Ciekawostki Historyczne

W większości domów, w których gotuje się na co dzień, znajdziemy pieprz, goździki, czy curry, ale brakuje jakiejkolwiek refleksji nad tym, skąd się one wzięły. Tymczasem za ich dzisiejszą wszechobecnością - jak twierdzi Gary Paul Nabhan - kryją się prawdziwe początki globalizacji.

Co wiemy o historii i pochodzeniu przypraw poza tym, że nasi kochani sarmaci mieli tendencję do ich skrajnego nadużywania? Dzisiaj wystarczy wybrać się do pierwszego lepszego marketu i już mamy wielometrowe półki pełne ingrediencji, które jeszcze kilkaset lat temu mogłyby stanowić ekwiwalent całkiem pokaźnego majątku ziemskiego. Gary Paul Nabhan zabiera czytelników w podróż do czasów, gdy pieprz nie był czymś zwyczajnym, a wyprawiano się po niego z narażeniem życia.

Oprócz historii przypraw poznamy także nazwisko człowieka, który na najwyższych szczeblach nazistowskiej drabiny władzy zadecydował, że ołtarz Wita Stwosza należy wywieźć z Krakowa do Berlina. Dowiemy się, co nowego Jerzy Topolski ma do powiedzenia o Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a Mirosława Kaleta o tragicznej wojennej miłości.

Kumin, kakao i karawana. Odyseja aromatyczna, Gary Paul Nabhan (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2016)

zestawienie 3Kumin, kakao i karawana to jedna z tych nieco szalonych książek, które na pierwszy rzut oka wyglądają na chaotyczne, a po bliższym poznaniu oczarowują. Gary Paul Nabhan zadał sobie nietypowe pytanie i poszukując odpowiedzi wyruszył w podróż w czasie i przestrzeni. Dokąd zawędrował?

W Damaszku przekonał się, co to znaczy prawdziwe zajadłe targowanie się, jakiemu wiele wieków temu przyglądał się Mahomet. W stolicy Tadżykistanu Duszanbe poznał bogactwo tamtejszych straganów, a na Półwyspie Iberyjskim zaczął się zastanawiać, czy tak pachnie raj.

Autor uczy czytelnika, czym są i jaki ładunek historyczny niosą za sobą skarby Wschodu takie jak piżmo, róża damasceńska, czy szafran. Jako pewnego rodzaju bonus podaje też przepisy na wspaniałe arabskie dania.

Zobacz również:

zestawienie 2Grabież ołtarza Wita Stwosza, Stanisław Waltoś, Wolters Kluwer 2015

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że Niemcy grabili Polskę w czasie drugiej wojny bez cienia litości. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że losy najsłynniejszego ołtarza w naszym kraju były przypieczętowane już w 1939 roku. Stanisław Waltoś próbuje dociec, kto za tym stał.

zestawienie 1Rzeczpospolita Obojga Narodów. 1501-1795, Jerzy Topolski, Wydawnictwo Poznańskie

Topolski opowiada na nowo historię rozkwitu i upadku Rzeczypospolitej, zastanawiając się nad przyczynami, które zepchnęły państwo ze skrajności w skrajność. Poza rozważaniami natury politycznej nie zapomina o kulturze i obyczajach.

zestawienie 4Pokochałam wroga, Mirosława Kaleta, WAM 2016

Druga wojna światowa to czas trudnych wyborów. Bohaterka powieści Mirosławy Kalety wybrała miłość, jednak pokochała człowieka, który stał po drugiej stronie barykady. Z książki dowiecie się jak zareagowali na zakazane uczucie pomiędzy Polką, a Niemcem, jej bliscy i co czekało dziecko urodzone z takiego związku.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Przedwojenny polski Hollywood

To on stworzył największą polską przedwojenną wytwórnię filmową. To dzięki niemu ulica Marszałkowska w Warszawie była niczym nowojorski Broadway. Aleksander Hertz był ojcem chrzestnym naszej...

23 kwietnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. 50 twarzy sarmackiego Greya

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak by to wyglądało, gdyby Christian Grey i Anastasia Steele wsiedli do maszyny czasu i wylądowali w szlacheckiej Polsce? Robert Foryś...

16 kwietnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Niewiasta o umyśle mężczyzny?

Panowie w wiktoriańskiej Anglii twierdzili, że Gertrude Bell ma umysł mężczyzny, co było w ich mniemaniu największym komplementem, na jaki mogła liczyć kobieta. Trudno się...

9 kwietnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Głód zbudował naszą cywilizację

Chociaż jedna trzecia światowej produkcji żywności trafia do kosza, nie licząc wcześniejszych strat na poziomie rolników i hodowców, a i tak co dziewiąty  człowiek na...

2 kwietnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. W czym tkwi sekret geniuszu?

Dziewiętnastowieczny brytyjski podróżnik stwierdził, że Geniusz to mężczyzna, co do którego świat świadomie przyznaje, że jest mu dłużny. A skąd właściwie bierze się geniusz i...

12 marca 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czy mężczyźni mają obsesję na punkcie waginy?

Część ciała jak każda inna. Jak łokieć, oko, nos, czy kostka. Tymczasem od wieków mężczyźni robią z niej wielkie tabu. Panowie mają - delikatnie mówiąc...

27 lutego 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.