Męczeńska śmierć świętego Wojciecha. Bitwa pod Legnicą, a także śluby lwowskie. Włączenie się USA do I wojny światowej oraz początek oblężenia Tobruku. Co łączy te pozornie niezwiązane z sobą wydarzenia? Wszystkie miały miejsce w kwietniu!
Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Kolejnych nowych rocznic szukajcie codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.
A co ciekawego działo się w kwietniu na przestrzeni wieków?
1 kwietnia 1656 roku
1 kwietnia 1656 roku król Jan II Kazimierz Waza złożył we lwowskiej katedrze słynne śluby, zawierzając ojczyznę opiece Matki Boskiej i obierając ją na Królową Polski oraz deklarując walkę ze Szwedami aż do zwycięstwa. Zanim doszło do podpisania pokoju w Oliwie, Polacy musieli stoczyć jeszcze wiele bitew. Podczas jednej z nich z rąk polskiego szlachcica nieomal zginął sam król szwedzki, Karol X Gustaw!
6 kwietnia 1917 roku
6 kwietnia 1917 roku Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Niemcom, włączając się tym samym w I wojnę światową. Trudno się temu dziwić wiedząc, jak niemieckie U-booty zachowywały się za oceanem jeszcze w czasach neutralności USA. Pół roku wcześniej jeden z nich, podczas kurtuazyjnej wizyty, topił statki Ententy tuż pod lufami amerykańskich okrętów.
9 kwietnia 1241 roku
9 kwietnia 1241 roku rozegrała się bitwa pod Legnicą, w której wojska chrześcijańskie uległy mongolskim wojownikom. Najazdy Mongołów, które w XIII wieku pustoszyły polskie ziemie, mogły przyczynić się do rozpowszechnienia krzywdzącego stereotypu, że jeźdźcy ze wschodu wcale się nie myli. A to nieprawda. Myli się. I to aż trzy razy w życiu!
10 kwietnia 1941 roku
10 kwietnia 1941 roku rozpoczęło się oblężenie Tobruku. Jednak – jak to na wojnie – nawet w tym trudnym czasie były momenty, gdy walki przygasały, nad głową nie świszczały kule, a piloci Luftwaffe dawali chwilę wytchnienia obrońcom. Co wtedy robili nasi żołnierze? Fundowali sobie odrobinę normalności, codzienności i śmiechu.
11 kwietnia 1079 roku
11 kwietnia 1079 roku biskup krakowski Stanisław ze Szczepanowa zginął męczeńską śmiercią, skazany za zdradę stanu przez Bolesława II Śmiałego na obcięcie członków. Choć król ten znany jest też pod przydomkiem „Szczodry” okazuje się, że nazywając go tak Gall Anonim mógł wcale nie chwalić władcy, a wręcz z niego szydzić!
15 kwietnia 1912 roku
15 kwietnia 1912 roku zatonął „Titanic”. W wyniku katastrofy życie straciło ponad 1500 pasażerów i członków załogi. W obliczu tak wielkiej tragedii zapomina się często, że na „Titanicu” zginęli nie tylko ludzie, ale także ich zwierzęta. Z drugiej strony w prawie pustych szalupach często odpływały kanapowe psiaki, podczas gdy na tonącym statku zostali pasażerowie bez szansy na ratunek…
18 kwietnia 1518 roku
18 kwietnia 1518 roku na Wawelu koronowano Bonę Sforzę. W powszechnej świadomości przybyła z Włoch żona Zygmunta I Starego przywiozła ze sobą do Polski włoszczyznę, czyli warzywa rzekomo nieznane wcześniej w naszym kraju. Jest to jednak w dużej mierze mitem. Sałatę, kalafior i kapustę zdarzało się pałaszować już Jagielle.
19 kwietnia 1943 roku
19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Niestety, Armia Krajowa nie zdecydowała się dostarczyć Żydowskiej Organizacji Bojowej większych ilości broni. Do chwili rozpoczęcia walk przekazano zaledwie jeden ręczny karabin maszynowy, jeden pistolet maszynowy, 50 pistoletów i rewolwerów oraz kilkadziesiąt granatów.
23 kwietnia 997 roku
23 kwietnia 997 roku zginął męczeńską śmiercią św. Wojciech podczas misji ewangelizacyjnej do kraju Prusów. Wyniesiony na ołtarze został uznany za patrona Polski, a jego ciało wykupił od pogan i pochował w Gnieźnie Bolesław Chrobry, czerpiąc z tego niemałą korzyść polityczną. Dlaczego jednak ani król Bolesław, ani książę Mieszko, wbrew panującej wówczas modzie, nie zostali świętymi?
30 kwietnia 1945 roku
30 kwietnia 1945 roku Adolf Hitler popełnił samobójstwo w swoim berlińskim bunkrze. Mało kto wie, że kilka dni wcześniej amerykański wywiad planował porwanie Führera i prominentnych nazistowskich dygnitarzy z Josephem Goebbelsem i Hermannem Göringiem na czele. Zadanie miał wykonać oddział 175 wyszkolonych na komandosów Niemców…
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.