Ciekawostki Historyczne

Luty to najkrótszy miesiąc w roku, co nie znaczy, że nie jest pełen ciekawych, ważnych i zaskakujących rocznic. To w czasie lutowych mrozów wybuchła rabacja galicyjska, Polacy i Krzyżacy zawarli pierwszy pokój w Toruniu, a na Campo di Fiori zapłonął stos pod Giordano Bruno. Oto 10 rocznic, które warto poznać i zapamiętać.

Wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Codziennie szukajcie nowych rocznic na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

Co ciekawego działo się w lutym na przestrzeni wieków?

Zobacz również:

1 lutego 1411

1 lutego 1411 roku zawarto I pokój toruński kończący Wielką Wojnę między Polską a Zakonem Krzyżackim. Traktat pokojowy podpisano na wyspie Kępa Bazarowa w Toruniu. Nie obowiązywał długo – kolejny konflikt wybuchł zaledwie 3 lata później. Najważniejszym starciem Wielkiej Wojny była bitwa pod Grunwaldem. Choć dziś każde dziecko zna jej datę, jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku wielu w ogóle nie kojarzyło takiego wydarzenia.

Najważniejszym starciem wielkiej wojny z zakonem krzyżackim była bitwa pod Grunwaldem. Choć trudno w to uwierzyć, w pierwszej połowie XIX w. mało kto pamiętał o bitwie pod Grunwaldem.

Najważniejszym starciem wielkiej wojny z zakonem krzyżackim była bitwa pod Grunwaldem. Choć trudno w to uwierzyć, w pierwszej połowie XIX w. mało kto o niej pamiętał.

5 lutego 1818

5 lutego 1818 roku Karol XIV Jan został królem Szwecji i Norwegii. Co w tym sensacyjnego? Po pierwsze, był Francuzem, a jego prawdziwe nazwisko brzmiało Jean Baptiste Bernadotte. Po drugie, był synem adwokata, a w jego żyłach nie płynęła nawet kropla błękitnej krwi. Został założycielem dynastii, która rządzi Szwecją do dziś. 

Uroczysta koronacja Jeana Baptiste'a Bernadotte'a na króla Szwecji i Norwegii. Obraz autorstwa Jacoba Muncha.

Uroczysta koronacja Jeana Baptiste’a Bernadotte’a na króla Szwecji i Norwegii. Obraz autorstwa Jacoba Muncha.

11 lutego 660 roku p.n.e.

11 lutego 660 roku p.n.e. Jimmu Tenno, legendarny władca Japonii, wstąpił na tron. Tak przynajmniej podaje Nihongi – kompilacja japońskich mitów i historii panowania czterdziestu władców, ukończona w 720 roku. Tę datę przyjmuje się za początek japońskiej państwowości.

Polska nie miała zbyt wielu historycznych kontaktów z krajem kwitnącej wiśni. Co ciekawe jednak, Japonia była jedynym państwem, któremu wypowiedzieliśmy wojnę w XX wieku!

Jimmu Tenno był mitycznym władcą Japonii. Jego wstąpienie na tron uważa się za początek państwowości kraju kwitnącej wiśni (źródło: domena publiczna)

Jimmu Tenno był mitycznym władcą Japonii. Jego wstąpienie na tron uważa się za początek państwowości kraju kwitnącej wiśni (źródło: domena publiczna).

12 lutego 1941 roku

12 lutego 1941 roku dowódca Afrika Korps generał Erwin Rommel wylądował w Afryce Północnej. Przybycie Lisa Pustyni zmieniło sytuację na froncie i sprawiło, że alianci zaczęli ponosić dotkliwe porażki. Jego geniusz taktyczny stanowił takie zagrożenie, że Brytyjczycy wysłali swoich najlepszych komandosów, by unicestwić prawdopodobnie najniebezpieczniejszego dowódcy III Rzeszy.

Erwin Rommel, zwany Lisem Pustyni, był tak niebezpieczny dla aliantów, że Brytyjczycy wysłali najlepszych komandosów by go zgładzić (źródło: Bundesarchiv, licencja: CC BY-SA 3.0 de)

Erwin Rommel, zwany Lisem Pustyni, był tak niebezpieczny dla aliantów, że Brytyjczycy wysłali najlepszych komandosów by go zgładzić (źródło: Bundesarchiv, licencja: CC BY-SA 3.0 de).

 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Uwaga! Nie jesteś na pierwszej stronie artykułu. Jeśli chcesz czytać od początku kliknij tutaj.

17 lutego 1600 roku

17 lutego 1600 roku spalono na stosie Giordano Bruno, włoskiego filozofa, okultystę i byłego dominikanina. W 1576 roku Bruno został oskarżony o herezję i ekskomunikowany przez inkwizycję rzymską. Wędrował po Europie Zachodniej nauczając na dworach władców, wykładając na uniwersytetach i pisząc satyry na Kościół Katolicki. Zginął w płomieniach na rzymskim placu Campo di Fiori, zgodnie z wyrokiem Świętego Oficjum. Co ciekawe, inkwizycja działała jeszcze w XIX wieku!

"Trybunał inkwizycji", obraz Francisco de Goyi.

„Trybunał inkwizycji”, obraz Francisco de Goyi (źródło: domena publiczna).

19 lutego 1846 roku

19 lutego 1846 roku na terenie zachodniej Galicji wybuchło wielkie powstanie chłopskie. Trwająca do końca marca rzeź, zwana rabacją galicyjską, miała charakter pogromów szlachty, mieszczaństwa i urzędników. Najsłynniejszym dowódcą oddziałów chłopskich był Jakub Szela. Jego niezwykłe losy nie zakończyły się wraz ze stłumieniem buntu.

