Ciekawostki Historyczne

W dzisiejszym zestawieniu weźmiemy na tapetę biografie władców. W podręcznikach to nudne, płaskie postacie, które tylko podpisują traktaty i biorą udział w bitwach. W rzeczywistości ich życie było znacznie ciekawsze, co udowodnią nam pewien biblista i dwoje polskich historyków.

Dzięki nim przeskoczymy wiele wieków niezwykłych wydarzeń, poczynając od króla Dawida, kończąc na polskim rozbiciu dzielnicowym. Dowiemy się, między innymi czy Goliat rzeczywiście był olbrzymem oraz czy pewien cesarz był homoseksualistą z własnym haremem.

Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy książki nadesłane do naszej redakcji przez wydawców.

Dawid, król Izraela, Steven L. McKenzie (Wydawnictwo  Poznańskie)

zestawienie okladkaPamiętacie biblijnego króla Dawida? Tego, który zabił Goliata z procy, był prostym pasterzem i stworzył piękne psalmy? Profesor biblistyki Steven L. McKenzie udowadnia, że to wszystko bujda.

Zacznijmy od tego, że Dawid wcale nie był zwykłym biednym pasterzem strzegącym trzód swego ojca. Jego rodzina była wysoko postawiona i bogata. Sam Dawid nie był za to cichy i pokornego serca. Steven L. McKenzie stwierdza coś zupełnie odwrotnego.

Przyszły król Izraela był bezwzględnym politykiem, który nie cofał się przed morderstwem, gwałtem i intrygą.

Zobacz również:

Fryderyk II Hohenstauf cesarz rzymski, Jerzy Hauziński (Wydawnictwo  Poznańskie)

zestawienie okladkaPostać Fryderyka II Hohenstaufa od lat fascynuje historyków. Jego wielkim marzeniem było odbudowanie cesarstwa obejmującego cały basen Morza Śródziemnego, jednak opinii wśród współczesnych nie miał najlepszej.

Podejrzewano go o posiadanie własnego haremu, korzystanie z usług asasynów oraz o homoseksualizm. Był postacią nietuzinkową. Zamiast przyjmować bezkrytycznie całą naukę kościoła, miał odwagę zadawać pytania.

Jednocześnie zobowiązał się do zorganizowania krucjaty i dzięki niej władcą królem powiększonego przez siebie królestwa Jerozolimy. Warto poświęcić trochę czasu na to by poznać jego zawiłe dzieje.

Bolesław Kędzierzawy, Magdalena Biniaś-Szkopek (Wydawnictwo  Poznańskie)

zestawienie okladkaPolska doby rozbicia dzielnicowego była niczym gniazdo os. Po śmierci Krzywoustego i podzieleniu kraju na dzielnice sytuacja była napięta. Mimo to, kiedy już Kędzierzawy po wygnaniu swojego starszego brata Władysława przejął funkcję pricnepsa, zdołał ją utrzymać przez dwadzieścia siedem lat.

By tego dokonać musiał być prawdziwie wytrawnym politykiem, który doskonale potrafił rozgrywać partię szachów na mapie kraju i kontynentu.

Trafiły do nas także następujące książki:

Katarzyna Aragońska. Hiszpańska królowa Henryka VIII, Giles Tremlett (Wydawnictwo Astra) – „Katarzyna Aragońska (1485–1536), najmłodsze dziecko legendarnych hiszpańskich władców, Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego, miała wyjść za mąż, by przynieść korzyści swojej znamienitej dynastii. W jej żyłach płynęła – odziedziczona po matce – angielska królewska krew.” (fragment notki promocyjnej).

Biała księżniczka, Philippa Gregory (Książnica) – „Pretendent do angielskiej korony zwołuje armię, podważając legalność dynastii Tudorów. Ale czy rzeczywiście jest jednym z zaginionych książąt z Tower, czy też zwykłym oszustem — wrogiem Henryka Tudora i jego żony, księżniczki Yorku?” (fragment notki promocyjnej).

Tudorowie, G. J. Meyer (Wydawnictwo Astra) – „Uznany historyk, G.J. Meyer, prezentuje nowatorskie spojrzenie na osławioną dynastię Tudorów, w której znalazło się kilka z najbardziej zagadkowych postaci, jakie kiedykolwiek rządziły krajem.” (fragment notki promocyjnej).

Niebezpieczne dziedzictwo. Rywale Tudorów i mroczne sekrety Tower, Alison Weir (Wydawnictwo Astra) – „Niebezpieczne dziedzictwo to dramatyczna historia dwóch młodych kobiet, które dzieli kilkadziesiąt lat, lecz łączy intrygująca tajemnica najsłynniejszej zbrodni w historii Anglii.Lady Katarzyna Grey przeżyła w swym młodym życiu ogromną tragedię.” (fragment notki promocyjnej).

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Co im się wydaje na długie jesienne wieczory?

Na dobre rozgościła się w Polsce pora roku, która wzmaga czytelniczy zapał. Nie ma lepszego sposobu na długi jesienny wieczór niż ciepły koc, kubek herbaty...

24 listopada 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o Generalnym Gubernatorstwie

Kiedy dziś myślimy okupacja, przed oczyma stają nam sceny żywcem wyjęte ze zdjęć z Generalnego Gubernatorstwa. Marionetkowe państewko, utworzone z woli Hitlera jest dla nas...

23 września 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o procesach historycznych?

Dzisiejsze zestawienie będzie nieco inne niż zwykle. Tym razem prześledzimy nowinki wydawnicze traktujące o pewnych szerszych zjawiskach. Przeniesiemy do Republiki Weimarskiej by poznać korzenie nazizmu....

15 września 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o różnościach

Tym razem w zestawieniu mamy lekki misz-masz. Trudno byłoby nam nie wspomnieć o nowej książce Jana Wróbla, jaka zabiera nas do świata słynnych Polaków i...

11 września 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o II wojnie światowej?

Druga wojna światowa to najszerzej i najdokładniej opisany okres w historii. Trudno się zatem dziwić, że do naszej redakcji przychodzi całkiem sporo książek na ten...

26 sierpnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o oddziałach specjalnych?

ziś zabierzemy Was w świat tajnych służb. Choć ich członkowie nie lubią, gdy ktoś wtyka nos w ich sprawy, kilku autorów i wydawców się odważyło....

5 sierpnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.