Ciekawostki Historyczne

Jesteśmy w szczytowym okresie sezony prezentowego i nie jeden z nas głowi się, co sprezentować swoim bliskim. Zamiast czytać sążniste listy propozycji podarunków świętego Mikołaja, przeczytajcie kilka ciekawych książek. Na zdrowie Wam to wyjdzie!

Dzięki kilku wybranym przez nas pozycjom dowiecie się między innymi po co akowcom był wąglik, jak Witold Pilecki poderwał swoją żonę oraz co takiego miała do przekazania Naczelnemu Wodzowi w Londynie jedyna cichociemna.

Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy książki nadesłane do naszej redakcji przez wydawców.

Wielka Księga Armii Krajowej

(Znak Horyzont)
zestawienie obrazek 1
Co się stanie, gdy za pisanie książki o Armii Krajowej biorą się jedni z najpoczytniejszych historyków w kraju oraz najlepszych specjalistów w kraju? Moim skromnym zdaniem powstaje jedna z najciekawszych pozycji na rynku.

Nie jest to typowe opracowanie przedstawiające chronologicznie dzieje Polskiego Państwa Podziemnego. Autorzy „Wielkiej Księgi” zajęli się swoimi ulubionymi tematami, które opisali ciekawie, czasem ze swadą, a innym razem z odpowiednią dozą powagi.

Jeśli chcecie przeczytać o tym, jak wyglądało codzienne życie w konspiracji i odbijanie więźniów z rąk Niemców, a nawet o tym, jak polskie prostytutki walczyły z okupantem, to książka dla Was.

Zobacz również:

Pilecki. Śladami mojego taty

Andrzej Pilecki, Mirosław Krzyszkowski, Bogdan Wasztyl (Znak Horyzont)
zestawienie obrazek 2
Przyzwyczailiśmy się do myślenia o Witoldzie Pileckim, jako o pomniku z marmuru. Wszelkie próby dotknięcia tego wizerunku bohatera kończą się zwykle zakrzyczeniem przez jego wyznawców. Andrzej Pilecki, syn Witolda, nie boi się tego zrobić.

Jako jedna z jego najbliższych mu osób ma święte prawo opowiedzieć swoją wersję wydarzeń. We współpracy ze scenarzystami filmu „Pilecki” (2015) przedstawił zupełnie nową wizję życia ochotnika do Auschwitz. Zamiast postaci-symbolu poznajemy zwykłego, ciepłego człowieka szczerze oddanego rodzinie.

Cichociemna. Generał Elżbieta Zawacka „Zo”

Katarzyna Minczykowska (Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej, Oficyna Wydawnicza RYTM)
zestawienie obrazek 3
Jakim cudem nauczycielka szkoły średniej została generałem i jedyną kobietą, która podołała morderczemu treningowi i służyła w szeregach cichociemnych? Na te pytania odpowiada biografia szalenie ciekawej postaci, jaką była Elżbieta Zawacka ps. „Zo”. To opowieść o kobiecie, która miała w sobie na tyle odwagi by wyruszyć w podróż z Warszawy do Londynu (przez Niemcy, Francję, Hiszpanię i Gibraltar) i z powrotem (na pokładzie samolotu, z którego wyskoczyła ze spadochronem).

Elżbieta Zawacka miała w sobie więcej hartu ducha niż niejeden uzbrojony po zęby komandos i działała tuż pod bokiem Niemców. Jej przygód wystarczyłoby do obdzielenia kilku postaci, a przynajmniej nakręcenia liczącego dobrych kilka sezonów serialu sensacyjnego. Warto poznawać biografie takich osób.

Warto też podkreślić, że książka o generał Zawackiej została wyróżniona w tym roku nagrodą Klio I stopnia. Katarzyna Minczykowska została nagrodzona w kategorii  autorskiej za biografię.

Trafiły do nas także następujące książki:

Zapiski oficera z niewoli, Piotr Nikołajewicz Palij (Finna) – Wspomnienia majora Piotra Nikołajewicza Palija mają w sobie ten specyficzny klimat, który porywa nas w Sołżenicynie czy Herlingu-Grudzińskim. Czytelnik zagłębia się wraz z Palijem w meandry życia obozowego i obserwuje walkę o przetrwanie niemal trzymając autora za rękę. (fragment notki promocyjnej)

Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980, Anna Machcewicz (Europejskie Centrum Solidarności) – „Bunt” to wielowątkowa, pasjonująca opowieść o wydarzeniu, które zmieniło Polskę. Zaczyna się w chwili, gdy po krwawym stłumieniu strajku w Grudniu 1970 roku władze obiecały lepsze życie. (fragment notki promocyjnej)

Pąki lodowych róż, Zbigniew Zborowski (Zysk i S-ka) – Latem 1939 roku Natalia, córka dziedziców z majątku na Wołyniu, liczy zaledwie 17 lat. Wybuch wojny zastaje ją we Lwowie. Wydarzenia, jakie stają się jej udziałem, szybko odzierają ją z dziewczęcych marzeń. (fragment notki promocyjnej)

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Alianci i Niemcy walczą o Atlantyk

Bitwa o Atlantyk była jednym z najważniejszych zmagań w drugiej wojnie światowej. Gdyby Amerykanie nie wytrzymali szaleńczych rajdów U-bootów i załamali się po jednej z...

23 stycznia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czytamy z trupów. Dosłownie

Wydawać by się mogło, że trup to tylko trup. Sztywny, zimny, blady, ewentualnie zabalsamowany lub rozkładający się powoli. Nic bardziej mylnego. Są na świecie ludzie,...

16 stycznia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czy „Miś” załatwił Bareję?

Cytaty z jego filmów weszły na stałe do potocznego języka. Przy jego dziełach mimo upływu czasu zaśmiewamy się do łez, a jego samego można śmiało...

9 stycznia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje na długie zimowe wieczory

Czasem pod choinką znajdujemy wszystko, tylko nie to, co chcielibyśmy dostać. Jeśli i Wam się to zdarzyło w tym roku, mamy doskonały pomysł, jak możecie...

29 grudnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje na długie jesienne wieczory?

Na dobre rozgościła się w Polsce pora roku, która wzmaga czytelniczy zapał. Nie ma lepszego sposobu na długi jesienny wieczór niż ciepły koc, kubek herbaty...

24 listopada 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o nazistach?

Dziś zajmiemy się nazistami. Wszystkich, którzy zaczną pisać, że naziści to tacy kosmici, odsyłamy do artykułu wyjaśniającego tę kwestię. Przejdźmy jednak do rzeczy. Będzie o...

13 października 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.