Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Spójrzmy prawdzie w oczy. Polacy mają cenzurę w genach

Czy Polacy mają cenzurę w genach? (rys. Bill Kerr).Sami sobie wmawiamy, że nie ma nic bardziej polskiego od wolności słowa. To piękny mit i nic więcej. Tradycja swobody wypowiedzi jest w Polsce zerowa.

Cenzura ma w naszym kraju równie długą historię, co druk. Już król Zygmunt Stary – znany skądinąd jako mecenas kultury i krzewiciel renesansu – kazał palić na stosach nieprawomyślne księgi. Jego syn, Zygmunt August, bezwzględnie walczył z każdym, kto na piśmie śmiał skrytykować jego samego lub królewską małżonkę, Barbarę Radziwiłłównę. Za rozsiewanie informacji niezgodnych z linią władzy można było nawet stracić życie.

Kolejni monarchowie w żadnym razie nie poluzowali śruby. Jeszcze za Stanisława Augusta Poniatowskiego stosy książek płonęły na rynku w Warszawie. Ostatni w 1785 roku.

Wzór dla demokratów

W okresie zaborów cenzura tylko przybrała na sile, mocno dając się we znaki bojownikom o wolność. Bibułę, a więc tajną prasę, produkowali zarówno przyszły naczelnik państwa, Józef Piłsudski, jak i prezydent – Stanisław Wojciechowski. Za ten proceder łatwo było trafić do więzienia lub nawet na Syberię. Kolportaż bibuły był jednak uważany za formę oporu wobec władzy. I najwyższy wyraz patriotyzmu.

Palenie książek na stosach zdarzało się nie tylko w Niemczech. Przez całe stulecia praktykowano je też w Polsce.

Palenie książek na stosach zdarzało się nie tylko w Niemczech. Przez całe stulecia praktykowano je też w Polsce.

Tak było w każdym razie do 1918 roku. Wystarczyło, że dawni wolnościowcy dorwali się do władzy, a zamiast demontować cenzurę – przejęli jej narzędzia na własne potrzeby.

Między teorią a praktyką

Teoria wyglądała niczego sobie. Artykuł 105 konstytucji z 1921 roku zapewniał obywatelom wolność wypowiedzi i wykluczał stosowanie przez władzę cenzury prewencyjnej. Każdy obywatel kraju miał prawo napisać, co mu się żywnie podoba, o ile tylko był gotowy bronić swoich słów przed obliczem sądu. Codzienna praktyka ukształtowała się jednak zupełnie inaczej.

W teorii konstytucja z 17 marca 1921 roku zapewniała Polakom wolność słowa. Rzeczywistość jednak nie była wcale taka różowa (źródło: domena publiczna).

W teorii konstytucja z 17 marca 1921 roku zapewniała Polakom wolność słowa. Rzeczywistość jednak nie była wcale taka różowa (źródło: domena publiczna).

Wydawcy prywatnej prasy przed puszczeniem numeru pisma w obieg mieli obowiązek przekazać do odpowiedniego urzędu egzemplarz kontrolny. Na tej podstawie starosta lub prokurator mógł wnioskować o „tymczasową konfiskatę” nakładu. Niezawisły sąd zgadzał się na to lub wniosek odrzucał. Zdaniem specjalisty od historii cenzury, prof. Andrzeja Paczkowskiego, „prawny mechanizm pozostawał w zgodzie z demokratycznymi standardami”.

Czy wiesz, że ...

...na początku XX wieku co bardziej konserwatywni Polacy uważali, że ślub z aktorką jest równie oburzające, co związek z prostytutką. Z tego powodu małżeństwo Daszyńskiego z Marią Paszkowską wywołał nie lada kontrowersje.

...Marii Skłodowskiej-Curie po I wojnie światowej zabrakło pieniędzy na dalsze badania? Wprawdzie w czasie wojny radiologia udowodniła swoją użyteczność, ale po zawieszeniu broni nikogo nie było stać na zakup rzadkiego i kosztownego radu. 

...akcja dezinformacyjna przeprowadzona przez bolszewików po zamordowaniu Mikołaja II i jego rodziny była tak skuteczna, że matka cara, Maria Fiodorowna, jeszcze 10 lat później wierzyła, że jej syn żyje.

Komentarze (8)

 1. Maciek Odpowiedz

  Ciężko jednak Wam sięgnąć pamięcią do czasów aktu konfederacji warszawskiej, którego tak broniono chociażby podczas elekcji Walezjusza i Batorego. W tamtych czasach żaden z Polaków nie miał w genach cenzury. Tam była wolność i tolerancja w pełnym tych słów znaczeniu. Cenzury nauczyły nas dopiero zabory a następnie komuna. Myślę, że jako redakcja „ciekawostek historycznych” powinniście zerwać z metodą tworzenia tych kontrowersyjnych artykułów, które w ostatecznym rozrachunku nijak mają się z prawdą historyczną.

