Ciekawostki Historyczne

W przedwojennej Polsce faszyzm wywoływał skrajne emocje. Nikt jeszcze nie wiedział, co ta ideologia przyniesie Europie i światu. Co o faszyzmie myśleli polscy intelektualiści? Czy byli świadomi zagrożeń jakie niosła za sobą ta ideologia? Czy nasi literaci byli zafascynowani poglądami Hitlera?

Czego spodziewał się Antoni Sobański, kiedy jechał do Niemiec po przewrocie faszystowskim w 1933 roku, a co w rzeczywistości zastał?

Oprócz tego dowiemy się, o których wielkich Polakach zapomnieliśmy i czego oni właściwie dokonali? Odkryjemy motywy, jakie stały za zbrodniami zbrojnego ramienia peerelowskich tajnych służb i poznamy dzieje jezuity, który przeszedł przez piekło zesłania.

Polscy pisarze wobec faszyzmu, Paweł Sobczak (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego)

pisarzeKiedy Antoni Sobański wyruszył do Niemiec w 1933 roku, jechał do kraju, który znał, którego język nie był dla niego wyzwaniem i którego kultura go fascynowała. Pojechał do stolicy, jednak po przybyciu na miejsce nie rozpoznawał tego brunatnego miasta. Owocem tej wyprawy była książka „Cywil w Berlinie”, dokumentująca początki dyktatury Hitlerowskiej.

Także inni polscy pisarze dokumentowali swoje odczucia względem tego, co działo się w Niemczech i we Włoszech. Jedni byli zafascynowali, innych to przerażało. Jednak przede wszystkim mało kogo pozostawiało obojętnym.

Zobacz również:

Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat. Część 2, Borucki Marek (Wydawnictwo MUZA S.A.)wielcy

Z efektów ich pracy korzystamy na co dzień i jesteśmy do nich tak przyzwyczajeni, że nie poświęcamy nawet minuty na zastanowienie się, kto wpadł na tak genialny pomysł.

Tymczasem wiele rzeczy, które wydają nam się wprost nieodzowne dla normalnego funkcjonowania odkryli lub stworzyli nasi rodacy. Warto przypomnieć sobie ich sylwetki.

Zabić. Mordy polityczne PRL, Patryk Pleskot (Wydawnictwo Znak Horyzont)

zzWszyscy najważniejsi bohaterowie tej książki nie żyją, a historyk z IPN odważnie opowiada historie ich śmierci. Sfabrykowane dowody, ustawione śledztwa i niejasne powiązania.

Pleskot opisuje zagadkowe morderstwa o podłożu politycznym, jakie swego czasu rozpalały wyobraźnię Polaków.

… bo Ty jesteś ze mną. Duchowe świadectwo z Syberii, o. Walter J. Ciszek i o. Daniel Flaherty (Wydawnictwo Święty Wojciech)

ddJezuita, ojciec Walter J. Ciszek został w czasie drugiej wojny światowej złapany przez Sowietów i uznany za szpiega Watykanu. Jak mogło się zdawać, jego los był przesądzony.

Za swoją „zbrodnie” został skazany i ponad dwadzieścia lat spędził w czeluściach radzieckiego systemu penitencjarnego, jednak nie stracił ducha.

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PeterJ

Małą nieścisłość tutaj widzę. W Niemczech mieliśmy do czynienia z nazizmem, a nie faszyzmem. Z tego co mi wiadomo, to dwie inne doktryny polityczne. Błąd powielany nagminnie w książkach, gazetach czy filmach, na całym świecie.

Anonim

jak poprzedni wpis jakk mozna tak czytelnikuw uwazac za niedorowinietychjjc

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Kiedy sąsiad zabijał sąsiada…

Temat pogromów Żydów w czasie drugiej wojny światowej pozostaje jedną z najbardziej czarnych kart polskiej historii. Ilekroć podnoszony jest w literaturze, prasie i telewizji, zawsze...

18 czerwca 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. The Walking Dead wymięka przy prawdziwych opowieściach o zombie

Filmowe i komiksowe historie o żywych trupach z kanibalistycznymi instynktami są tylko popkulturową bajeczką. Prawdziwa opowieść o żywych trupach pełna jest mrocznej magii, żądzy i...

11 czerwca 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Pomiędzy Majdanem, a księżną Olgą

Choć zachodnie media już niemal o tym zapomniały, na Ukrainie nadal toczą się walki. Nie można przy tym ignorować faktu, że ten kraj to tysiąc...

28 maja 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Prawdziwy radziecki celebryta

Zwykły chłopak z radzieckiej wsi, Jura Gagarin, stał się gwiazdą światowego formatu. Kiedy powrócił ze swojej wiekopomnej wyprawy w kosmos, musiał sobie poradzić z zupełnie nieznanym...

21 maja 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Dręczenie, męczenie, odcinanie i czym to się robi, czyli podręcznik kata. Najciekawsza książka tygodnia

Postać kata od wieków fascynuje. Mistrz małodobry odpowiadał w końcu za jedne z największych cierpień, jakich mógł doświadczyć człowiek. Był niezrównany w swym fachu, jednak...

30 kwietnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Przedwojenny polski Hollywood

To on stworzył największą polską przedwojenną wytwórnię filmową. To dzięki niemu ulica Marszałkowska w Warszawie była niczym nowojorski Broadway. Aleksander Hertz był ojcem chrzestnym naszej...

23 kwietnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.