Ciekawostki Historyczne

Cytaty z jego filmów weszły na stałe do potocznego języka. Przy jego dziełach mimo upływu czasu zaśmiewamy się do łez, a jego samego można śmiało określić mianem najlepszego twórcy barwnych komedii o szarym PRLu. Głównym bohaterem naszego zestawienia będzie Stanisław Bareja.

Oprócz niego zapraszamy kilku innych bohaterów, w tym najbardziej znienawidzonego władcę Anglii Ryszarda III oraz miłościwie panującego króla Afganistanu i jego piękną żonę, którzy pofatygowali się przed wojną do Polski. Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy książki nadesłane do naszej redakcji przez wydawców.

„Oczko się odlepiło temu misiu… Biografia Stanisława Barei”, Maciej Replewicz (Wydawnictwo Fronda)

miniaturka zestawienie1Niedawno czytałam „Stawkę większą niż kłamstwo” Macieja  Replewicza. Lektura bardzo przyjemna, która dość wysoko postawiła poprzeczkę moich oczekiwań względem jego kolejnych pozycji tego autora. Teraz w moje ręce trafiła książka Replewicza. Autor pozostaje w kręgu szeroko rozumianego peerelowskiego filmu. Tym razem jednak bierze na warsztat pierwszego prześmiewcę słusznie minionej epoki.

Zamiast bezmyślnego łubu-dubu łubu-dubu, niech nam żyje prezes naszego klubu dostajemy przystępnie napisaną i ciekawą opowieść o człowieku, który nie bał się zabijać śmiechem.

Z książki dowiadujemy się między innymi, że dzieciństwo mogłoby wyglądać zupełnie inaczej, gdyby jego ojciec zamiast się ustatkować, nadal jeździł z cyrkiem. Poznajemy perypetie brawurowego duetu bawiącego Polaków do łez, czyli Barei i Tyma. Autor uświadamia nam także, że w czasach PRL mistrzowi komedii często bywało nie do śmiechu przez szykany ze strony władzy.

Zobacz również:

Trafiły do nas także następujące książki:

okladka zestawienieSłońce w Chwale, Sharon Kay Penman (Zysk i S-ka) – Mało kto pamięta dziś o angielskim królu Ryszardzie III z dynastii Yorków.

Cóż, Tudorowie, którzy zasiedli na tronie po nim, już się postarali, by odpowiednio przedstawić wszelkie informacje o nim.  Propaganda zrobiła z niego zbrodniarza niewartego splunięcia.

Sharon Kay Penman idzie kompletnie inną drogą i za wszelką cenę stara sie przywrócić dobre imię znienawidzonego króla. Czy jej się to uda? Odpowiedź przynosi nam jej najnowsza powieść.

okladka zestawienieHistoryczna wizyta Amanullaha Chana, króla Afganistanu w Europie (1927-1928), Kinga Paraskiewicz (Księgarnia Akademicka) – Z perspektywy przedwojennej Polski Afganistan był egzotycznym, niemal abstrakcyjnym nawet nie krajem, a pojęciem.

Przeciętny obywatel nie miał bladego pojęcia, gdzie ta kraina leży i jak właściwie wygląda. Być może dlatego ludzi tak ekscytowało wielkie europejskie safari i odwiedziny nad Wisłą króla Amanullaha Chana i jego pięknej żony królowej Sorai.

O kolejnych przystankach afgańskiej pary monarszej informowały szeroko polskie gazety, pozwalając sobie nawet na… primaaprilisowe żarty w związku z tym.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Taka mała polska flota, takie wielkie męstwo

W pewnych sytuacjach mówi się, że rozmiar nie ma znaczenia. Cóż, doskonale udowodniła to polska marynarka wojenna w czasie drugiej wojny światowej. Choć Najjaśniejsza Rzeczpospolita...

6 lutego 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. „Wybrańcy” nazistowskiego doktora śmierć?

O nazistowskich zbrodniach napisano już wiele, jednak sposób, w jaki zrobił to Steve Sem-Sandberg, pozwala przyjąć nową perspektywę. Szpital psychiatryczny, gdzie chore i udręczone dzieci...

30 stycznia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Alianci i Niemcy walczą o Atlantyk

Bitwa o Atlantyk była jednym z najważniejszych zmagań w drugiej wojnie światowej. Gdyby Amerykanie nie wytrzymali szaleńczych rajdów U-bootów i załamali się po jednej z...

23 stycznia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czytamy z trupów. Dosłownie

Wydawać by się mogło, że trup to tylko trup. Sztywny, zimny, blady, ewentualnie zabalsamowany lub rozkładający się powoli. Nic bardziej mylnego. Są na świecie ludzie,...

16 stycznia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje na długie zimowe wieczory

Czasem pod choinką znajdujemy wszystko, tylko nie to, co chcielibyśmy dostać. Jeśli i Wam się to zdarzyło w tym roku, mamy doskonały pomysł, jak możecie...

29 grudnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o Armii Krajowej?

Jesteśmy w szczytowym okresie sezony prezentowego i nie jeden z nas głowi się, co sprezentować swoim bliskim. Zamiast czytać sążniste listy propozycji podarunków świętego Mikołaja,...

8 grudnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.