  • Mariner Odpowiedz

   Mozna wiele zarzucic autorom ale nie to ze „idealizuja” II RP.Mysle ze przydaloby sie wiecej artykulow opisujacych jak naprawde,tak z perspektywy IVRP:) wygladala rzeczywistosc II RP.
   Moj dziadek i wuj brali udzial w wojnie Polsko -Bolszewickiej i sporo mi mowili o tym ze IIP miala „twarda reke ” dla opbywateli i ze pilsudczycy niekoniecznie „naprawiali” panstwo.

 2. ocet Odpowiedz

  Po co ludziom wolność słowa? dziś większość ma w głowie śmieci i „horyzonty” sklejone przez telewizję, czy wiedzę z portali komercyjnych. Co z tego, że dziś można w sieci napisać prawie wszystko, skoro przebicia to nie ma żadnego i mało kto trafia do wersji innej niż oficjalna, a jeśli nawet to i tak w świadomości, że „teorie spiskowe” są dla mało rozgarniętych…
  Obawiam się że gorsze jest zidiocenie społeczeństwa na szokującą skalę, gdzie majty Dody, czy gol Lewandowskiego są powszechnie znane, natomiast „mniej ciekawa” wiedza o Świecie, historii, etc dziś większość po prostu nie zajmuje i „męczy”.
  Witajcie w 1984!

  • Mariner Odpowiedz

   Po to nam wolnosc prasy aby wladza nie wynaturzala sie i aby po zawlaszczeniu jak PiS wszelkich instystucji panstwa nie oszukiwac obywateli i nie naduzywac wladzy.Podam przyklad. Smierc zamordowanej przez PiSuarowe wladze , ministerBarbary Blidy miala male echo w prasie bo PiS skutecznie ja wytlumil ale cos tam dowiedzielismy sie o zacieraniu sladow i nadmiernej aktywnosci ” towarzyskiej” bonzow PiS uarowcow , dopiero gdy PO doszlo do wladzy.I chwal PO za to.Obawiam sie jednak czy gdyby to PO mialo na sumieniu cos tak okropnego to czy nie zrobiloby tego samego? z pewnoscia! Nie na darmo mowi sie ze w Polsce rzadzi PO-PiS

   • Anonim Odpowiedz

    100% racji. A artykuł też jest zgodny z prawdą, bo Polacy uwielbiają kontrolować innych. Dlatego też było tak w II RP, również dlatego można było wprowadzic w Polsce autorytaryzm w 1935 i później tak łatwo wprowadzili u nas komunizm i cały aparat kontrolny. Dlatego też dzisiaj PiS ma tak wielkie poparcie i ludzie nie widzą niczego złego w tym co robią w zakresie ograniczania wolności i swobód obywateli (pomijam fatalną poltyke gospodarczą i zagarniczną) Każdy szanujący wolnosć naród poparłby opozycje jaka by nie była i zrobił wszystko, zeby odsunac ich od władzy. I ostatnia rzecz PO-PiS. Obie te aprtie są fatalne i należy wybrać kogoś nowego, merytorycznego (na pewno nie kukiz i korwin ani partia razem). Kogoś kto chodź trochę poprawi naszą polityke. Czemu polacy tego nie rozumieją? Czy ekonomia i polityka jest tak trudna do oceny? Najwidoczniej ci, którzy twierdzą, ze Polacy to bardzo prosty naród mają racje…

 3. qw Odpowiedz

  Maciek powołał się na bardzo częsty argument Polaków, iż wszystko co złe w PL zawdzieczamy zaborom i komunie. Otóż chciałbym wszystkich uświadomić, ze jest to bardzo błędna hipoteza. To my, polacy jesteśmy sami winni temu, że dzisiaj jesteśmy biednym i zacofanym krajem. W wiek XVIII wkroczyliśmy jako jedno z najuboższych i najbardziej zacofanych państw w Europie. Byliśmy wcześniej krajem suwerennym przez co sami prowadziliśmy polityke i źle ją prowadziliśmy. Byliśmy mocarstwem, a zatem mieliśmy wszystkie srodki by dobrze się rozwijać. Zła polityka sprawiła iż staliśmy się tak słabi, ze inni mogli dokonać zaborów. Nasza wina. zabory dały wiele dobrego, np zniesienie pańszczyzny czy rozwój gospodarczy wyższy niz w XVIII w dzieki duzemu rynkowi na Rosje. II RP to fatalna polityka. Owszem nie mieliśmy szans być w 1939 potęgą, ale nie wątpliwie powinniśmy być o wiele silniejsi niż byliśmy. Wówczas mielibyśmy szanse obronic się przed komunizmem. Także wyciagnijmy wnioski i nie zrzucajmy winy na innych tylko w przyszłości bądźmy madrzejsi.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.