Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Jak zostać królem (po szwedzku)?

Bernadotte, jeszcze jako niespodziewający się swojej przyszłości francuski generał.Nie znasz języka kraju, którym miałbyś rządzić? Nigdy tam nawet nie byłeś? Na dodatek wywodzisz się z prostej, urzędniczej rodziny, a w twoich żyłach nie płynie choćby kropla błękitnej krwi? Nic straconego – i tak masz szanse zasiąść na tronie. Warunku są dwa: musi chodzić o Szwecję, a Ty musisz mieć naprawdę wielkie szczęście.

Właśnie dzięki dziwacznemu nieporozumieniu i zbiegowi okoliczności królem został założyciel dynastii, która do dzisiaj rządzi Szwecją – Jean Baptiste Bernadotte, od 1810 roku noszący imiona Karl Johan, a od 1818 roku panujący jako Karol XIV Jan. Jego interesującą biografię autorstwa szwedzkiej badaczki Margarety Beckman wydała ostatnio gdańska oficyna Finna (pod tytułem „Jean Baptiste Bernadotte”).

Książka zwięźle opisuje całą karierę prostego francuskiego żołnierza, który dzięki szczęściu i talentowi wspiął się na najwyższe szczyty: został mianowany przez Napoleona Bonaparte marszałkiem Francji, a także obdarzony tytułem książęcym.

Cesarz Francuzów zdecydowanie nie doceniał Bernadotte'a. Jak się okazało zupełnie niesłusznie.

Cesarz Francuzów zdecydowanie nie doceniał Bernadotte’a. Jak się okazało zupełnie niesłusznie.

O tym przeczytacie na papierze, ja tymczasem spróbuję odpowiedzieć na jedno proste pytanie: jakim cudem Szwedzi wybrali Bernadotte na swojego władcę?

Wygasająca monarchia i Napoleon za płotem

W 1810 roku Jean Baptiste Bernadotte był popularnym generałem, ale raczej w oczach żołnierzy niż Napoleona Bonaparte. Ten ostatni pisał o nim, że jest średnio uzdolnionym  dowódcą, którego natura obdarzyła zbyt wielką próżnością.

Cesarz Francuzów miał już po prawdzie serdecznie dość buty marszałka – unikał spotkań z nim i poważnie zastanawiał się, jakby tu go odesłać na odległe i mniej eksponowane stanowisko. Pikanterii całej sytuacji dodawały ich powiązania rodzinne – Bernadotte poślubił Eugénie Désirée (Eugenię Dezyderię), która była zarazem szwagierką Józefa Bonaparte i… byłą narzeczoną samego Napoleona!

O skoligaceniu marszałka, a od niedawna także księcia Bernadotte z rodem Bonaparte doskonale wiedzieli Szwedzi. Nie mieli natomiast pojęcia o tym, że znany generał popadł w niełaskę. I stąd właśnie wyniknął cały ambaras.

Karol XIII król Szwecji i Norwegi (tutaj panował jako Karol II). To właśnie jego następcą został Bernadotte.

Karol XIII król Szwecji i Norwegi (tutaj panował jako Karol II). To właśnie jego następcą został Bernadotte.

Wiosną 1810 roku szwedzkie władze zaczęły szukać następcy dla starzejącego się, schorowanego i bezdzietnego króla Karola XIII. Początkowo wybór padł na jego kuzyna Carla Augusta von Schleswig-Holstein, ten jednak tak bardzo się tym przejął, że trafiony apopleksją spadł z konia i wyzionął ducha. Wówczas Karol XIII postanowił zasięgnąć opinii najpotężniejszego władcy w ówczesnej Europie: Napoleona Bonaparte.

Cesarz Francuzów nie rozumie co się do niego pisze

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że francuski władca nie do końca zrozumiał o co się go pyta, albo po prostu zbagatelizował list od podstarzałego szwedzkiego króla. Karol XIII liczył, że Bonaparte zaproponuje francuskiego następcę szwedzkiego tronu – kogoś ze swojej rodziny bądź najbliższego otoczenia.

