Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Ci, którzy walczyli z hitlerowcami piórem

Ci, którzy walczyli z hitlerowcami piórem (źródło: domena publiczna).W przedwojennej Polsce faszyzm wywoływał skrajne emocje. Nikt jeszcze nie wiedział, co ta ideologia przyniesie Europie i światu. Co o faszyzmie myśleli polscy intelektualiści? Czy byli świadomi zagrożeń jakie niosła za sobą ta ideologia? Czy nasi literaci byli zafascynowani poglądami Hitlera?

Czego spodziewał się Antoni Sobański, kiedy jechał do Niemiec po przewrocie faszystowskim w 1933 roku, a co w rzeczywistości zastał?

Oprócz tego dowiemy się, o których wielkich Polakach zapomnieliśmy i czego oni właściwie dokonali? Odkryjemy motywy, jakie stały za zbrodniami zbrojnego ramienia peerelowskich tajnych służb i poznamy dzieje jezuity, który przeszedł przez piekło zesłania.

Polscy pisarze wobec faszyzmu, Paweł Sobczak (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego)

pisarzeKiedy Antoni Sobański wyruszył do Niemiec w 1933 roku, jechał do kraju, który znał, którego język nie był dla niego wyzwaniem i którego kultura go fascynowała. Pojechał do stolicy, jednak po przybyciu na miejsce nie rozpoznawał tego brunatnego miasta. Owocem tej wyprawy była książka „Cywil w Berlinie”, dokumentująca początki dyktatury Hitlerowskiej.

Także inni polscy pisarze dokumentowali swoje odczucia względem tego, co działo się w Niemczech i we Włoszech. Jedni byli zafascynowali, innych to przerażało. Jednak przede wszystkim mało kogo pozostawiało obojętnym.

Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat. Część 2, Borucki Marek (Wydawnictwo MUZA S.A.)wielcy

Z efektów ich pracy korzystamy na co dzień i jesteśmy do nich tak przyzwyczajeni, że nie poświęcamy nawet minuty na zastanowienie się, kto wpadł na tak genialny pomysł.

Tymczasem wiele rzeczy, które wydają nam się wprost nieodzowne dla normalnego funkcjonowania odkryli lub stworzyli nasi rodacy. Warto przypomnieć sobie ich sylwetki.

Zabić. Mordy polityczne PRL, Patryk Pleskot (Wydawnictwo Znak Horyzont)

zzWszyscy najważniejsi bohaterowie tej książki nie żyją, a historyk z IPN odważnie opowiada historie ich śmierci. Sfabrykowane dowody, ustawione śledztwa i niejasne powiązania.

Pleskot opisuje zagadkowe morderstwa o podłożu politycznym, jakie swego czasu rozpalały wyobraźnię Polaków.

… bo Ty jesteś ze mną. Duchowe świadectwo z Syberii, o. Walter J. Ciszek i o. Daniel Flaherty (Wydawnictwo Święty Wojciech)

ddJezuita, ojciec Walter J. Ciszek został w czasie drugiej wojny światowej złapany przez Sowietów i uznany za szpiega Watykanu. Jak mogło się zdawać, jego los był przesądzony.

Za swoją „zbrodnie” został skazany i ponad dwadzieścia lat spędził w czeluściach radzieckiego systemu penitencjarnego, jednak nie stracił ducha.

Komentarze (2)

  1. PeterJ Odpowiedz

    Małą nieścisłość tutaj widzę. W Niemczech mieliśmy do czynienia z nazizmem, a nie faszyzmem. Z tego co mi wiadomo, to dwie inne doktryny polityczne. Błąd powielany nagminnie w książkach, gazetach czy filmach, na całym świecie.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.