Ciekawostki Historyczne

Na dobre rozgościła się w Polsce pora roku, która wzmaga czytelniczy zapał. Nie ma lepszego sposobu na długi jesienny wieczór niż ciepły koc, kubek herbaty i dobra książka. Przedstawiamy kilka propozycji, które mogą Was zainteresować.

Dziś zaproponujemy lekki miszmasz epok i gatunków. Znajdziecie tu coś o seksie, dyplomatycznych gafach, naszych pierwszych władczyniach i o militariach.

Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy książki nadesłane do naszej redakcji przez wydawców.

Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę, Kamil Janicki (Wydawnictwo Znak Horyzont)

zestawienie mini 3Wczesne średniowiecze w Polsce to nie mroczne wieki. To raczej okres wciąż na nowo rozświetlany blaskiem płonących chat i całych grodów.

Przywykliśmy do sztampy, której uczą nas podręczniki już w szkole podstawowej, tymczasem rządy pierwszych Piastów to czasy brutalne, szalone, pełne intryg i namiętności.

Taki obraz epoki odmalowuje autor „Żelaznych dam”. Zabiera nas w niezwykłą podróż, w którą wyruszamy razem z pierwszymi władczyniami, które stojąc w cieniu swych mężów położyły podwaliny pod budowę Polski. Dobrawa, Oda i Emnilda, a wraz z nimi miłość, śmierć, duma i zniszczenie.

Zobacz również:

Seks. Odwieczny problem Kościoła, Uta Ranke-Heinemann (Wydawnictwo RM)

zestawienie mini 4Z pisaniem otwarcie o seksie miewamy w Polsce problem. Zwłaszcza jeśli „wgryzamy się”  w temat od strony historycznej. Hierarchowie kościelni niezmiennie głośno wyrażają swoje opinie o przeróżnych aspektach cielesnej miłości.

W tym kontekście warto spojrzeć na to, jak drzewiej wyglądało stanowisko Kościoła. Ostatnie o co można by posądzić Utę Ranke-Heinemann to pruderia. Ta historyczka kościoła i teolożka-pionierka (jako pierwsza kobieta na świecie uzyskała habilitację z teologii katolickiej) nie boi się stawiać trudnych pytań.

Porusza kontrowersyjne tematy, łącznie z kultem dziewictwa, celibatem, homoseksualizmem, czy przerywaniem ciąży. Bez względu na poglądy na sprawy wiary warto sięgnąć po tę książkę by poszerzyć swoją perspektywę.

zestawienie miniPrzywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie, Łukasz Walewski (SQN)

Czy przed królową należy dygnąć, ukłonić się, a może wystarczy skłonić głowę? Jak łatwo dyplomata może zrobić z siebie idiotę za granicą i wywołać przy okazji skandal międzynarodowy?

Czemu na audiencję u papieża należy się ubrać na czarno, a mimo to kilku kobietom wolno pojawiać się w bieli? Na te i wiele podobnych pytań w ciekawy sposób odpowiada Łukasz Walewski.

Kto lubi dowiadywać się czegoś nowego, pośmiać się, a czasem załamać ręce w trakcie czytania, pokocha tę książkę.

Pojazdy Wojska Polskiego 1914-1939, Tomasz Szczerbicki (Vesper)

zestawienie miniTo nie prawda, że na początku dwudziestego wieku Polacy wyruszali do boju tylko konno, przy okazji wymachując szabelkami. Choć przepięknie wyglądający i doskonale wyszkoleni ułani stanowili jedną z wizytówek polskiej armii, żołnierze przemieszczali się i walczyli nie tylko konno. Album autorstwa Tomasza Szczerbickiego pokazuje cały korowód pojazdów, od rowerów, przez motocykle, aż po samochody pancerne i czołgi. Ogromna ilość bardzo ciekawych zdjęć oraz obszerne opisy będą stanowić gratkę dla miłośników historii militariów oraz historii motoryzacji. Także laicy w tych dziedzinach odnajdą interesujące

Trafiły do nas także następujące książki:

Miasto cieni, Michael Russel (SQN) – Susan Field znika nagle bez śladu. Zaniepokojona tym wydarzeniem Żydówka Hannah Rosen zrobi wszystko, żeby odkryć, jaki los spotkał jej przyjaciółkę.

Henryk Prawy, Zbigniew Zielonka (Wydawnictwo Poznańskie) – Henryk Prawy bywał przedstawiany z lutnią lub jako rycerz odbierający nagrodę z rąk damy na zwycięskim turnieju. Myliłby się jednak ten, kto uważałby go za władcę oddanego wyłącznie dworskiej kulturze średniowiecznej Europy.

Szklane tarcze, Maria Szypowska (Wydawnictwo Zysk i S-ka) – Trzymająca w napięciu powieść o nieznanym fotografie, który z narażeniem życia dokumentuje zniszczenia Zamku Królewskiego w Warszawie.
Druga wojna światowa w okupowanej Warszawie.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

xyz

„Nie ma lepszego sposobu na długi jesienny wieczór niż ciepły koc, kubek herbaty i dobra książka.” Ewentualnie można się męczyć z hydroksosolami i innymi alchemicznymi czarami. Nie polecam ;x

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Czytamy z trupów. Dosłownie

Wydawać by się mogło, że trup to tylko trup. Sztywny, zimny, blady, ewentualnie zabalsamowany lub rozkładający się powoli. Nic bardziej mylnego. Są na świecie ludzie,...

16 stycznia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czy „Miś” załatwił Bareję?

Cytaty z jego filmów weszły na stałe do potocznego języka. Przy jego dziełach mimo upływu czasu zaśmiewamy się do łez, a jego samego można śmiało...

9 stycznia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o Armii Krajowej?

Jesteśmy w szczytowym okresie sezony prezentowego i nie jeden z nas głowi się, co sprezentować swoim bliskim. Zamiast czytać sążniste listy propozycji podarunków świętego Mikołaja,...

8 grudnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o Generalnym Gubernatorstwie

Kiedy dziś myślimy okupacja, przed oczyma stają nam sceny żywcem wyjęte ze zdjęć z Generalnego Gubernatorstwa. Marionetkowe państewko, utworzone z woli Hitlera jest dla nas...

23 września 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o różnościach

Tym razem w zestawieniu mamy lekki misz-masz. Trudno byłoby nam nie wspomnieć o nowej książce Jana Wróbla, jaka zabiera nas do świata słynnych Polaków i...

11 września 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o władcach?

W dzisiejszym zestawieniu weźmiemy na tapetę biografie władców. W podręcznikach to nudne, płaskie postacie, które tylko podpisują traktaty i biorą udział w bitwach. W rzeczywistości...

12 sierpnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.