Ten tymczasem odpisał mu w uprzejmym tonie, ale bez żadnych konkretów. Cytując Margaretę Beckman, Napoleon złożył mu wyrazy współczucia i wyraził swoje poparcie dla unii Danii ze Szwecją. W liście nie wymienił jednak żadnego francuskiego kandydata na tron Szwecji.

Niektórzy uznali, że wpływy na północy po prostu nie interesują zapracowanego autokraty. Inni przyjęli natomiast, że Bonaparte zostawił Szwedom wolną rękę i że ci muszą sami poszukać sobie odpowiedniego Francuza. Szybko powstało stronnictwo profrancuskie, które zaczęło promować kandydaturę nie kogo innego, a Jeana Baptiste’a Bernadotte.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Uwaga! Nie jesteś na pierwszej stronie artykułu. Jeśli chcesz czytać od początku kliknij tutaj.
Król Szwecji Karol XIV Jan na czele armii ruszającej... przeciwko Francuzom.

Król Szwecji Karol XIV Jan na czele armii ruszającej… przeciwko Francuzom.

Ponownie swoją rolę odegrały koligacje rodzinne – nie tak dawno marszałek z honorami gościł w Lubece hrabiego Gustava Mörnera, a teraz jego syn wyruszył do niego z propozycją ubiegania się o tron Szwecji.

Król… przez nieporozumienie?

Dalej sprawy potoczyły się wręcz ekspresowo: propozycja zaraz dotarła do uszu Napoleona, zresztą prosto od pytającego o opinię Bernadotte. Jednocześnie o tym, że plany są jak najbardziej poważne zapewniał szwedzki poseł w Paryżu. Mówiąc oglądnie, Napoleon nie był zbyt zachwycony tym pomysłem. Przy okazji rozwój wypadków musiał być dla niego niezłym zaskoczeniem.

Cały kolejny miesiąc próbował znaleźć jakiegoś lepszego kandydata – proponował swojego pasierba Eugéne’a de Beauharnais, potem Murata, którego chciał usunąć z tronu neapolitańskiego albo któregoś z marszałków, jak na przykład Berthiera albo Massény. W grę wchodziły także dzieci jego brata, Ludwika Bonaparte.

Wszystko na marne – jedynym kandydatem, którego Szwedzi byli skłonni zaakceptować pozostawał pogardzany przez Napoleona marszałek Bernadotte. Wprawdzie tajna komisja najwyżej oceniła konkurującego z nim księcia von Augustenburga, ale do Francuza miała tylko jedno zastrzeżenie – nieznajomość języka szwedzkiego.

Uroczysta koronacja Jeana Baptiste'a Bernadotte'a. Obraz autorstwa Jacoba Muncha.

Uroczysta koronacja Jeana Baptiste’a Bernadotte’a. Obraz autorstwa Jacoba Muncha.

W końcu i tak w głosowaniu parlamentu (i to przez aklamację!) wygrał właśnie Bernadotte. Z jednej strony sam kandydat wmieszał się w wybory, wysyłając swojego prywatnego posła. Z drugiej Szwedzi święcie wierzyli, że zaskarbią sobie wdzięczność i przychylność cesarza Francuzów. Jakież było ich zdziwienie, gdy Napoleon zareagował z oschłością, pisząc do Karola XIII, że… nie tego się spodziewał.

Artykuł powstał w oparciu o książkę Margarety Beckman "Jean Baptiste Bernadotte" (Finna 2011)

Artykuł powstał w oparciu o książkę Margarety Beckman „Jean Baptiste Bernadotte” (Finna 2011)

Na tym etapie spraw nie dało się już jednak odkręcić. Napoleon nie mógł się tylko zdecydować jak podejść do sytuacji: z jednej strony zezwolił Bernadotte na wyjazd, a nawet wręczył mu sporą sumę pieniędzy (milion franków!). Z drugiej, pożegnał się z nim bez najmniejszych oznak przyjaźni.

Kiedy tylko Jean Baptiste Bernadotte został adoptowany przez Karola XIII (jako Karl Johan), francuski cesarz wysłał do Szwecji ultimatum, domagając się – wbrew wcześniejszym ustaleniom – wypowiedzenia wojny Anglii.

