Ciekawostki Historyczne

Kiedy dziś myślimy okupacja, przed oczyma stają nam sceny żywcem wyjęte ze zdjęć z Generalnego Gubernatorstwa. Marionetkowe państewko, utworzone z woli Hitlera jest dla nas kwintesencją tamtych czasów. W dzisiejszym zestawieniu wspomnimy o dwóch postaciach i jednym państwie.

Naszymi gośćmi będą dzisiaj fikcyjny „superbohater” o pseudonimie J23 oraz bohaterka z krwi i kości, która swoją odwagą mogłaby obdzielić oddział komandosów. Nie zapomnimy także o Guberni rządzonej przez Hansa Franka. Razem z oksfordzkim nauczycielem rozłożymy ją na części pierwsze.

Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy książki nadesłane do naszej redakcji przez wydawców.

okladka zestawienieGeneralne Gubernatorstwo. Mroczne serce Europy Hitlera, Martin Winstone (Rebis)

Co się stanie gdy do pracy nad książką o Generalnym Gubernatorstwie zaangażujemy nauczyciela z Oksfrodu edukującego o holokauście? Może z tego wyjść całkiem ciekawa i przystępna książka.

Martin Winstone jest obiektywny i nie boi się poruszać nawet najbardziej nieprzyjemnych tematów.

Nie ucieka od nazywania rzeczy po imieniu i wyciągania na światło dziennego najgorszych zbrodni, jak choćby rozstrzelanie 441 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Chełmie tylko po to by umieścić w ich pokojach Volksdeutschów ewakuowanych z Wołynia.

Zobacz również:

okladka zestawienieStawka większa niż kłamstwo, Maciej Replewicz (Wydawnictwo Fronda)

Kiedy w telewizji rozbrzmiewały pierwsze takty czołówki „Stawki większej niż życie” ulice pustoszały. Hans Kloss, niezwyciężony J23, nasz polski drugowojenny Bond miał nad Wisłą i w krajach demoludów rzesze fanów.

Jeśli chcecie wiedzieć, jakie prawdziwe historie z czasów niemieckiej okupacji stały za kolejnymi odcinkami przygód naszego dzielnego agenta, to książka dla Was. Maciej  Replewicz zdradza co działo się za kulisami „Stawki”, kto był pierwowzorem Klossa i Brunnera oraz jakie były losy ekipy po zakończeniu zdjęć. Każdy miłośnik serialu powinien sięgnąć po tę pozycję.

okladka zestawienieCichociemna. Generał Elżbieta Zawacka „Zo”, Katarzyna Minczykowska (Rytm)

Jakim cudem nauczycielka szkoły średniej została generałem i jedyną kobietą, która podołała morderczemu treningowi i służyła w szeregach cichociemnych? Na te pytania odpowiada biografia szalenie ciekawej postaci, jaką była Elżbieta Zawacka ps. „Zo”.

Ta niezwykła kobieta miała w sobie więcej hartu ducha niż niejeden uzbrojony po zęby komandos i działała tuż pod bokiem Niemców. Jej przygód wystarczyłoby do obdzielenia kilku postaci, a przynajmniej nakręcenia liczącego dobrych kilka sezonów serialu sensacyjnego. Warto poznawać biografie takich osób.

Trafiły do nas także następujące książki:

Lady Jane. Niewinna zdrajczyni, Alison Wier (Wydawnictwo Astra) – „Lady Jane Grey urodziła się w skrajnie niebezpiecznych czasach. Córka intryganckiego ojca i bezwzględnej matki, traktujących ją jak pionek w dynastycznej rozgrywce o najwyższą władzę, przeżyła swoje życie pod presją politycznych machinacji i niszczycielskiego fanatyzmu religijnego.” (fragment notki promocyjnej)

W łożu z Tudorami, Amy Licence (Wydawnictwo Astra) – „Nieślubne dzieci, niewierne królowe, dotknięci impotencją królowie, na których barkach spoczywają losy całej dynastii. Seks i narodziny dzieci całkiem dosłownie stanowiły dla Tudorów kwestię życia lub śmierci — Elżbieta z Yorku zmarła w wyniku powikłań poporodowych, dwie żony Henryka VIII ścięto za zdradę małżeńską, a dobrowolne dziewictwo Elżbiety I stało się sygnałem zapowiadającym upadek dynastii.” (fragment notki promocyjnej)

Londyn. Biografia, Peter Ackroyd (Zysk i S-ka) – „Oto dwa tysiące lat historii Londynu. Folklor i egzekucje władców, kronika słynnych przestępców i opis życia zwykłych obywateli.” (fragment notki promocyjnej)

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Co im się wydaje na długie zimowe wieczory

Czasem pod choinką znajdujemy wszystko, tylko nie to, co chcielibyśmy dostać. Jeśli i Wam się to zdarzyło w tym roku, mamy doskonały pomysł, jak możecie...

29 grudnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o Armii Krajowej?

Jesteśmy w szczytowym okresie sezony prezentowego i nie jeden z nas głowi się, co sprezentować swoim bliskim. Zamiast czytać sążniste listy propozycji podarunków świętego Mikołaja,...

8 grudnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje na długie jesienne wieczory?

Na dobre rozgościła się w Polsce pora roku, która wzmaga czytelniczy zapał. Nie ma lepszego sposobu na długi jesienny wieczór niż ciepły koc, kubek herbaty...

24 listopada 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o nazistach?

Dziś zajmiemy się nazistami. Wszystkich, którzy zaczną pisać, że naziści to tacy kosmici, odsyłamy do artykułu wyjaśniającego tę kwestię. Przejdźmy jednak do rzeczy. Będzie o...

13 października 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o procesach historycznych?

Dzisiejsze zestawienie będzie nieco inne niż zwykle. Tym razem prześledzimy nowinki wydawnicze traktujące o pewnych szerszych zjawiskach. Przeniesiemy do Republiki Weimarskiej by poznać korzenie nazizmu....

15 września 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o różnościach

Tym razem w zestawieniu mamy lekki misz-masz. Trudno byłoby nam nie wspomnieć o nowej książce Jana Wróbla, jaka zabiera nas do świata słynnych Polaków i...

11 września 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.