Ciekawostki Historyczne

Czy zastanawialiście się kiedyś, od kiedy właściwie ludzie zaczęli myć zęby? A może nurtowało Was pytanie, kiedy wprowadzono strefy czasowe i jak radzili sobie z tym zwyczajni ludzie, którzy nie mogli w dwie sekundy sprawdzić właściwej godziny dla danego miejsca w internecie?

Na te i inne nurtujące wiele osób od lat pytania o historię życia codziennego odpowiada w swojej  książce „Milion lat w jeden dzień” Greg Jenner. Oprócz tego dowiemy się jeszcze, jakie były perypetie pierworodnego syna Jana III Sobieskiego, a także przestudiujemy encyklopedię łódzkiego getta i przeniesiemy się na chwilę do starożytnego Rzymu.

Milion lat w jeden dzień. Fascynująca historia życia codziennego – od jaskini do globalnej wioski, Greg Jenner (Wydawnictwo Naukowe PWN)

"Milion lat w jeden dzień"Uwielbiam takie książki! Autor rozkłada na części pierwsze nasz zwyczajny dzień, godzina, po godzinie. Czynności, które wykonujemy machinalnie, mają swoją własną historię, choć zwykle się nad tym nie zastanawiamy.

Czy rozważamy kwestię tego, kiedy właściwie mycie zębów stało się nieodzownym elementem codziennej higieny, albo tego, skąd właściwie wzięły się spodnie i kiedy upowszechniły się jako zwyczajny element ubioru męskiego i kobiecego? Jenner robi to za nas.

„Milion lat w jeden dzień” to także idealna pozycja dla osób, które mają dzieci. Zwłaszcza dzieci na etapie zadawania pytania a dlaczego? mniej więcej dziesięć tysięcy razy dziennie.

Zobacz również:

Jakub Sobieski, Aleksandra Skrzypietz (Wydawnictwo Poznańskie)

sobieskiOd lat pokutuje twierdzenie, że Jakub był antypatyczną pokraką, niekochaną nawet przez swych rodziców. Gdy w 1696 roku odszedł z tego świata król Jan III, wydawało się oczywiste, że tron po nim obejmie pierworodny syn. Tymczasem ostra kampania przedelekcyjna doprowadziła do tego, że młody Sobieski przegrał. Autorka książki przedstawia nam znacznie bardziej wielowymiarowy obraz życia i stosunków rodzinnych polskiego królewicza.

Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego)

encyklopedia gettaTa książka jest wyjątkowa. Czytając kolejne hasła encyklopedii, zagłębiamy się w krainę, która już dawno przestała istnieć, wymazana przez nazistów. O niezwykłości tej pracy przesądza jednak coś innego. Przygotowali ją archiwiści pracujący na terenie łódzkiego getta, których pracę przerwała dopiero jego likwidacja. Teraz ich pracę przywraca po latach Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Zapomniany legion, Ben Kane (Wydawnictwo Znak Horyzont) i Srebrny orzeł, Ben Kane (Wydawnictwo Znak Horyzont)

kaneKażdy, kogo fascynuje starożytny Rzym z jego namiętnościami, polityką i niekończącymi się wojnami, powinien sięgnąć po książki Bena Kanea.

Ten irlandzki pisarz zabiera swoich czytelników w podróż do świata gladiatorów, legionistów, senatorów, pięknych niewolnic i przebiegłych prostytutek. Jego książki to kwintesencja istoty wiecznego miasta, ze wszystkimi jego wadami i z przygodami, które równie dobrze mogły stać się udziałem zwykłych mieszkańców Imperium Romanum.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

lavinka

Nie mam pojęcia, kto spodziewał się syna Sobieskiego na tronie poza nim samym. Skąd ten pomtsł? Od lat królowie byli wybierani spośród kandydatów, syn króla miał w teorii takie same szanse jak co bogatszy szlachcic. Przynajmniej tak uczono w szkole w latach 80 i 90.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Głód zbudował naszą cywilizację

Chociaż jedna trzecia światowej produkcji żywności trafia do kosza, nie licząc wcześniejszych strat na poziomie rolników i hodowców, a i tak co dziewiąty  człowiek na...

2 kwietnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Historie pachnące pieprzem i kardamonem

W większości domów, w których gotuje się na co dzień, znajdziemy pieprz, goździki, czy curry, ale brakuje jakiejkolwiek refleksji nad tym, skąd się one wzięły....

26 marca 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. W czym tkwi sekret geniuszu?

Dziewiętnastowieczny brytyjski podróżnik stwierdził, że Geniusz to mężczyzna, co do którego świat świadomie przyznaje, że jest mu dłużny. A skąd właściwie bierze się geniusz i...

12 marca 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czy mężczyźni mają obsesję na punkcie waginy?

Część ciała jak każda inna. Jak łokieć, oko, nos, czy kostka. Tymczasem od wieków mężczyźni robią z niej wielkie tabu. Panowie mają - delikatnie mówiąc...

27 lutego 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Taka mała polska flota, takie wielkie męstwo

W pewnych sytuacjach mówi się, że rozmiar nie ma znaczenia. Cóż, doskonale udowodniła to polska marynarka wojenna w czasie drugiej wojny światowej. Choć Najjaśniejsza Rzeczpospolita...

6 lutego 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. „Wybrańcy” nazistowskiego doktora śmierć?

O nazistowskich zbrodniach napisano już wiele, jednak sposób, w jaki zrobił to Steve Sem-Sandberg, pozwala przyjąć nową perspektywę. Szpital psychiatryczny, gdzie chore i udręczone dzieci...

30 stycznia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.