Luty to najkrótszy miesiąc w roku, co nie znaczy, że nie jest pełen ciekawych, ważnych i zaskakujących rocznic. To w czasie lutowych mrozów wybuchła rabacja galicyjska, Polacy i Krzyżacy zawarli pierwszy pokój w Toruniu, a na Campo di Fiori zapłonął stos pod Giordano Bruno. Oto 10 rocznic, które warto poznać i zapamiętać.
Wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Codziennie szukajcie nowych rocznic na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.
Co ciekawego działo się w lutym na przestrzeni wieków?
1 lutego 1411
1 lutego 1411 roku zawarto I pokój toruński kończący Wielką Wojnę między Polską a Zakonem Krzyżackim. Traktat pokojowy podpisano na wyspie Kępa Bazarowa w Toruniu. Nie obowiązywał długo – kolejny konflikt wybuchł zaledwie 3 lata później. Najważniejszym starciem Wielkiej Wojny była bitwa pod Grunwaldem. Choć dziś każde dziecko zna jej datę, jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku wielu w ogóle nie kojarzyło takiego wydarzenia.
5 lutego 1818
5 lutego 1818 roku Karol XIV Jan został królem Szwecji i Norwegii. Co w tym sensacyjnego? Po pierwsze, był Francuzem, a jego prawdziwe nazwisko brzmiało Jean Baptiste Bernadotte. Po drugie, był synem adwokata, a w jego żyłach nie płynęła nawet kropla błękitnej krwi. Został założycielem dynastii, która rządzi Szwecją do dziś.
11 lutego 660 roku p.n.e.
11 lutego 660 roku p.n.e. Jimmu Tenno, legendarny władca Japonii, wstąpił na tron. Tak przynajmniej podaje Nihongi – kompilacja japońskich mitów i historii panowania czterdziestu władców, ukończona w 720 roku. Tę datę przyjmuje się za początek japońskiej państwowości.
Polska nie miała zbyt wielu historycznych kontaktów z krajem kwitnącej wiśni. Co ciekawe jednak, Japonia była jedynym państwem, któremu wypowiedzieliśmy wojnę w XX wieku!
12 lutego 1941 roku
12 lutego 1941 roku dowódca Afrika Korps generał Erwin Rommel wylądował w Afryce Północnej. Przybycie Lisa Pustyni zmieniło sytuację na froncie i sprawiło, że alianci zaczęli ponosić dotkliwe porażki. Jego geniusz taktyczny stanowił takie zagrożenie, że Brytyjczycy wysłali swoich najlepszych komandosów, by unicestwić prawdopodobnie najniebezpieczniejszego dowódcy III Rzeszy.
17 lutego 1600 roku
17 lutego 1600 roku spalono na stosie Giordano Bruno, włoskiego filozofa, okultystę i byłego dominikanina. W 1576 roku Bruno został oskarżony o herezję i ekskomunikowany przez inkwizycję rzymską. Wędrował po Europie Zachodniej nauczając na dworach władców, wykładając na uniwersytetach i pisząc satyry na Kościół Katolicki. Zginął w płomieniach na rzymskim placu Campo di Fiori, zgodnie z wyrokiem Świętego Oficjum. Co ciekawe, inkwizycja działała jeszcze w XIX wieku!
19 lutego 1846 roku
19 lutego 1846 roku na terenie zachodniej Galicji wybuchło wielkie powstanie chłopskie. Trwająca do końca marca rzeź, zwana rabacją galicyjską, miała charakter pogromów szlachty, mieszczaństwa i urzędników. Najsłynniejszym dowódcą oddziałów chłopskich był Jakub Szela. Jego niezwykłe losy nie zakończyły się wraz ze stłumieniem buntu.
21 lutego 1916 roku
21 lutego 1916 roku rozpoczęła się bitwa pod Verdun. To trwające 10 miesięcy krwawe starcie stało się jednym z symboli horroru wojny okopowej, podczas której setki tysięcy żołnierzy nie marzyły o niczym innym, jak tylko znalezienie się jak najdalej od tego piekła na ziemi. Byli jednak także ludzie żywiący dokładnie odwrotne pragnienia. Trudno o lepszy przykład niż Rafael de Nogales.
23 lutego 1918 roku
23 lutego 1918 roku rozpoczęto masowy nabór ochotników do Armii Czerwonej. Datę tę przyjmuje się jako początek istnienia Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej. W czasie II wojny światowej jej żołnierze zdecydowanie nie mieli szczęścia do korpusu generalskiego. Składał się on bowiem w większości z sadystów, opojów, złodziei i najzwyklejszych durniów.
24 lutego 1938 roku
24 lutego 1921 roku Polska, sowiecka Rosja i Ukraińska Republika Ludowa podpisały układ o wymianie jeńców i zakładników, który zobowiązywał rosyjską stronę do przekazania ponad 40 tysięcy polskich żołnierzy. Tak zakończyło się dla nich trwające długie miesiące piekło bolszewickich obozów jenieckich.
28 lutego 1897
28 lutego 1897 roku ostatnia królowa Madagaskaru Ranavalona III została zmuszona przez Francuzów do ustąpienia i emigracji. W okresie międzywojennym Madagaskar stał się dyżurnym tematem naszych niespełnionych aspiracji kolonialnych. Co by się jednak stało, gdyby faktycznie ta afrykańska wyspa trafiła w Polskie ręce?
KOMENTARZE (6)
w tym zestawieniu powinna się znaleźć data 8 lutego 1296 r. związana z naszą historią, zamiast jakiś obcych rocznic
Autorka jest po filologii ukraińskiej wiec z polską historią nie ma wiec zbyt wiele wspólnego ;)
10 lutego 1940 rok – data pierwszych deportacji Polaków na Syberię „Sybir”.
10 lutego 2016 rok – miesięcznica smoleńska.
14 lutego 1942 powstanie ARMII KRAJOWEJ
Współpraca z GW ? Nie wróżę Ci świetlanej przyszłości…