Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Co im się wydaje o Generalnym Gubernatorstwie

Co im się wydaje o Generalnym Gubernatorstwie.Kiedy dziś myślimy okupacja, przed oczyma stają nam sceny żywcem wyjęte ze zdjęć z Generalnego Gubernatorstwa. Marionetkowe państewko, utworzone z woli Hitlera jest dla nas kwintesencją tamtych czasów. W dzisiejszym zestawieniu wspomnimy o dwóch postaciach i jednym państwie.

Naszymi gośćmi będą dzisiaj fikcyjny „superbohater” o pseudonimie J23 oraz bohaterka z krwi i kości, która swoją odwagą mogłaby obdzielić oddział komandosów. Nie zapomnimy także o Guberni rządzonej przez Hansa Franka. Razem z oksfordzkim nauczycielem rozłożymy ją na części pierwsze.

Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy książki nadesłane do naszej redakcji przez wydawców.

okladka zestawienieGeneralne Gubernatorstwo. Mroczne serce Europy Hitlera, Martin Winstone (Rebis)

Co się stanie gdy do pracy nad książką o Generalnym Gubernatorstwie zaangażujemy nauczyciela z Oksfrodu edukującego o holokauście? Może z tego wyjść całkiem ciekawa i przystępna książka.

Martin Winstone jest obiektywny i nie boi się poruszać nawet najbardziej nieprzyjemnych tematów.

Nie ucieka od nazywania rzeczy po imieniu i wyciągania na światło dziennego najgorszych zbrodni, jak choćby rozstrzelanie 441 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Chełmie tylko po to by umieścić w ich pokojach Volksdeutschów ewakuowanych z Wołynia.

okladka zestawienieStawka większa niż kłamstwo, Maciej Replewicz (Wydawnictwo Fronda)

Kiedy w telewizji rozbrzmiewały pierwsze takty czołówki „Stawki większej niż życie” ulice pustoszały. Hans Kloss, niezwyciężony J23, nasz polski drugowojenny Bond miał nad Wisłą i w krajach demoludów rzesze fanów.

Jeśli chcecie wiedzieć, jakie prawdziwe historie z czasów niemieckiej okupacji stały za kolejnymi odcinkami przygód naszego dzielnego agenta, to książka dla Was. Maciej  Replewicz zdradza co działo się za kulisami „Stawki”, kto był pierwowzorem Klossa i Brunnera oraz jakie były losy ekipy po zakończeniu zdjęć. Każdy miłośnik serialu powinien sięgnąć po tę pozycję.

okladka zestawienieCichociemna. Generał Elżbieta Zawacka „Zo”, Katarzyna Minczykowska (Rytm)

Jakim cudem nauczycielka szkoły średniej została generałem i jedyną kobietą, która podołała morderczemu treningowi i służyła w szeregach cichociemnych? Na te pytania odpowiada biografia szalenie ciekawej postaci, jaką była Elżbieta Zawacka ps. „Zo”.

Ta niezwykła kobieta miała w sobie więcej hartu ducha niż niejeden uzbrojony po zęby komandos i działała tuż pod bokiem Niemców. Jej przygód wystarczyłoby do obdzielenia kilku postaci, a przynajmniej nakręcenia liczącego dobrych kilka sezonów serialu sensacyjnego. Warto poznawać biografie takich osób.

Trafiły do nas także następujące książki:

Lady Jane. Niewinna zdrajczyni, Alison Wier (Wydawnictwo Astra) – „Lady Jane Grey urodziła się w skrajnie niebezpiecznych czasach. Córka intryganckiego ojca i bezwzględnej matki, traktujących ją jak pionek w dynastycznej rozgrywce o najwyższą władzę, przeżyła swoje życie pod presją politycznych machinacji i niszczycielskiego fanatyzmu religijnego.” (fragment notki promocyjnej)

W łożu z Tudorami, Amy Licence (Wydawnictwo Astra) – „Nieślubne dzieci, niewierne królowe, dotknięci impotencją królowie, na których barkach spoczywają losy całej dynastii. Seks i narodziny dzieci całkiem dosłownie stanowiły dla Tudorów kwestię życia lub śmierci — Elżbieta z Yorku zmarła w wyniku powikłań poporodowych, dwie żony Henryka VIII ścięto za zdradę małżeńską, a dobrowolne dziewictwo Elżbiety I stało się sygnałem zapowiadającym upadek dynastii.” (fragment notki promocyjnej)

Londyn. Biografia, Peter Ackroyd (Zysk i S-ka) – „Oto dwa tysiące lat historii Londynu. Folklor i egzekucje władców, kronika słynnych przestępców i opis życia zwykłych obywateli.” (fragment notki promocyjnej)

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.