Ciekawostki Historyczne

W większości domów, w których gotuje się na co dzień, znajdziemy pieprz, goździki, czy curry, ale brakuje jakiejkolwiek refleksji nad tym, skąd się one wzięły. Tymczasem za ich dzisiejszą wszechobecnością - jak twierdzi Gary Paul Nabhan - kryją się prawdziwe początki globalizacji.

Co wiemy o historii i pochodzeniu przypraw poza tym, że nasi kochani sarmaci mieli tendencję do ich skrajnego nadużywania? Dzisiaj wystarczy wybrać się do pierwszego lepszego marketu i już mamy wielometrowe półki pełne ingrediencji, które jeszcze kilkaset lat temu mogłyby stanowić ekwiwalent całkiem pokaźnego majątku ziemskiego. Gary Paul Nabhan zabiera czytelników w podróż do czasów, gdy pieprz nie był czymś zwyczajnym, a wyprawiano się po niego z narażeniem życia.

Oprócz historii przypraw poznamy także nazwisko człowieka, który na najwyższych szczeblach nazistowskiej drabiny władzy zadecydował, że ołtarz Wita Stwosza należy wywieźć z Krakowa do Berlina. Dowiemy się, co nowego Jerzy Topolski ma do powiedzenia o Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a Mirosława Kaleta o tragicznej wojennej miłości.

Kumin, kakao i karawana. Odyseja aromatyczna, Gary Paul Nabhan (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2016)

zestawienie 3Kumin, kakao i karawana to jedna z tych nieco szalonych książek, które na pierwszy rzut oka wyglądają na chaotyczne, a po bliższym poznaniu oczarowują. Gary Paul Nabhan zadał sobie nietypowe pytanie i poszukując odpowiedzi wyruszył w podróż w czasie i przestrzeni. Dokąd zawędrował?

W Damaszku przekonał się, co to znaczy prawdziwe zajadłe targowanie się, jakiemu wiele wieków temu przyglądał się Mahomet. W stolicy Tadżykistanu Duszanbe poznał bogactwo tamtejszych straganów, a na Półwyspie Iberyjskim zaczął się zastanawiać, czy tak pachnie raj.

Autor uczy czytelnika, czym są i jaki ładunek historyczny niosą za sobą skarby Wschodu takie jak piżmo, róża damasceńska, czy szafran. Jako pewnego rodzaju bonus podaje też przepisy na wspaniałe arabskie dania.

zestawienie 2Grabież ołtarza Wita Stwosza, Stanisław Waltoś, Wolters Kluwer 2015

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że Niemcy grabili Polskę w czasie drugiej wojny bez cienia litości. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że losy najsłynniejszego ołtarza w naszym kraju były przypieczętowane już w 1939 roku. Stanisław Waltoś próbuje dociec, kto za tym stał.

zestawienie 1Rzeczpospolita Obojga Narodów. 1501-1795, Jerzy Topolski, Wydawnictwo Poznańskie

Topolski opowiada na nowo historię rozkwitu i upadku Rzeczypospolitej, zastanawiając się nad przyczynami, które zepchnęły państwo ze skrajności w skrajność. Poza rozważaniami natury politycznej nie zapomina o kulturze i obyczajach.

zestawienie 4Pokochałam wroga, Mirosława Kaleta, WAM 2016

Druga wojna światowa to czas trudnych wyborów. Bohaterka powieści Mirosławy Kalety wybrała miłość, jednak pokochała człowieka, który stał po drugiej stronie barykady. Z książki dowiecie się jak zareagowali na zakazane uczucie pomiędzy Polką, a Niemcem, jej bliscy i co czekało dziecko urodzone z takiego związku.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Przedwojenny polski Hollywood

To on stworzył największą polską przedwojenną wytwórnię filmową. To dzięki niemu ulica Marszałkowska w Warszawie była niczym nowojorski Broadway. Aleksander Hertz był ojcem chrzestnym naszej...

23 kwietnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. 50 twarzy sarmackiego...

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak by to wyglądało, gdyby Christian Grey i Anastasia Steele wsiedli do maszyny czasu i wylądowali w szlacheckiej Polsce? Robert Foryś...

16 kwietnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Niewiasta o umyśle...

Panowie w wiktoriańskiej Anglii twierdzili, że Gertrude Bell ma umysł mężczyzny, co było w ich mniemaniu największym komplementem, na jaki mogła liczyć kobieta. Trudno się...

9 kwietnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.