Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Przedwojenny polski Hollywood

pollywoodTo on stworzył największą polską przedwojenną wytwórnię filmową. To dzięki niemu ulica Marszałkowska w Warszawie była niczym nowojorski Broadway. Aleksander Hertz był ojcem chrzestnym naszej kinematografii, a jego wytwórnia „Sfinks” pozostaje mimo upływu lat prawdziwą legendą.

Kiedy na świecie zaczęło się rodzić kino, Warszawa cierpiała pod butem okupanta, a jedynymi miejscami, gdzie można było swobodnie mówić po polsku były kościoły i teatry. Tymczasem już w 1911 roku Hertz realizuje pierwszy film swojej wytwórni oparty na polskiej powieści.

Oprócz historii „Sfinksa” poznamy także przemyślenia zmarłego rok temu profesora Bartoszewskiego odnośnie relacji polsko-żydowskich oglądanych przez pryzmat drugiej wojny światowej. Dowiemy się, jak bezpieka prześladowała mistrzów słowa i zagłębimy się we wspomnienia polskiego Żyda który „uciekł do przodu” i  dla niepoznaki przywdział hitlerowski mundur.

sfinksSfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina, Faustyna Toeplitz-Cieślak, Izabela Żukowska (Prószyński i S-ka)

Dzisiejsze polskie kino kojarzy się bardziej z premierami opisywanymi w plotkarskich gazetach, niż ze spektakularnymi sukcesami i festiwalami filmowymi. Nasze współczesne gwiazdy przy tych przedwojennych wypadają raczej blado. Bo która z aktorek wytrzymałaby porównanie z Polą Negri i Jadwigą Smosarską? A który aktor doścignąłby Stefana Jaracza?

Te wielkie, niekiedy nawet światowego formatu, gwiazdy swoje kariery zawdzięczają właśnie wytwórni „Sfinks”.  Nie zawsze były to ścieżki usłane różami, o czym świadczy na przykład fakt, że Negri wymazała kontrakt z Hertzem ze swojej biografii. Jednak to właśnie ten jeden człowiek był sercem i siłą napędową wytwórni. Było to doskonale widać po tym jak odszedł w 1928 roku. Jego następcy próbowali kontynuować dzieło, jednak to nie było już to samo.

Polacy – Żydzi – okupacja. Fakty. Postawy. Refleksje, Władysław Bartoszewski (Znak Horyzont)

bartoszewskiCzytając w internecie pełne nienawiści i antysemityzmu komentarze, warto czasem zrobić sobie „reset” i sięgnąć po spisane opinie kogoś, kto nie pluł jadem i miał do powiedzenia rzeczy ważne i ciekawe. Dla mnie jednym z najlepszych wyborów wydaje się tu Władysław Bartoszewski i jego książka o trudnych relacjach polsko-żydowskich w czasie drugiej wojny światowej. Bez lukru i bez zadęcia.

Biografie odtajnione. Z archiwów literackich bezpieki, Joanna Siedlecka (Zysk i S-ka)

iografieIle pieniędzy kosztowało bezpiekę wchodzenie z buciorami w życie najlepszych polskich pisarzy? Jak bardzo cierpiały na tym ich rodziny? Co kryje się w teczkach osób prześladowanych za to, że po prostu chciały tworzyć? Dlaczego jednych windowano do góry, a innych próbowano na siłę strącać z piedestału? Na te pytania odpowiadają „Biografie odtajnione”.

Uciekinier, Józef Makowski (PWN)

uciekinierCo mógł zrobić Żyd uwięziony w rzeczywistości Trzeciej Rzeszy by przetrwać? Jak wiemy z historii – bardzo wiele. Józef Makowski przeniósł owo „bardzo wiele” na zupełnie nowy poziom. Zamiast biernie czekać na śmierć, wolał uciec i zawalczyć o życie. Przywdział hitlerowski mundur i posługując się fałszywymi dokumentami przemierzał Europę w gronie swoich niczego nie świadomych najgorszych wrogów.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.