez profilowanie przez Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK Sp. z o.o. oraz naszych zaufanych partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i innych podobnych technologiach stosowanych w serwisie przez Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK i zaufanych partnerów w celu marketingowym, obejmującym w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w tym serwisie oraz w Internecie.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w ustawieniach.

Informujemy także, że poprzez korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień prywatności w Twojej przeglądarce wyrażasz zgodę na przechowywanie w Twoim urządzeniu końcowym plików cookies i innych podobnych technologii służących do dopasowywania treści marketingowych i reklam.

Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych, w tym o Twoich uprawnieniach, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.