Ciekawostki Historyczne

Jak naprawdę wyglądał związek Jagiełły z Jadwigą? Jaka bitwa zasłużyła na niechlubne miano najbardziej krwawej od czasu wynalezienia prochu? Jak Rosjanie rozprawili się z walczącymi o wolność Polakami? To właśnie te tematy uznaliście za najciekawsze w ubiegłym miesiącu.

Poniżej TOP10 ciekawostek opublikowanych w listopadzie 2017 roku – jeśli przegapiłeś któryś z poniższych artykułów, najwyższa pora nadrobić zaległości!

Zapraszamy też do dyskusji o tym jakie WY chcielibyście przeczytać artykuły w nadchodzącym miesiącu. Więcej statystyk zobaczycie TUTAJ.

10. Dotąd twierdziłeś, że to NAJNUDNIEJSZA postać w polskiej historii. W 10 punktach udowodnimy Ci w jak wielkim byłeś błędzie

Nasz tajemniczy bohater na obrazie Jana Nepomucena Bizańskiego z 1862 roku.fot.domena publiczna

Nasz tajemniczy bohater na obrazie Jana Nepomucena Bizańskiego z 1862 roku.

Nosił włosy sięgające niemalże do pasa i chciał się ożenić z własną uczennicą. Choć kreowano go na herosa bez skazy, w tajemnicy spłodził przynajmniej jedno nieślubne dziecko. A do tego przez 4 lata udawał niepełnosprawnego. Na pewno wiesz o kim mowa.

25 280 odsłon

9. Najgłupsze rzeczy, jakich uczono w polskiej szkole w czasach rzekomego oświecenia

XVIII-wieczna klasa szkolna niedaleko polskich granic – w Zlatej Korunie koło Czeskiego Krumlova.fot.domena publiczna

XVIII-wieczna klasa szkolna niedaleko polskich granic – w Zlatej Korunie koło Czeskiego Krumlova.

Wszechogarniająca dewocja i fanatyzm religijny. Idiotyczne wierszyki. Przywiązanie do przestarzałych teorii, pseudonaukowe bzdury i… fizyka tłustości. Czy uczniowie w szkołach „oświeceniowych” uczyli się w ogóle czegokolwiek wartościowego?

27 811 odsłon

8. Jej seksualna fantazja przerosła artystów. Czy była najbardziej wyzwoloną kobietą swojej epoki?

Dali. Najtrwalsza (o ile nie największa) miłość tej kobiety.fot.Allan Warren, lic. CC BY 3.0

Dali. Najtrwalsza (o ile nie największa) miłość tej kobiety.

Mąż na jednym z obrazów przedstawił ją jako Maryję Dziewicę. Ale ona nie miała z tym wizerunkiem wiele wspólnego. Była silną, wyzwoloną kobietą o ogromnej fantazji, także erotycznej. I tak też została zapamiętana: jako muza wielu słynnych artystów. A zdaniem niektórych – nawet nimfomanka.

34 233 odsłony

7. Jak skrzyżować człowieka z szympansem? Szokujące eksperymenty genetyczne stalinowskich naukowców

Rosyjska Akadamia Nauk została założona w 1724 roku w Petersburgu. W latach 1925-1991 przemianowano ją na "Akadamię Nauk ZSRR", a jej siedzibę przeniesiono z Petersburga (na zdjęciu) do Moskwy. To tu między innymi, naukowcy, którzy zawarli pakt z komunistyczną władzą prowadzili swoje badania pod czujnym okiem Stalina.fot.Alex 'Florstein’ Fedorov/ CC BY-SA 4.0

Rosyjska Akadamia Nauk została założona w 1724 roku w Petersburgu. W latach 1925-1991 przemianowano ją na „Akadamię Nauk ZSRR”, a jej siedzibę przeniesiono z Petersburga (na zdjęciu) do Moskwy. To tu między innymi, naukowcy, którzy zawarli pakt z komunistyczną władzą prowadzili swoje badania pod czujnym okiem Stalina.

Zapładnianie kobiet metodami stosowanymi w hodowli bydła. „Uprawa” ludzi na siłę roboczą i z myślą o pokazach piękności. A w końcu próba skrzyżowania człowieka z szympansem. Do czego zdolna była posunąć się garstka szarlatanów, by uczynić zadość mocarstwowym ambicjom Stalina?

42 568 odsłon

6. „Oni wszyscy są psami, muszą zginąć”. Bestialskie zbrodnie Rosjan na Polakach, którzy walczyli o wolność

Rzeź Pragi na obrazie Aleksandra Orłowskiego z 1810 roku.fot.domena publiczna

Rzeź Pragi na obrazie Aleksandra Orłowskiego z 1810 roku.

