Ciekawostki Historyczne

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak by to wyglądało, gdyby Christian Grey i Anastasia Steele wsiedli do maszyny czasu i wylądowali w szlacheckiej Polsce? Robert Foryś odpowiada na to pytanie w swoim cyklu powieściowym.

Bohaterowie książek Elle James przybierają nowe tożsamości.

Zamiast Greya jest niejaki Sobieski, a skromna Anastasia zmienia się w rozwiązłą Marysieńkę.

W książce mnóstwo jest seksu, seksu, polityki, intryg i seksu. Ale jednak głównie seksu.

Oprócz tego poznamy dzieje świętego Wojciecha opowiedziane przez znanego scenarzystę, współpracującego między innymi z Agnieszką Holland, dowiemy się co nieco o życiu na wsi w wiktoriańskiej Anglii i dlaczego Władysław Sikorski już w latach dwudziestych był zwolennikiem tworzenia wojsk pancernych.

gambit_box_empikowyGambit hetmański (tomy 1-3), Robert Foryś (Wydawnictwo Otwarte)

W pałacowych intrygach czasem trzeba użyć brutalnej siły i dosłownie znokautować przeciwnika. Książka Forysia mogłaby się stać idealnym narzędziem takiej „zbrodni”. W jednym tomie dostajemy w niej trzy książki (oprócz znanej czytelnikom „Bóg, honor, trucizna” mamy dwie zupełnie nowe powieści – „Krew, ogień i łzy” oraz „Złoto i tron”).

Ówczesną Polską kręciły jak chciały niezwykłe kobiety tamtej epoki, które choć same nie dzierżyły żadnych stanowisk, manipulowały swymi potężnymi mężami. A, że te manipulacje najczęściej odbywały się za zamkniętymi drzwiami alkowy, scen seksu w książce nie brakuje. A co tam, mówmy wprost! Ta książka po prostu seksem ocieka i to w różnych konfiguracjach i pozycjach, małżeńskim i pozamałżeńskim. Nawet kardynał kochający się z przyszłą polską królową się znajdzie. Rozpusta proszę Państwa, rozpusta.

Zobacz również:

Wiara i tron. Święty Wojciech i początki Polski, Dominik W. Rettinger (Wydawnictwo WAM)wojciech

O świętym Wojciechu wiemy ze szkolnych podręczników tyle, że przyjechał, pojechał do pogańskich Prusów i [spoiler alert!] został tam zabity, a jego ciało Bolesław Chrobry wykupił za małą fortunę. Dominik W. Rettinger udowadnia, że ta opowieść może być fascynująca. A co jeśli śmierć świętego wcale nie była zemstą pogan za próbę chrystianizacji, a najpodlejszą intrygą?

dziennikiDziennik 1870-1879, Francis Kilvert (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

Pastor Francis Kilvert mieszkał na spokojnej angielskiej wsi. Jego prowadzone w latach 1870-1879 dzienniki stanowią niezwykła kronikę życia społeczności w czasach wiktoriańskich. Co ciekawe, autor nie skupia się tylko na swojej klasie, a przygląda się także życiu biedoty, którą opisuje z życzliwością.

sikorskiNad Wisłą i Wkrą, Władysław Sikorski (2 Kolory)

Jeden z najsłynniejszych polskich generałów, którego kojarzymy jednak przede wszystkim z drugą wojną światową i jego śmiercią na Gibraltarze, pisze o swoich walkach w wojnie polsko-bolszewickiej. Dowodząc 5 Armią zdobył uznanie nawet w oczach Piłsudskiego, który politycznie był jego zdecydowanym oponentem.

KOMENTARZE (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

V

Anastasia Steele i Christian Grey = współcześni Sobieski i Marysieńka. Mniej trafnego porównania jak do tej pory nie widziałam ;)

Monika

Czyli w tej jednej książce ” Hetmański gambit” są zebrane 3 części? Można kupić tylko to a przeczytamy o wszystkim. Dobrze zrozumiałam?

    Nasz publicysta | Autor publikacji | Aleksandra Zaprutko-Janicka

    Tak, dobrze Pani zrozumiała. „Gambit” to wydanie trzech powieści w jednym tomie. Ponad tysiąc stron lektury.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Prawdziwy radziecki celebryta

Zwykły chłopak z radzieckiej wsi, Jura Gagarin, stał się gwiazdą światowego formatu. Kiedy powrócił ze swojej wiekopomnej wyprawy w kosmos, musiał sobie poradzić z zupełnie nieznanym...

21 maja 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Ci, którzy walczyli z hitlerowcami piórem

W przedwojennej Polsce faszyzm wywoływał skrajne emocje. Nikt jeszcze nie wiedział, co ta ideologia przyniesie Europie i światu. Co o faszyzmie myśleli polscy intelektualiści? Czy...

7 maja 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Dręczenie, męczenie, odcinanie i czym to się robi, czyli podręcznik kata. Najciekawsza książka tygodnia

Postać kata od wieków fascynuje. Mistrz małodobry odpowiadał w końcu za jedne z największych cierpień, jakich mógł doświadczyć człowiek. Był niezrównany w swym fachu, jednak...

30 kwietnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Przedwojenny polski Hollywood

To on stworzył największą polską przedwojenną wytwórnię filmową. To dzięki niemu ulica Marszałkowska w Warszawie była niczym nowojorski Broadway. Aleksander Hertz był ojcem chrzestnym naszej...

23 kwietnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Niewiasta o umyśle mężczyzny?

Panowie w wiktoriańskiej Anglii twierdzili, że Gertrude Bell ma umysł mężczyzny, co było w ich mniemaniu największym komplementem, na jaki mogła liczyć kobieta. Trudno się...

9 kwietnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Głód zbudował naszą cywilizację

Chociaż jedna trzecia światowej produkcji żywności trafia do kosza, nie licząc wcześniejszych strat na poziomie rolników i hodowców, a i tak co dziewiąty  człowiek na...

2 kwietnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.