Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Co im się wydaje o II wojnie światowej?

Druga wojna światowa to najszerzej i najdokładniej opisany okres w historii. Trudno się zatem dziwić, że do naszej redakcji przychodzi całkiem sporo książek na ten temat. Dzisiaj przedstawiamy Wam kilka tych, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Będzie i o tym, jak Niemcy widzą kampanię wrześniową, i o wyczynach pewnego powstańczego dowódcy.

A skoro pozostajemy w temacie drugiej wojny światowej, nie może zabraknąć też szalonych eksperymentów okrytego złą sławą doktora Mengele.

Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy książki nadesłane do naszej redakcji przez wydawców.

Najazd 1939. Niemcy przeciw Polsce, Jochen Böhler (Znak Horyzont)

Kiedy w niemieckiej telewizji wyemitowano film o tym, jak wyglądały początki kampanii wrześniowej Niemcy byli w szoku. Jak to możliwe, że rycerski Wehrmacht dopuścił się takich potworności?

Historyk Jochen Böhler nie boi się pisać trudnej dla swoich rodaków prawdy. Z jego książki dowiemy się między innymi, jakich zbrodni dokonywali żołnierze agresora na polskich cywilach i z jakim zapałem plądrowali domy i sklepy w podbitych miejscowościach.

Böhler  rozprawia się też bezlitośnie z wieloma mitami, w tym także z opowieścią o polskich kawalerzystach szarżujących na końskich grzbietach, wymachując szabelkami, na niemieckie czołgi. Warto zapoznać się z tym trzeźwym i odartym z patosu spojrzeniem.

Powstańczy tryptyk, Zbigniew Blichewicz „Szczerba” (Finna)

zestawienie okladkaCo o powstaniu warszawskim może powiedzieć aktor teatrów Wilna i stolicy? Jak się okazuje bardzo wiele. Zbigniew Blichewicz oprócz swojej kariery scenicznej ma na koncie chlubny epizod dowodzenia kompanią batalionu „Bończa”.

W czasie walk odważnie stawiał czoła Niemcom za co odznaczono go orderem Virtuti Militari. Po latach, za namową żony, spisał swoje wspomnienia. O powstaniu opowiada bez zadęcia, można nawet powiedzieć, że w wielu miejscach z odrobiną humoru, co nieczęsto się zdarza w tym bolesnym temacie. O trudnych chwilach pisze wprost, jak choćby o tym, co poczuł, gdy zginął rotmistrz „Bończa”.

Kukiełki doktora Mengele. Niezwykłe losy żydowskiej rodziny karłów ocalałej z holocaustu, Yehuda Koren, Eilat Negev (Videograf)

zestawienie okladkaBycie Żydem w Europie ogarniętej obłąkańczą wizją Hitlera było niebezpieczne. A bycie Żydem i w dodatku karłem sprawiało, że wtopienie się w tłum i zniknięcie z oczu prześladowcom było praktycznie niemożliwe. Kto został złapany, tego los był przypieczętowany.Przekonała się o tym rodzina Ovitzów, w której 7 na 10 dzieci było dotkniętych przez pseudoachondroplazję, czyli właśnie karłowatość.

Swoją ułomność Ovitzowie przekuli oni na zaletę, tworząc trupę zabawiającą gości na różnych uroczystościach. Kiedy trafili do Auschwitz ich los zdawał się być przesądzony. Jako nienadający się do wydajnej pracy fizycznej mieli skończyć w komorze gazowej. Uratował ich nie kto inny tylko sam doktor Mengele, pokazywał jako przykład degeneracji Żydów i przeprowadzał na nich eksperymenty. Wstrząsająca opowieść.

Trafiły do nas także następujące książki:

Przyczynki historyczne do okresu 1939-1945, Witold Babiński (Finna) – „Kulisy działania rządu polskiego w Londynie podczas drugiej wojny światowej oczami adiutanta generała Sosnkowskiego, czyli polskie piekło w Londynie. Brutalna walka partii politycznych i koterii o władzę. Churchill i Roosevelt marionetkami w rękach Stalina”. (fragment notki promocyjnej)

Chłodna w ogniu Powstania Warszawskiego 1944, Artur Nadolski (Oficyna Wydawnicza RYTM) – „Do II wojny światowej ul. Chłodna w Warszawie była jedną z kluczowych arterii wylotowych stolicy na zachód. Niestety, jej rozkwit brutalnie przerwały tragiczne wydarzenia zaciętych walk powstańczych.” (fragment notki promocyjnej)

Przygody w Legii Cudzoziemskiej t. 1 i 2 (Oficyna Wydawnicza RYTM) – „[…] to cykl utworów anonimowego autora opublikowanych w roku 1935 przez Wydawnictwo „Lektura” w formie zeszytów, z których każdy zawierał jedno opowiadanie. Prezentujemy Państwu trzynaście z nich. Bohaterami tych utworów są polscy legioniści z oddziałów stacjonujących w marokańskim Sidi-bel-Abbes i w algierskim Guerzif” (fragment notki promocyjnej)

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.