Ludzie konający w straszliwych mękach. Niemowlęta przebijane żywcem i wrzucane w ogień. Kobiety bezbronne i wystawione na żądzę żołdaków. Przedstawiamy najbardziej odrażające przykłady moskiewskiej brutalności w okupowanym kraju.

43 449 odsłon

5. Najbardziej krwawa bitwa od czasu wynalezienia prochu

Rzeczona bitwa na litografii Mikołaja Samokisza z 1910 roku.fot..domena publiczna

Rzeczona bitwa na litografii Mikołaja Samokisza z 1910 roku.

Nieprzerwana nawała ogniowa, masy kawalerii i stłoczonych żołnierzy, maszerujących pod salwami wroga. Niemal osiemdziesiąt tysięcy zmasakrowanych żołnierzy. I dowódca ignorujący wszelkie apele o nadesłanie pomocy. Słowem: bitwa, po której historia wojen już nigdy nie była taka sama.

44 096 odsłon

4. Byli tak głodni, że zjadali się nawzajem. Horror odwrotu Wielkiej Armii Napoleona

Żołnierze Napoleona byli kompletnie nieprzygotowani na rosyjską zimę.fot.domena publiczna

Żołnierze Napoleona byli kompletnie nieprzygotowani na rosyjską zimę.

Żuli surowe końskie mięso i skórę własnych butów. Nierzadko z głodu zjadali się nawzajem. Jeśli schwytali ich Kozacy albo miejscowi chłopi, kończyli żywot nabici na pal, ugotowani we wrzątku, poćwiartowani lub zakopani żywcem w lesie. Taki był los napoleońskich oddziałów wracających spod Moskwy.

51 865 odsłon

3. Toksyczny związek, który niesłusznie upudrowano. Jak bardzo nieudane było małżeństwo Jadwigi Andegaweńskiej i Władysława Jagiełły?

Jadwigę zmuszono do złożenia przysięgi potwierdzającej, że dochowała wierności Jagielle. Obraz Józefa Simmlera „Przysięga królowej Jadwigi”. Połowa XIX wieku.fot.domena publiczna

Jadwigę zmuszono do złożenia przysięgi potwierdzającej, że dochowała wierności Jagielle. Obraz Józefa Simmlera „Przysięga królowej Jadwigi”. Połowa XIX wieku.

Król nie krył się nawet z tym, że nie jest w stanie przebywać w towarzystwie żony. Zarzucał żonie, że w głębi serca odczuwa do niego wstręt. Jadwiga była wiecznie osamotniona i pogardzana. Jej związek z Jagiełłą przeobraził się w serię kłótni, wymówek i pretensji.

54 090 odsłon

2. Mężczyźni zgotowali jej piekło. Dzisiaj nikt już nie pamięta, że królowa Jadwiga była za życia wyzywana od prostytutek, nierządnic, cudzołożnic

Według historii powtórzonej przez Jana Długosza, Jadwiga była gotowa choćby rozbić siekierą bramę Wawelu, byle dopuścić Wilhelma do swojego łoża. Ten akt oddana w przyszłości nie przeszkadzał austriackiemu księciu niszczyć jej renomy i zatruwać życia.fot.domena publiczna

Według historii powtórzonej przez Jana Długosza, Jadwiga była gotowa choćby rozbić siekierą bramę Wawelu, byle dopuścić Wilhelma do swojego łoża. Ten akt oddania w przyszłości nie przeszkadzał austriackiemu księciu niszczyć jej renomy i zatruwać życia.

W całej Europie imię Jadwigi mieszano z błotem. Oficjalny papieski trybunał publicznie rozstrzygał czy jest ona cudzołożnicą. Pieśniarze, poeci i dziejopisarze z wielkim entuzjazmem powtarzali buńczuczne relacje. I nawet własny mąż, król Władysław Jagiełło, nie dawał wiary jej wyjaśnieniom.

94 798 odsłon

1. Najbardziej idiotyczne pomysły Stalina

Stalin jako intelektualista? Tak przedstawiano go na propagandowych sowieckich plakatach. Dyktator uważał się bowiem za geniusza. Raz postanowił swoje błyskotliwe pomysły nawet spisać. Ze szkodą dla ludzkości…fot.domena publiczna

Stalin jako intelektualista? Tak przedstawiano go na propagandowych sowieckich plakatach. Dyktator uważał się bowiem za geniusza. Raz postanowił swoje błyskotliwe pomysły nawet spisać. Ze szkodą dla ludzkości…

Wydał wyrok śmierci na hollywoodzkiego gwiazdora, dopingował naukowców do uprawiania roślin na pustyni czy wreszcie pozamykał wszystkich swoich inżynierów w łagrach. A to wcale nie są jeszcze NAJGŁUPSZE z pomysłów Józefa Stalina.

125 334 odsłony

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.