Ciekawostki Historyczne

W dzisiejszym zestawieniu poszukamy Polaków na frontach II wojny światowej. Nie pójdziemy tropem pechowego szeregowca Franka Dolasa z filmu "Jak rozpętałem drugą wojnę światową". Zamiast tego będziemy towarzyszyć Polkom wywiezionym głąb Syberii na nieludzką ziemię. Przyjrzymy się powstaniu warszawskiemu okiem zagranicznych obserwatorów oraz Konstantemu Rokossowskiemu przez pryzmat jego dokonań.

Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy książki nadesłane do naszej redakcji przez wydawców.

Świat wobec powstania warszawskiego 1944, Marian Marek Drozdowski (Oficyna Wydawnicza RYTM)

Świat wobec powstania warszawskiego 1944, Marian Marek Drozdowski (Oficyna Wydawnicza RYTM)

Świat wobec powstania warszawskiego 1944, Marian Marek Drozdowski (Oficyna Wydawnicza RYTM)

Powstanie warszawskie jest jednym z najtrudniejszych zagadnień polskiej historii. Co roku w lipcu i sierpniu media wałkują je wciąż od nowa, zadając te same pytania. Czy było warto? Jak wielkie straty ponieśli cywile? Kto bezpośrednio odpowiada za jego wybuch?

Profesor Drozdowski w swojej najnowszej książce podchodzi do tematu inaczej. Jak? Na powstanie spogląda z zewnątrz, oczami innych krajów. Możemy się dowiedzieć, jak na rozpoczęcie walk zareagowała Stolica Apostolska, jak reagowała na polskie prośby o pomoc inteligencja hinduska i czym było powstanie dla Brazylijczyków. Z okazji zbliżającej się rocznicy pamiętnego 1 sierpnia, warto poszerzyć swoją perspektywę.

Dziewczyny z Syberii, Anna Herbich (Znak Horyzont)

Dziewczyny z Syberii, Anna Herbich (Znak Horyzont)

Zobacz również:

Dziewczyny z Syberii, Anna Herbich (Znak Horyzont)

Autorka „Dziewczyn z powstania” kolejny raz opowiada historię drugiej wojny światowej widzianą oczyma kobiet. Tym razem jej bohaterki to Polki, które dzięki swojemu hartowi ducha zdołały przetrwać piekło sowieckich obozów..

Wśród dziesięciu niezwykłych kobiet znalazły się między innymi mała dziewczynka wyrwana z rodzinnego domu i zamknięta w łagrze dla dzieci i dziewczyna, która wzięła ślub ze swoim ukochanym zza drutów, a prowiant na syberyjskie wesele przywiozła jej matka z Polski. Także w tle głównych opowieści przewijają się barwne postacie, jak choćby dawna dama z wyższych sfer, która załamywała ręce nad tym, że panienka z dobrego domu tapla się w łajnie. Historie opowiedziane przez Herbich są po trochę i zabawne i straszne. Nie można przejść obok nic obojętnie.

Rokossowski, Boris Sokołow (Wydawnictwo Poznańskie)

Rokossowski, Boris Sokołow (Wydawnictwo Poznańskie)

Rokossowski, Boris Sokołow (Wydawnictwo Poznańskie)

Boris Sokołow rozpoczyna swoją biografię Konstantego Rokossowskiego od przypomnienia mocno wyświechtanego sloganu. Jego bohater był nazywany marszałkiem dwóch narodów. W Polsce uważano go za Rosjanina, w Rosji za Polaka. Jego skomplikowana tożsamość i nie mniej zagmatwany życiorys stały się pożywką dla wielu mitów.

Sokołow stara się przez te mity przebić i odnaleźć prawdę o niełatwym losie wojskowego, przed którym respekt czuł między innymi marszałek Montgomery (miał on powiedzieć: to, czego dokonałem, nie dorównuje temu, czego dokonał marszałek Rokossowski).

Trafiły do nas także następujące książki o drugiej wojnie światowej:

Czerwony czołgista. Wojna T-34 na froncie wschodnim, Wasilij Briuchow (Vesper) – „Służyłem w armii prawie czterdzieści pięć lat: od 1941 do 1986 roku. Wkroczyłem na moją wojenną ścieżkę na łuku kurskim, przeszedłem przez Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Jugosławię, Węgry i Austrię.” (fragment notki okładkowej).

Państwo Hitlera, Götz Aly (Finna) – „Państwo Hitlera Götza Aly to nowatorskie, sensacyjne spojrzenie na narodowy socjalizm Hitlera. Książka wywołała wielką dyskusje w Niemczech.” (fragment notki okładkowej).

Paryż wyzwolony, Antony Beevor (Znak Horyzont) – „Kiedy latem 1944 roku na ulicach Paryża pojawili się Amerykanie, tłumy wiwatowały, a młode dziewczęta wskakiwały na samochody i całowały żołnierzy.” (fragment notki okładkowej).

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Co im się wydaje o różnościach

Tym razem w zestawieniu mamy lekki misz-masz. Trudno byłoby nam nie wspomnieć o nowej książce Jana Wróbla, jaka zabiera nas do świata słynnych Polaków i...

11 września 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o II wojnie światowej?

Druga wojna światowa to najszerzej i najdokładniej opisany okres w historii. Trudno się zatem dziwić, że do naszej redakcji przychodzi całkiem sporo książek na ten...

26 sierpnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o władcach?

W dzisiejszym zestawieniu weźmiemy na tapetę biografie władców. W podręcznikach to nudne, płaskie postacie, które tylko podpisują traktaty i biorą udział w bitwach. W rzeczywistości...

12 sierpnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o oddziałach specjalnych?

ziś zabierzemy Was w świat tajnych służb. Choć ich członkowie nie lubią, gdy ktoś wtyka nos w ich sprawy, kilku autorów i wydawców się odważyło....

5 sierpnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o średniowieczu? Książki, na które warto zwrócić uwagę

Ora et labora - dewiza świętego Benedykta z Nursji - będzie przyświecała naszemu zestawieniu. Bierzemy się do pracy, modląc się o koniec upałów. Trochę postraszymy...

22 lipca 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje? Adolf i Joanna w Wenecji

W rocznicę bitwy pod Grunwaldem przywołujemy postać dziewicy, która stoczyła niejeden bój zakuta w zbroję. A skoro jesteśmy przy najsłynniejszym łupniu, jakiego Polacy dali Niemcom,...

15 lipca 2015 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.