Ciekawostki Historyczne

Chociaż jedna trzecia światowej produkcji żywności trafia do kosza, nie licząc wcześniejszych strat na poziomie rolników i hodowców, a i tak co dziewiąty  człowiek na świecie głoduje. Argentyński dziennikarz funduje czytelnikowi zimny prysznic.

Siedząc w swoich ciepłych i przytulnych domach, z dobrze zaopatrzonymi lodówkami i spiżarniami, czujemy się bezpiecznie. Nie musimy codziennie walczyć o byt, a miejsca, gdzie ludzie nie mogą związać końca z końcem są bardzo odległe. Syty nie zrozumie głodnego, jednak Martín Caparrós przynajmniej próbuje i to z całkiem dobrym skutkiem.

Oprócz wstrząsającej opowieści o głodzie poznamy także losy włoskiego żołnierza, który postanowił wziąć udział w powstaniu styczniowym. Dowiemy się więcej na temat historii Węgier i zajrzymy do najintymniejszej korespondencji państwa Witkiewiczów.

glodGłód, Martín Caparrós, Wydawnictwo Literackie 2016

Martín Caparrós uderza w nasze czułe punkty, rozwiewając w swojej książce zapewnianą przez pełny brzuch mgiełkę zadowolenia, jaka stale nas otacza. Chociaż trudno nam sobie to uświadomić, naszymi codziennymi wyborami i naszym systemem społecznym rządzi głód.

To on popchnął naszych przodków do budowania złożonych społeczności, których założenia w dużym stopniu napędzają nasze dzisiejsze życie. To on, jak wprost pisze Caparrós „oblegał średniowieczny Zachód” i zabijał ludzi tysiącami. To on nadal w krajach biednych wypycha na ulice ludzi żądających chleba. Nie w sensie przenośnym, wołających o podwyżki pozwalające na stabilne i wygodne życie, a bardzo dosłownym. Ludzi, którzy nie mają czym nakarmić swoich dzieci. Bo głód to wróg, z którym człowiek zmaga się od zarania dziejów.

Zobacz również:

szablaZłamana szabla, Vito Catalano, Wydawnictwo Esprit 2016

Przywykliśmy do tego, że to Polacy włóczyli się po świecie, bijąc się na wojnach dookoła globu, jak na przykład Kościuszko, który dorobił się z tej okazji góry swego imienia.

Tymczasem Vito Catalano opowiada historię pewnego Sycylijczyka, który postanowił bić się o wolność Polski w oddziałach generała Francesco Nullo.

wegryPoczątki państw. Węgry, Stanisław A. Sroka, Wydawnictwo Poznańskie 2015

Nowa książka o naszych „bratankach” z południa. Stanisław A. Sroka zabiera czytelnika do średniowiecznych Węgier, jasno i rzeczowo przedstawiając początki państwa. Od pojawienia się budzących grozę w Europie Madziarów, przez czasy świętych Stefana i Władysława, aż po bratobójcze walki o tron.

witkacListy do żony 1932 – 1935, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Państwowy Instytut Wydawniczy

Witkacy był szalony tym szaleństwem, które fascynuje i pobudza wyobraźnię mimo, że od jego śmierci minęło już tyle lat. W swojej korespondencji z żoną poruszał najintymniejsze szczegóły ze swojego życia, nawet problemy z kochanką, raz po raz zrywającą ich związek. Te listy to niezwykła kronika niesamowitej relacji łączącej dwójkę ludzi.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Dręczenie, męczenie, odcinanie i czym to się robi, czyli podręcznik kata. Najciekawsza książka tygodnia

Postać kata od wieków fascynuje. Mistrz małodobry odpowiadał w końcu za jedne z największych cierpień, jakich mógł doświadczyć człowiek. Był niezrównany w swym fachu, jednak...

30 kwietnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Przedwojenny polski Hollywood

To on stworzył największą polską przedwojenną wytwórnię filmową. To dzięki niemu ulica Marszałkowska w Warszawie była niczym nowojorski Broadway. Aleksander Hertz był ojcem chrzestnym naszej...

23 kwietnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. 50 twarzy sarmackiego Greya

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak by to wyglądało, gdyby Christian Grey i Anastasia Steele wsiedli do maszyny czasu i wylądowali w szlacheckiej Polsce? Robert Foryś...

16 kwietnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Niewiasta o umyśle mężczyzny?

Panowie w wiktoriańskiej Anglii twierdzili, że Gertrude Bell ma umysł mężczyzny, co było w ich mniemaniu największym komplementem, na jaki mogła liczyć kobieta. Trudno się...

9 kwietnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Historie pachnące pieprzem i kardamonem

W większości domów, w których gotuje się na co dzień, znajdziemy pieprz, goździki, czy curry, ale brakuje jakiejkolwiek refleksji nad tym, skąd się one wzięły....

26 marca 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. W czym tkwi sekret geniuszu?

Dziewiętnastowieczny brytyjski podróżnik stwierdził, że Geniusz to mężczyzna, co do którego świat świadomie przyznaje, że jest mu dłużny. A skąd właściwie bierze się geniusz i...

12 marca 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.