Galicyjscy chłopi przynoszą Austriakom głowy swoich ofiar...

Galicyjscy chłopi przynoszą Austriakom głowy swoich ofiar…

21 lutego 1916 roku

21 lutego 1916 roku rozpoczęła się bitwa pod Verdun. To trwające 10 miesięcy krwawe starcie stało się jednym z symboli horroru wojny okopowej, podczas której  setki tysięcy żołnierzy nie marzyły o niczym innym, jak tylko znalezienie się jak najdalej od tego piekła na ziemi. Byli jednak także ludzie żywiący dokładnie odwrotne pragnienia. Trudno o lepszy przykład niż Rafael de Nogales.

Rafael de Nogales przebył długą i krętą drogę, aby wziąć udział w I wojnie światowej. W końcu trafił do tureckiej armii. Na zdjęciu wraz ze swoim odziałem podczas oblężenia Wan.

Rafael de Nogales przebył długą i krętą drogę, aby wziąć udział w I wojnie światowej. W końcu trafił do tureckiej armii. Na zdjęciu wraz ze swoim odziałem podczas oblężenia Wan.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Uwaga! Nie jesteś na pierwszej stronie artykułu. Jeśli chcesz czytać od początku kliknij tutaj.

23 lutego 1918 roku

23 lutego 1918 roku rozpoczęto masowy nabór ochotników do Armii Czerwonej. Datę tę przyjmuje się jako początek istnienia Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej. W czasie II wojny światowej jej żołnierze zdecydowanie nie mieli szczęścia do korpusu generalskiego. Składał się on bowiem w większości z sadystów, opojów, złodziei i najzwyklejszych durniów.

Żołnierze Armii Czerwonej świętują zdobycie Berlina (źródło: Bundesarchiv, licencja: CC BY-SA 3.0 de)

Żołnierze Armii Czerwonej świętują zdobycie Berlina (źródło: Bundesarchiv, licencja: CC BY-SA 3.0 de)

24 lutego 1938 roku

24 lutego 1921 roku Polska, sowiecka Rosja i Ukraińska Republika Ludowa podpisały układ o wymianie jeńców i zakładników, który zobowiązywał rosyjską stronę do przekazania ponad 40 tysięcy polskich żołnierzy. Tak zakończyło się dla nich trwające długie miesiące piekło bolszewickich obozów jenieckich.

Polscy jeńcy zamordowani przez bolszewików.

Polscy jeńcy zamordowani przez bolszewików.

28 lutego 1897

28 lutego 1897 roku ostatnia królowa Madagaskaru Ranavalona III została zmuszona przez Francuzów do ustąpienia i emigracji. W okresie międzywojennym Madagaskar stał się dyżurnym tematem naszych niespełnionych aspiracji kolonialnych. Co by się jednak stało, gdyby faktycznie ta afrykańska wyspa trafiła w Polskie ręce?

Królowa Ranavalona III na tronie (źródło: domena publiczna).

Królowa Ranavalona III na tronie (źródło: domena publiczna).

KOMENTARZE (6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

gość

w tym zestawieniu powinna się znaleźć data 8 lutego 1296 r. związana z naszą historią, zamiast jakiś obcych rocznic

Anonim

Autorka jest po filologii ukraińskiej wiec z polską historią nie ma wiec zbyt wiele wspólnego ;)

Anonim

10 lutego 1940 rok – data pierwszych deportacji Polaków na Syberię „Sybir”.

Anonim

10 lutego 2016 rok – miesięcznica smoleńska.

Anonim

14 lutego 1942 powstanie ARMII KRAJOWEJ

Anonim

Współpraca z GW ? Nie wróżę Ci świetlanej przyszłości…

Zobacz również

10 czerwcowych rocznic, o których koniecznie trzeba pamiętać

Bitwa pod Cedynią i pod Waterloo. Początek I wojny światowej i "noc długich noży". Lądowanie w Normandii i pierwsze częściowo wolne wybory w powojennej Polsce. Co...

5 czerwca 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

10 majowych rocznic, o których nie można zapomnieć

Upadek Konstantynopola i narodziny najsłynniejszej carycy. Kompromitująca klęska rosyjskiej floty oraz początek bitwy, która zadecydowała o losach II wojny światowej. A na dodatek ostatnia zmiana...

1 maja 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

10 wyjątkowych wydarzeń, których rocznice obchodzimy w kwietniu

Męczeńska śmierć świętego Wojciecha. Bitwa pod Legnicą, a także śluby lwowskie. Włączenie się USA do I wojny światowej oraz początek oblężenia Tobruku. Co łączy te...

10 kwietnia 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

10 marcowych rocznic, o których koniecznie powinniście pamiętać

Zjazd gnieźnieński i początek epoki Jagiellonów w Polsce. Spalenie wielkiego mistrza templariuszy, a także powrót Napoleona do Paryża po ucieczce z Elby. Wybuch rewolucji lutowej oraz Anschluss...

6 marca 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Najstarszy zawód świata? 10 rzeczy, których wcale NIE CHCIAŁEŚ wiedzieć o prostytucji

Kurtyzany, córy Koryntu, damy lekkich obyczajów - jest wiele eufemizmów na określenie kobiet parających się "najstarszym zawodem świata". Ale życie prostytutek to nie poezja. Oto 10...

31 stycznia 2016 | Autorzy: Katarzyna Barczyk

Jeśli kochasz historię, to po prostu musisz znać te 10 rankingów. Przeczytało je już pół miliona osób…

To Wy byliście oskarżycielami, obrońcami i sędziami. Nasze historyczne rankingi poddawaliście surowej ocenie, dyskutując zawzięcie w komentarzach i udostępniając je swoim znajomym. Czytaliście je dziesiątki tysięcy...

17 stycznia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.