Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Największe zbrodnie Niemców w Powstaniu Warszawskim [18+]

Naziści postanowili wymordować wszystkich mieszkańców powstańczej Warszawy. Na zdjęciu ofiary rzezi Woli (źródło: domena publiczna, koloryzacja: Rafał Kuzak).W gorące dni sierpnia i września 1944 roku nikt w Warszawie nie mógł czuć się bezpiecznie. Wypuszczona sfora niemieckich sadystów i ich kolaborantów dostała jeden rozkaz: zniszczyć wszystko i wszystkich. Polska stolica utonęła w morzu krwi i ognia.

Powstańcza Warszawa miała stać się przestrogą dla Banditen z innych krajów. Ale nie tylko. Plan zrównania z ziemią dużego europejskiego miasta od zawsze zaprzątał obłąkany umysł Adolfa Hitlera. Na liście znajdował się Paryż, Mińsk, Leningrad, Moskwa i oczywiście Warszawa.

Rozkaz dla Warszawy

Już w 1939 roku, zgodnie z koncepcją Pabsta, stolica Polski z kulturowego i inteligenckiego centrum tej części Europy miała stać się prowincjonalnym miastem. Wybuch powstania był więc doskonałą okazją do ostatecznego rozwiązania kwestii warszawskiej.

1 sierpnia Hitler wspólnie z Himmlerem ogłosili „Rozkaz dla Warszawy”. Heinrich Himmler postanowił nie tylko wszelkimi możliwymi sposobami stłumić wybuch, lecz także przykładnie ukarać powstańców – pisze Phillip Marti w książce „Sprawa Reinefartha”. Postanowiono, że wszyscy mieszkańcy, bez względu na wiek i płeć, mają zostać zamordowani, a stolica Polski – kompletnie zburzona.

Hitler i Himmler byli zgodni - Warszawa ma się zamienić w morze ruin z ulicami pełnymi trupów mężczyzn, kobiet i dzieci (źródło: Bundesarchiv, CC BY-SA 3.0 de).

Hitler i Himmler byli zgodni – Warszawa ma się zamienić w morze ruin z ulicami pełnymi trupów mężczyzn, kobiet i dzieci (źródło: Bundesarchiv, CC BY-SA 3.0 de).

Czterej Jeźdźcy Apokalipsy

Do stłumienia powstania został wyznaczony pogromca bandytów Erich von dem Bach. Nic w tym dziwnego. Człowiek, który był odpowiedzialny za mordy na Żydach oraz brutalne pacyfikacje białoruskich wsi, z punktu widzenia nazistów wydawał się idealnym kandydatem.

Pod jego rozkazami znaleźli się wyjątkowo podli bandyci. Sprowadzono generała Heinza Reinefartha, który później będzie narzekał, że nie wie, co robić z cywilami, bo ma mniej amunicji niż zatrzymanych.

Czy wiesz, że ...

...polska lekarka, Stefania Perzanowska, gdy za swoją działalność w podziemiu została aresztowana i wywieziona do Majdanka, od razu zakasała rękawy i na przekór Niemcom zaczęła ratować ludzi. Udało jej się zorganizować w obozie szpital, który szybko stał się ogromnym przedsięwzięciem, a ona sama była w nim… jedynym lekarzem.

...jeden z rosyjskich naukowców postanowił skrzyżować człowieka z szympansem? Chociaż próba krzyżówki się nie powiodła, Iwanow wpadł na inny pomysł - do zapładniania kobiet chciał wykorzystywać spermę pobraną od ssaków naczelnych.

...związek z żydowską dziewczyną miał nawet jeden z najbardziej zaufanych ludzi Hitlera  – Joseph Goebbels?  Antysemickie poglądy nie przeszkadzały mu w regularnym spotykaniu się z młodą Żydówką o imieniu Else. I to w czasie, gdy zaczął aktywnie działać w partii nazistowskiej!

...pogrzeb Reinharda Heydricha w 1942 roku był kolosalną uroczystością, w której udział wzięli najważniejsi przywódcy III Rzeszy, z samym Fuehrerem na czele? Heinrich Himmler w trakcie przemówienia powiedział: „Ty, Reinhardzie Heydrichu byłeś naprawdę dobrym esesmanem”.

Komentarze (26)

  • janek Odpowiedz

   Erich Julius Eberhard von Zelewski; od 1925 von dem Bach-Zelewski; 1940 do1945 von dem Bach po wojnie tak jak w napisano . Trzeba czytac do konca i ze zrozumiemiem. Artykul bardzo dobry.

