Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Taka mała polska flota, takie wielkie męstwo

flotaW pewnych sytuacjach mówi się, że rozmiar nie ma znaczenia. Cóż, doskonale udowodniła to polska marynarka wojenna w czasie drugiej wojny światowej. Choć Najjaśniejsza Rzeczpospolita zniknęła z mapy pod naporem Trzeciej Rzeszy i Sowieckiej Rosji, nasi marynarze nie zrezygnowali z walki i bijąc się na wszystkich frontach pokazali siłę woli.

Sprawa nie była łatwa. Polska marynarka nie była najgroźniejszą siłą na morzach i oceanach, a w dodatku znalazła się pomiędzy dwoma nieprzyjaciółmi – Niemcami i ZSRR, z których każdy miało nad nią miażdżącą przewagę. To nie złamało ducha Polskich marynarzy, którzy walczyli do końca, co opisuje Jerzy Pertek w książce „Wielkie dni małej floty”. Poza dziejami ich zmagań poznamy jeszcze historię szwedzko-rosyjskiej bitwy na ukraińskich stepach, dowiemy się, jak wiodło się marynarce Cesarstwa Japonii w czasie wojny na Pacyfiku oraz postaramy się zrozumieć fenomen Gwiezdnych Wojen.

wielkie dniWielkie dni małej floty, Jerzy Pertek (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

Wydawnictwo Zysk i S-ka oddaje do rąk czytelnika kolejne, piękne wydanie jednej z najważniejszych pozycji w kanonie polskiej literatury morskiej. Brzmi to szalenie poważnie i nawet w połowie nie oddaje tego, jak dobrą książkę napisał Jerzy Pertek.

„Wielkie dni małej floty” to historia odwagi, sprytu i determinacji, które pozwoliły polskim marynarzom nie przerywać działań bojowych nawet w obliczu upadku ojczyzny. Przeczytamy w niej o szaleńczej ucieczce „Orła”, o „Piorunie”, który polował na niemiecki pancernik „Bismarck” i innych przygodach polskich okrętów. Pertkowi udała się trudna sztuka napisania o tym wszystkim ciekawie i przystępnie, przekazując  jednocześnie ogromną ilość wiedzy. Warto przeczytać.

Połtawa, Peter Englund (Finna)

poltawaPeter Anglund bierze się za opowieść o bitwie z czasów wojny północnej, która zmiotła wojska szwedzkie. Na ukraińskich stepach, pod miastem Połtawa, stanęły naprzeciwko siebie dwie potężne armie. Jedna dowodzona przez Karola XII, druga przez cara Piotra Wielkiego.  Rosjanie mieli miażdżącą przewagę, a szwedzka armia była wycieńczona – rezultat mógł być tylko jeden.

Marynarka wojenna Cesarstwa Japonii na wojnie na Pacyfiku, Mark E. Stille (Wydawnictwo Poznańskie)

marynarka japoniiMarynarka wojenna Japonii była w czasie wojny na Pacyfiku dynamicznie rozwijającą się i niszczącą siłą. Mark E. Stille przedstawia czytelnikom kompleksowe opracowanie dotyczące ważniejszych jednostek, jakie w wchodziły w skład tej floty. Pełne kolorowych plansz, szkiców, zestawień technicznych

Gwiezdne wojny. Jak podbiły wszechświat?, Chris Taylor (Wydawnictwo Znak Horyzont)

gwiezdne wojnyDawno dawno temu, w odległej galaktyce George Lucas nabazgrał w swoim notatniku pierwsze pomysły na opowieść o walce rebeliantów z Imperium, zmaganiach jasnej i ciemnej strony mocy. Jakim cudem udało się przejść od kilku zdań nabazgranych w 1973 roku do jednej z największych i najważniejszych serii filmowych w dziejach kinematografii? Na to pytanie odpowiada właśnie Chris Taylor.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.