Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. W czym tkwi sekret geniuszu?

Dziewiętnastowieczny brytyjski podróżnik stwierdził, że Geniusz to mężczyzna, co do którego świat świadomie przyznaje, że jest mu dłużny. A skąd właściwie bierze się geniusz i dlaczego – jak pokazuje historia – istnieją miejsca, które geniuszy przyciągają?

Jeśli w tej nieco seksistowskiej definicji Francisa Galtona zamiast słowa mężczyzna użyjemy słowa człowiek znajdziemy istotę geniuszu, którą tropi w swojej najnowszej książce Eric Weiner. Przemierzając świat i kolejne epoki, w pewnym sensie próbuje znaleźć wzór na równanie, którego wynikiem jest właśnie ta niezwykła iskra.

Oprócz tego poznamy historię trzech niezwykłych sióstr, których losy zaplątała druga wojna światowa, rozrzucając je na trzech kontynentach. Przyjrzymy się bliżej postaci zmarłego niedawno Jana Kulczyka i zastanowimy, jak na nowo opowiedzieć biografię jednego z najsłynniejszych ludzi w dziejach, czego podjął się Oleg Khlevniuk

Genialni. W pogoni za tajemnicą geniuszu, Eric Weiner, PWN 2016

genialniMichała Anioła, Marię Curie-Skłodowską, Arystotelesa i Bacha dzieli wszystko, począwszy od kraju w którym żyli, przez epokę, na polu działalności skończywszy. Co ich łączy? Wszyscy byli geniuszami.

Eric Weiner pokonuje ogromne dystanse, przemierza kolejne kontynenty i poznaje miejsca, które wydały na świat najsłynniejszych geniuszy. Próbuje uchwycić rzecz ulotną, a mianowicie istotę ich fenomenu. To, na czym on polega, odkrywa z pomocą zwykłych i niezwykłych ludzi.

Czasem spotyka się z kimś, z kim razem obserwuje chaos i wyłaniający się z niego ład. Innym razem gdy dopytuje mailowo jeszcze o kilka rzeczy, w odpowiedzi otrzymuje tylko informację, że jego niedawny rozmówca umarł w połowie pisania odpowiedzi. A po co ten cały trud poszukiwań przez wieki? Nie, Weiner nie robi tego dla siebie – jak podkreśla na zostanie w jego wieku geniuszem jest stanowczo za późno. Wszystko, by przekazać to, czym jest geniusz, swojej córeczce.

siostrySiostry. Kresy. Zsyłka. Wielki świat, Agnieszka Lewandowska-Kąkol, Wydawnictwo Fronda 2016

Wyrwane ze swojego ukochanego rodzinnego Wilna trzy siostry Ludmiła, Barbara i Hela zostają wywiezione w głąb Rosji. Przybycie do Kazachstanu rozpoczyna ich wielką eskapadę, która w rezultacie brutalnie je rozdzieli i rozrzuci na trzy strony świata. Opowieść inspirowana prawdziwymi losami.

kulczykJan Kulczyk. Biografia niezwykła, Cezary Bielakowski, Piotr Nisztor, Wydawnictwo Fronda 2015

Jeden z największych biznesmenów w historii Polski, o którego smykałce do interesów i talencie nawet zaciekli konkurenci wypowiadali się z szacunkiem. Cezary Bielakowski i Piotr Nisztor opowiadają życie Jana Kulczyka mając do dyspozycji jego własne wypowiedzi, w których miał okazję wyjaśnić wiele zagadnień rozbudzających wyobraźnię Polaków.

stalinStalin. Nowa biografia, Oleg Khlevniuk, Znak Horyzont 2016

Po dwudziestu latach wkradania się do umysłu jednego z największych zbrodniarzy w dziejach i śledzenia jego życia Oleg Khlevniuk napisał nową biografię Stalina. Nie ma w niej śladu po micie dobrego batiuszki, otoczonego przez złych doradców. Na podstawie dokumentów historyk udowadnia, że czerwony car doskonale wiedział, jakich zbrodni dokonują jego podwładni i sam maczał w nich palce.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.