Napoleon nie chciał nawet negocjować bezpośrednio z Bernadotte, tym samym znowu dając wyraz swojej niechęci do przyszłego króla. Wystarczyły dwa lata, a srogo się to na nim zemściło: w 1812 roku dawny generał jego armii, a teraz następca szwedzkiego tronu przystąpił do VI koalicji antynapoleońskiej i wyruszył na wojnę z człowiekiem, któremu zawdzięczał swoją błyskotliwą karierę.

Źródło:

Artykuł powstał w oparciu o książkę: Margareta Beckman, Jean Baptiste Bernadotte: O tym jak żołnierz armii Napoleona został następcą tronu szwedzkiego, Finna 2011

Czy wiesz, że ...

... pewna bakteria była tak zjadliwa, że wystarczył łyk wody ze strumienia by się nią zarazić. Nic dziwnego, że ta choroba rozprzestrzeniała się z niesamowitą prędkością. Dziesiątkowała biedotę, ale zabijała też koronowane głowy. Kto padł jej ofiarą i czy nadal powinniśmy się jej bać?

...w lipcu 1918 roku bolszewicy stracili nie tylko najbliższą rodzinę cara Mikołaja II? W nieczynnej kopalni pod Ałapajewskiem kolejnej nocy zostało zatłuczonych na śmierć pięciu krewnych władcy oraz wdowa po jego stryju.

...pewna amerykańska kucharka była prawdziwie zabójczą kobietą. Choć sama zdrowa jak rydz, była nosicielką tyfusu. Przenosiła się z domu do domu, zatrudniając się jako kucharka. Niedługo po tym, jak poczęstowała swoich pracodawców swoimi pysznymi potrawami, zaczynali umierać ludzie.

...XIX-wieczni mężczyźni powszechnie przyjmowali, że seks to sprawa, która nie dotyczy ich partnerek? Kobietom odmawiano prawa do jakiejkolwiek erotycznej satysfakcji. Święcie wierzono, że bez penisa nie da się osiągnąć orgazmu.

Komentarze (6)

 1. Dorota Odpowiedz

  Heh niesamowita historia. Tylko zastanawia mnie jedno- czemu Szwedzi niby byli zaskoczeni oschłością Napoleona? Przecież proponował im kilku innych kandydatów, wiec raczej mogli się domyśleć, że Bernadotte mu jakoś nie pasuje. :)

 2. Dawid Odpowiedz

  Książki jeszcze nie czytałem ale jakoś wątpię by wynikało z niej że Jean Baptiste Bernadotte zawdzięczał swoją karierą Bonapartemu. Błyskotliwą karierę zrobił już zanim spotkał Napoleona, wtedy był już generałem dywizji (wtedy był to najwyższy stopień, Marszałka ustanowił Napoleon). Owszem Napoleon uczynił go Marszałkiem (czym go sobie zresztą pozyskał) i Księciem (malutkiego księstewka bez znaczenia w którym Bernadotte zdaje się nigdy nawet nie był). Trudno też uznać że Bernadotte był u Cesarza w jakieś niełasce. Raczej nie był po prostu w wielkiej łasce – ta zarezerwowana była dla rodziny i zaledwie kilku najwierniejszych.

  • Radek Odpowiedz

   Napoleon mógł go chociażby za zdradę rozstrzelać :p (zobacz nawet na wikipedię), także Bernadotte zawdzięczał karierę Napoleonowi

   • shigetwar123 Odpowiedz

    Istotnie jeszcze przed zdobyciem władzy w 1799 r. Bernadotte był raczej Napoleonowi przeciwny. Podobno gdzieś na boku spiskował przeciw niemu jeszcze w latach konsulatu.

 3. XL Odpowiedz

  Nieporozumienie?! Wręcz przeciwnie.
  Bernadotte ukradł złoto armii napoleońskiej – i uciekł do Szwecji. Stąd zły stosunek Napoleona.
  Przyjęto go (z tym złotem) w Szwecji z otwartymi ramionami i uczyniono królem. Żadne nieporozumienie 😀
  Dynastia została wywiedziona od złodzieja i rabusia. Nb. ich nazwisko „Bernadotte” to zdrobnienie imienia Bernard, czyli Bernardzik :-)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.