   • Nasz publicysta |Katarzyna Barczyk Odpowiedz

    Szanowny Panie Witku,
    Dokładnie tak, jak napisał Pan Janek. Erich von dem Bach „przypomniał sobie” o polskich korzeniach dopiero w Norymberdze, wcześniej usunął drugi człon nazwiska, bo brzmiał „zbyt polsko”.
    Pozdrawiam serdecznie
    Katarzyna Barczyk

 1. mops Odpowiedz

  A ja słyszałem, że Warszawa miała być miastem tranzytowym, czysto przemysłowym. Takie plany miał Hitler. Tu jednak napisano, że Hitler od początku miał plan by Warszawę zniszczyć. Jak zwykle w przypadku historii, każdy wierzy w to co chce i interpretuje fakty wg własnego zapotrzebowania. Nie wierzę w ani jedno słowo, a powstanie warszawskie mimo heroicznych i nobliwych założeń było co najmniej lekkomyślne. To dzięki powstańcom Warszawa została zrównana z ziemią.

  • varsovia Odpowiedz

   Oj mops uzupełnij lekture o Powstaniu warszawskim.Wszystko w tym artykule to prawda. Prosze przeczytać „Rzeź Woli” Piotra Gursztyna oraz „Zagładę Ochoty” Lidii Ujazdowskiej a potem gadać komunistyczne brednie. Wszystkich ktorych znam co przeżyli Powstanie warszawskie mówili jak bylo ciężko ale nikt nie powiedzial ,ze nie bylo warto. Nie bylo nas wtedy i nie powinniśmy ich oceniać.

  • Joanna Kopaczewska Odpowiedz

   Co ty piszesz człowieku? „To dzięki powstańcom Warszawa została zrównana z ziemią” – to tak jakby powiedzieć, że np. pedofil zgwałcił dziewczynkę bo miała za krótką spódniczkę i sama go sprowokowała. Przeraża mnie to, że jako Polka żyję wśród Polaków myślących tak jak ty…

 2. Lolek Odpowiedz

  O pan Reinefarth to niewinny człowiek który był cenionym burmistrzem Sylt i posłem do Landtagu Szlezwig Holsztyn. To nieważne że na Woli wymordował 50 tyś cywilów. Ale taki dobry gospodarz Sylt. Kurdesz co za hipokryzja

 3. Bogdan Odpowiedz

  Wreszcie ktoś pisze o zbrodniach na Polakach, najwyższa pora pisać o naszych stratach, materialnych ,ludzkich itp.

 4. czytelnik Odpowiedz

  Ja czytałam Rozmowy z katem Moczarskiego i tam Stroop twierdził, że to miało być modelowe miasto z dzielnicą nur fur deutsche. Więc jak? Stroop’a poniosła fantazja? Bo o tym, ze Warszawa miała być zrównana z ziemią też słyszałam. Nie tylko Niemcy uniknęli kary. W moim mieście komuniści zrobili obóz dla „volksdeutschow” problem polegał na tym, że górny Śląsk był włączony do rzeszy i wiele osób miało vilksliste. ZADEN z oprawców nie poniósł kary. Komendant Morel zmarł w Izraelu jako wolny człowiek. Dostawał wojskową emeryturę z polski. O tym się nie mówi….

 5. Maciek Odpowiedz

  Na zdjęciu: Siepacze Kamińskiego byli postrzegani jak dzika horda, która kradnie i gwałci wszystko, co spotyka na swojej drodze… Na zdjęciu dowództwo brygady RONA (źródło: domena publiczna). powyżej.
  PS
  Z prawej strony zbrodniarz w czarnym uniformie ma na lewym ramieniu naszywkę ROA (POA) czyli Rosyjskiej Armi Wyzwoleńczej tzw. Własowców a nie bandy RONA jak to Państwo wyjaśnicie?

 6. Ms. Odpowiedz

  Z prawej strony zbrodniarz w czarnym uniformie na 2 stronie ma na lewym ramieniu naszywkę ROA (POA) czyli Rosyjskiej Armi Wyzwoleńczej tzw. Własowców a nie bandy RONA jak to Państwo opisujecie, proszę o wyjaśnienie?

  • Nasz publicysta |Katarzyna Barczyk Odpowiedz

   Szanowny Panie Ms.
   Ma Pan rację, zmieniliśmy opis zdjęcia na bardziej szczegółowy i odpowiadający rzeczywistości. Na zdjęciu widoczni są major Frołow (w środku), oficerowie RONA i jeden żołnierz ROA, co wynika z napisu na naszywce. Dziękuję za tę uwagę i pozdrawiam.

   • Ms. Odpowiedz

    W takim razie tzw. „własowcy” – również uczestniczyli w pogromach i rzeziach warszawskich latem i jesienią 1944 roku?, stąd moje zapytanie, ponieważ wszystkie artykuły mówią, że „własowców” w Warszawie nie było

 7. inkoguto Odpowiedz

  Znalem kobiete , ktora w Powstaniu stracila meza i czworo dzieci , jedno najmlodsze uratowala przechodzac na strone niemiecka , aby uniknac bombardowan.

