Ciekawostki Historyczne

Tym razem w zestawieniu mamy lekki misz-masz. Trudno byłoby nam nie wspomnieć o nowej książce Jana Wróbla, jaka zabiera nas do świata słynnych Polaków i Polek, którzy zmienili historię. Do tego mamy opowieść o berlińskim Żydzie, który nie spoczął, nim nie wytropił komendanta Auschwitz. A na koniec nie zabraknie też solidnego toastu, czyli naszych alkoholowych dziejów.

Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy książki nadesłane do naszej redakcji przez wydawców.

zestawienie okladkaPolak potrafi, Polka też… czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza, Jan Wróbel, Ewa Wróbel (Znak Horyzont)

Jeśli kiedykolwiek korzystaliście z laptopa, kasownika w autobusie, czy kamery, musicie wiedzieć, że do ich powstania przyczynili się Polacy.

Za każdym razem, gdy po wejściu do autobusu komunikacji miejskiej zapomnicie (a nie celowo tego nie zrobicie) i dostaniecie mandat, podziękujcie w myślach Józefowi Baranowskiemu.

Osiągnięcia jego i wielu innych Polaków opisują ze swadą Jan i Ewa Wróbel. Oprócz ciekawych informacji w książce znajdziemy także całe mnóstwo zabawnych obrazków i rysunkowych żartów.

Zobacz również:

zestawienie okladkaHanns i Rudolf. Niemiecki Żyd poluje na komendanta Auschwitz, Thomas Harding (Wydawnictwo Astra)

Za życia Hans Alexander się tym nie chwalił. Ten niemiecki Żyd, który urodził się w Berlinie i musiał z niego uciekać w 1936 roku, w czasie swojej służby w brytyjskiej armii był członkiem zespołu dochodzeniowego poszukującego zbrodniarzy wojennych.

Misją jego życia stało się dorwanie i postawienie przed sądem, wpakowanie za kraty lub doprowadzenie przed pluton egzekucyjny wszystkich tych, którzy zdołali w jakiś sposób uniknąć sprawiedliwości. Wśród jego „celów” znalazł się okryty złą sławą komendant hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz Rudolf Höss.

Historia Hansa zaginęłaby, gdyby nie to, że na jego pogrzebie opowiedział ją jeden z krewnych, a inny postanowił opisać. Warto było.

zestawienie okladkaAlkoholowe Dzieje Polski. Czasy Piastów i Rzeczypospolitej Szlacheckiej, Jerzy Besala (Zysk i S-ka)

Rzeczypospolita gorzałką stoi i to już od czasów piastowskich. Znany historyk Jerzy Besala bierze na warsztat dzieje Polski od czasów początków państwa, aż po Rzeczpospolitą Szlachecką i patrzy na nie z perspektywy dna beczki z winem. Opisuje społeczne i kulturowe aspekty osuszania kolejnych kufli oraz jego wpływ na historię naszego kraju.

Wystarczy wziąć do ręki poczet królów i książąt polskich. Na dworze każdego z nich alkohol był stale obecny. Pytanie brzmi: ile wyjątkowo ważnych i przełomowych decyzji nasi władcy podjęli po pijaku, albo na lekkim rauszu? Odpowiedzi możemy poszukać u Besali.

Trafiły do nas także następujące książki:

Pojazdy Ludowego Wojska Polskiego, Tomasz Szczerbicki (VESPER) – „Ludowe Wojsko Polskie to ponad 45 lat niedawnej historii armii, występującej pod biało-czerwoną flagą z białym orłem na czapkach i hełmach. Abstrahując od ocen historycznych i moralnych, w okresie swojego istnienia (1943-1989), za sprawą obowiązkowej służby wojskowej, w Ludowym Wojsku Polskim służyło kilka milionów Polaków.” (fragment notki promocyjnej)

Śmierć frajerom, Grzegorz Kalinowski (Muza) – „Powieść łotrzykowska i przygodowo-sensacyjna a zarazem kryminał miejski z elementami thrillera, dziejący się w latach 1905–1925. Autor wykorzystał pasjonującą historię miasta, świetne wątki polityczne, a także opisał warszawski półświatek okresu międzywojennego.” (fragment notki promocyjnej)

Od uwikłania do autentyczności. Biografia polityczna Tadeusza Mazowieckiego, Roman Graczyk (Zysk i S-ka) – „Biografia Tadeusza Mazowieckiego, napisana przez Romana Graczyka,  pokazuje drogę życiową pierwszego premiera III RP bez tabu i tez a priori. Opisać to bogate życie można tylko tekstem otwartym, którego ambicją nie jest służenie żadnej ze stron sporu o polską przeszłość, lecz tylko prawdzie”. (fragment notki promocyjnej)

 

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Co im się wydaje na długie jesienne wieczory?

Na dobre rozgościła się w Polsce pora roku, która wzmaga czytelniczy zapał. Nie ma lepszego sposobu na długi jesienny wieczór niż ciepły koc, kubek herbaty...

24 listopada 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o nazistach?

Dziś zajmiemy się nazistami. Wszystkich, którzy zaczną pisać, że naziści to tacy kosmici, odsyłamy do artykułu wyjaśniającego tę kwestię. Przejdźmy jednak do rzeczy. Będzie o...

13 października 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o Generalnym Gubernatorstwie

Kiedy dziś myślimy okupacja, przed oczyma stają nam sceny żywcem wyjęte ze zdjęć z Generalnego Gubernatorstwa. Marionetkowe państewko, utworzone z woli Hitlera jest dla nas...

23 września 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o procesach historycznych?

Dzisiejsze zestawienie będzie nieco inne niż zwykle. Tym razem prześledzimy nowinki wydawnicze traktujące o pewnych szerszych zjawiskach. Przeniesiemy do Republiki Weimarskiej by poznać korzenie nazizmu....

15 września 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o II wojnie światowej?

Druga wojna światowa to najszerzej i najdokładniej opisany okres w historii. Trudno się zatem dziwić, że do naszej redakcji przychodzi całkiem sporo książek na ten...

26 sierpnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o władcach?

W dzisiejszym zestawieniu weźmiemy na tapetę biografie władców. W podręcznikach to nudne, płaskie postacie, które tylko podpisują traktaty i biorą udział w bitwach. W rzeczywistości...

12 sierpnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.