Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. 50 twarzy sarmackiego Greya

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak by to wyglądało, gdyby Christian Grey i Anastasia Steele wsiedli do maszyny czasu i wylądowali w szlacheckiej Polsce? Robert Foryś odpowiada na to pytanie w swoim cyklu powieściowym.

Bohaterowie książek Elle James przybierają nowe tożsamości.

Zamiast Greya jest niejaki Sobieski, a skromna Anastasia zmienia się w rozwiązłą Marysieńkę.

W książce mnóstwo jest seksu, seksu, polityki, intryg i seksu. Ale jednak głównie seksu.

Oprócz tego poznamy dzieje świętego Wojciecha opowiedziane przez znanego scenarzystę, współpracującego między innymi z Agnieszką Holland, dowiemy się co nieco o życiu na wsi w wiktoriańskiej Anglii i dlaczego Władysław Sikorski już w latach dwudziestych był zwolennikiem tworzenia wojsk pancernych.

gambit_box_empikowyGambit hetmański (tomy 1-3), Robert Foryś (Wydawnictwo Otwarte)

W pałacowych intrygach czasem trzeba użyć brutalnej siły i dosłownie znokautować przeciwnika. Książka Forysia mogłaby się stać idealnym narzędziem takiej „zbrodni”. W jednym tomie dostajemy w niej trzy książki (oprócz znanej czytelnikom „Bóg, honor, trucizna” mamy dwie zupełnie nowe powieści – „Krew, ogień i łzy” oraz „Złoto i tron”).

Ówczesną Polską kręciły jak chciały niezwykłe kobiety tamtej epoki, które choć same nie dzierżyły żadnych stanowisk, manipulowały swymi potężnymi mężami. A, że te manipulacje najczęściej odbywały się za zamkniętymi drzwiami alkowy, scen seksu w książce nie brakuje. A co tam, mówmy wprost! Ta książka po prostu seksem ocieka i to w różnych konfiguracjach i pozycjach, małżeńskim i pozamałżeńskim. Nawet kardynał kochający się z przyszłą polską królową się znajdzie. Rozpusta proszę Państwa, rozpusta.

Wiara i tron. Święty Wojciech i początki Polski, Dominik W. Rettinger (Wydawnictwo WAM)wojciech

O świętym Wojciechu wiemy ze szkolnych podręczników tyle, że przyjechał, pojechał do pogańskich Prusów i [spoiler alert!] został tam zabity, a jego ciało Bolesław Chrobry wykupił za małą fortunę. Dominik W. Rettinger udowadnia, że ta opowieść może być fascynująca. A co jeśli śmierć świętego wcale nie była zemstą pogan za próbę chrystianizacji, a najpodlejszą intrygą?

dziennikiDziennik 1870-1879, Francis Kilvert (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

Pastor Francis Kilvert mieszkał na spokojnej angielskiej wsi. Jego prowadzone w latach 1870-1879 dzienniki stanowią niezwykła kronikę życia społeczności w czasach wiktoriańskich. Co ciekawe, autor nie skupia się tylko na swojej klasie, a przygląda się także życiu biedoty, którą opisuje z życzliwością.

sikorskiNad Wisłą i Wkrą, Władysław Sikorski (2 Kolory)

Jeden z najsłynniejszych polskich generałów, którego kojarzymy jednak przede wszystkim z drugą wojną światową i jego śmiercią na Gibraltarze, pisze o swoich walkach w wojnie polsko-bolszewickiej. Dowodząc 5 Armią zdobył uznanie nawet w oczach Piłsudskiego, który politycznie był jego zdecydowanym oponentem.

Komentarze (3)

 1. V Odpowiedz

  Anastasia Steele i Christian Grey = współcześni Sobieski i Marysieńka. Mniej trafnego porównania jak do tej pory nie widziałam ;)

 2. Monika Odpowiedz

  Czyli w tej jednej książce ” Hetmański gambit” są zebrane 3 części? Można kupić tylko to a przeczytamy o wszystkim. Dobrze zrozumiałam?

  • Nasz publicysta | Autor publikacji | Aleksandra Zaprutko-Janicka Odpowiedz

   Tak, dobrze Pani zrozumiała. „Gambit” to wydanie trzech powieści w jednym tomie. Ponad tysiąc stron lektury.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.