 8. Ilona K Odpowiedz

  Jestem młodą osobą i przez długi czas nie zdawałam sobie sprawy z tego jak naprawdę wyglądało powstanie , dopiero lektura takich książek jak np „Dziewczyny z powstania” obudziła we mnie ciekawość zgłębiania tego tematu. Patrzę na to z perspektywy człowieka,kobiety, matki…jest to niewyobrażalna tragedia jaka dotknęła tych ludzi. W głowie się nie mieści jak można było dopuszczać się takich zbrodni na niewinnej, bezbronnej ludności cywilnej. Uważam że za mało się o tym mówi. Żydzi na każdym kroku przypominają o holokauscie, a my mamy jakieś kompleksy i zachowujemy się jak współwinni , zakopujac pamięć o tych zbrodniach, nie walcząc o sprawiedliwość historyczną, nie nagłaśniając tego. To że zbrodniarze nie zostali ukarani jest dodatkowo niesprawiedliwe. Polaków skrzywdzili tak naprawdę wszyscy…smutne

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Droga Pani Ilono, bardzo dziękujemy za podzielenie się z Nami tak osobistą refleksją. Fakty historyczne są niestety niezaprzeczalne. I jak widać są ludzie, których w dalszym ciągu przeszłe wydarzenia naprawdę poruszają, a nie patrzą oni na nie beznamiętnie jak na „było minęło” bez wyciągania wniosków. Pozdrawiamy.

  • Jarema Odpowiedz

   I tu ma Pani świętą racje- Polacy chorują przewlekle na kompleks niższości względem innych narodów. I niestety sami się dodatkowo w niego wpędzamy- nie tylko poprzez różnych polskojęzycznych dziennikarzy którzy każdy przejaw dumy narodowej (nie chodzi o nacjonalizm) uważają za faszyzm. Zastanawiam się co by było gdyby hymn Polski zaczynał się od słów ,,Polska, Polska ponad wszystko…”- a przecież nikt nie potępia Niemców za słowa ,,Deutschland uber alles…”. Niestety ale życie skazało mnie na tułaczkę gdzie spotkałem ludzi różnych kultur, narodowości i religii. Oni odbierają nas Polaków jako takich ludzików z krainy Borata- jedyne co co widzą w nas pozytywnego to pracowitość a wręcz nadgorliwość w pracy. Naród bez większego dziedzictwa, wiecznie okupowany, za to odwiecznie antysemicki i nietolerancyjny wobec innych ras. Ale sami Polacy tak promują swój kraj- kiedy ja powiedziałem Turkowi że u nas do dziś żyją Tatarzy to on się zdziwił, ”bo jak to? inni Polacy mówili że u was się nie lubi skośnookich a na Murzynów mówi asfalt”. Nie umiemy się dobrze wypromować a tacy jak ja czy Pani, czyli ludzie mówiący o tym że nam się jakieś przeprosiny należą czy odszkodowania są już przez pewne (polskie) środowiska określeni jako ludzie- oszołomy psujący polsko- niemieckie pojednanie.

 9. Anonim Odpowiedz

  …jest tez wersja ze Dirlewangera zabili Jego wlasni zolnierze….wieszajac glowa w dol nad ogniskiem….zreszta kto go zatlukl juz teraz nie istotne….niech smazy sie w piekle po wsze czasy…..

 10. Agnieszka Ja Odpowiedz

  Psychopaci, socjopaci, sadyści – słowem – czubki. Zawsze byli, są i będą, a teraz mamy modę na promowanie egoizmu, hedonizmu, narcyzmu i niestety zachowań agresywnych i sadystycznych (filmy, gry, pornografia). Gdyby dzis doszło do wojny, to takich wariatów byłoby pewnie jeszcze więcej. Dla takich osób cierpienie drugiego człowieka pozwala jedynie chwilowo zaspokoić jego pustkę, bo w takim oprawcy nie ma kompletnie NIC – zero uczuć.
  A co do kar – te świry (bo jak ich inaczej nazwać) miały szansę „edukować” kolejne pokolenia. Tak to jest ufać wymiarowi sprawiedliwości, a już zwłaszcza za granicą. Niech więc co niektórzy dalej biegają się skarżyć Niemcom…
  Dla mnie mimo wszystko Powstanie Warszawskie było przede wszystkim oporem przeciwko terrorowi Niemiec. Jako Polacy pokazaliśmy, że wolimy zginąć i narazić się na rewanż niż czekać aż stopniowo nas wymordują. Przecież były plany, żeby tak czy owak zburzyć znaczną część Warszawy, więc dla Hitlera Powstanie było co najwyżej pretekstem.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.