Witold Pilecki (1901-1948) – polski żołnierz, rotmistrz kawalerii. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 roku i współorganizatorem podziemnej Tajnej Organizacji Wojskowej, która w 1943 roku została włączona do struktur Armii Krajowej.
W 1940 roku, na rozkaz otrzymany od przełożonych, Witold Pilecki sprowokował swoje aresztowanie przez Gestapo i trafił do obozu w Auschwitz. W obozie przebywał do 1943 roku. Zagrożony dekonspiracją podjął udaną próbę ucieczki. Następnie działał w Kedywie, czyli Kierownictwie Dywersji Komendy Głównej AK.
Brał udział w powstaniu warszawskim, dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II. Po upadku powstania trafił do niemieckiej niewoli, przebywał w Lamsdorfie (Łambinowicach) i Murnau.
Po zakończeniu II wojny światowej Witold Pilecki otrzymał przydział do 2 Korpusu Polskiego. W grudniu 1945 roku wysłano go do Polski, by organizował podziemne struktury antykomunistyczne. Został aresztowany 8 maja 1947 roku. Poddano go torturom i postawiono przed sądem między innymi pod zarzutem przygotowywania zamachu na życie wysokich funkcjonariuszy bezpieki. Został skazany na karę śmierci i stracony 25 maja 1948 roku.
Sprawdź, gdzie kupić „Ochotnik. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim”:
Dowiedz się więcej o Witoldzie Pileckim:

Druga wojna światowa | 02.09.2020 | Autor:
„Zamelduj, że rozkaz wykonałem” – jak Witold Pilecki trafił do Auschwitz
10 maja wojska hitlerowskie wkroczyły do Luksemburga, Belgii i Holandii, kierując się prosto w samo serce Francji. To był moment, na który czekało całe polskie podziemie. Połączone siły aliantów miały być potęgą, która zmiażdży napastnika i albo pokona…

Druga wojna światowa | 27.08.2020 | Autor:
Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego
Honor żołnierza, niewiarygodna odwaga i samobójcza misja.

Dwudziestolecie międzywojenne | 19.10.2015 | Autor:
Na jaką partię głosowałby Witold Pilecki?
W niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz pojednał ze sobą nienawidzących się polskich socjalistów i nacjonalistów. Zjednoczył ich wspólną wizją pracy dla Rzeczpospolitej i przeciw wspólnemu wrogowi. Na kogo mógłby zagłosować w wyborach parlamentarnych w wolnej Polsce?

Zimna wojna | 08.10.2015 | Autorzy:
iWitold Pilecki. Wielki bohater Polski Ludowej?!
Polscy komuniści nie tylko zamordowali Witolda Pileckiego, ale też skazali go na wieczne zapomnienie. W zacieraniu pamięci po nim okazali się bardzo skuteczni. Po latach nawet cenzorzy nie wiedzieli, kim był rotmistrz. I pozwolili na serię artykułów sławiących…

Dwudziestolecie międzywojenne | 27.09.2015 | Autor:
Sztuka podrywu według Witolda Pileckiego
Ukradnij rower konkurentowi. Wykorzystaj małe dzieci do swoich potrzeb. Wyprawiaj sztuczki godne cyrkowca. To tylko kilka z porad, dzięki którym zdobędziesz serce kobiety w iście ułański sposób. I każdą z nich osobiście przetestował słynny rotmistrz.

Dwudziestolecie międzywojenne | 17.09.2015 | Autor:
Pilecki bardziej prywatny. Zapomniany dorobek bohaterskiego rotmistrza
Przykładny ziemianin, organizator życia społecznego i kulturalnego. Człowiek, który wprowadzał na Kresach niespotykane tam wcześniej metody gospodarowania. Któż to taki? Oczywiście Witold Pilecki. Przedstawiamy nieznaną twarz rotmistrza.

Druga wojna światowa | 09.05.2015 | Autor:
Czy Witold Pilecki naprawdę był ochotnikiem do Auschwitz?
Rotmistrz Pilecki wyrósł w ostatnich latach na jednego z największych bohaterów polskiej historii najnowszej. Trudno się temu dziwić: to postać iście pomnikowa. Mimo to historyk Ewa Cuber-Strutyńska przekonuje, że „ochotnikiem do Auschwitz” nazywa się go na wyrost. Czy…
Materiały poświęcone Witoldowi Pileckiemu z portalu TwojaHistoria.pl:

news | 07.11.2017 | Autor:
Czy IPN znalazł szczątki Fieldorfa „Nila” i Pileckiego? „Czekamy tylko na identyfikację”
Przez wiele miesięcy trwały czynności na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach, gdzie IPN pracował nad wydobyciem szczątków ofiar komunizmu w Polsce. Przedstawiciele instytucji wierzą, że znaleźli Witolda Pileckiego i Emila Fieldorfa „Nila”.