Ciekawostki Historyczne

Bernard L. Montgomery (1887-1976)

Bernard L. Montgomery wsławił się między innymi pokonaniem Erwina Rommla pod El Alamein.fot.domena publiczna

Bernard L. Montgomery wsławił się między innymi pokonaniem Erwina Rommla pod El Alamein.

Bernard Law Montgomery (1887-1976) – brytyjski feldmarszałek, dowódca sił sojuszniczych z okresu II wojny światowej. Urodził się 17 listopada 1887 roku w Londynie. Skończył szkołę St. Paul’s oraz Królewską Akademię Wojskową w Sandhurst. Już w 1908 roku wstąpił do armii. W czasie I wojny światowej walczył we Francji. Dwukrotnie został ranny. Wyróżnił się zwłaszcza jako świetny instruktor.

II wojnę światową rozpoczynał w randze generała majora. W 1939 roku dowodził 3 Dywizją; w roku kolejnym uczestniczył w ewakuacji z Dunkierki. W Wielkiej Brytanii wyznaczono go na dowódcę południowo-wschodniej części Anglii w razie niemieckiej inwazji. W sierpniu 1942 roku stanął na czele brytyjskiej 8 Armii w Północnej Afryce. Już kilka miesięcy później, w listopadzie tego roku, udało mu się zwyciężyć z oddziałami Afrika Korps Erwina Rommla pod El-Alamein. Do maja 1943 roku zmusił walczące w Afryce armie niemieckie do kapitulacji. W lipcu 1943 roku, wciąż na czele 8. Armii, uczestniczył w inwazji aliantów na Sycylię. Pozostał we Włoszech do 1944 roku, kiedy został wezwany z powrotem do Wielkiej Brytanii, by poprowadzić oddziały brytyjskie i kanadyjskie w trakcie lądowania w Normandii. Podczas D-Day dowodził 2. Armią brytyjską oraz 1. Armią amerykańską. W kolejnych miesiącach niektóre jego posunięcia spotkały się ze sporą krytyką (jako zbyt powolne i ostrożne), jednak odzyskał reputację, niszcząc dwie niemieckie armie pod Falaise w sierpniu 1944 roku.

1 września 1944 roku przekazał dowództwo sojuszniczych wojsk lądowych generałowi Dwightowi Eisenhowerowi. Sam został awansowany na feldmarszałka. Zaczął następnie planować desant w Holandii, którego celem było przyspieszenie końca wojny. Operacja Market-Garden, największa operacja powietrznodesantowa II wojny światowej, przeprowadzona we wrześniu 1944 roku, zakończyła się klęską aliantów. Poległo w jej trakcie więcej żołnierzy, niż podczas lądowania w Normandii.

W grudniu 1944 roku Montgomery uczestniczył w ofensywie aliantów w Ardenach. Następnie, wiosną 1945 roku, przekroczył Ren, wziął udział w zdobywaniu Zagłębia Ruhry. Stanął na czele brytyjskich wojsk okupacyjnych, a następnie został szefem Imperialnego Sztabu Generalnego. Funkcję tę sprawował do 1948 roku. Tuż po wojnie, w 1946 roku, otrzymał tytuł szlachecki i został 1. wicehrabią z Alamein.

W latach 1948-1951 Montgomery zasiadał w stałym komitecie obronnym Unii Zachodnioeuropejskiej, a następnie – do 1958 roku – zajmował stanowisko zastępcy naczelnego dowódcy sił NATO. W 1958 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł 24 marca 1976 roku koło Alton (Hampshire).

Dowiedz się więcej o Bernardzie Montgomerym:

Druga wojna światowa

50 tysięcy ofiar. Poroniony plan generała Montgomery’ego

Od pierwszych godzin desantu w Normandii Caen było ważnym strategicznie punktem na drodze do wyzwolenia Francji. Na nieszczęście dla…

15 stycznia 2014 | Autorzy: Tomasz Kruk

Druga wojna światowa

Skąd się wziął feldmarszałek Montgomery? Z przypadku

strong>Bernard L. Montgomery bez dwóch zdań jest najbardziej znanym brytyjskim dowódcą z okresu II wojny światowej. Niewiele jednak brakowało,…

2 października 2011 | Autorzy: Kamil Janicki

Ciekawe materiały na temat Bernarda Montgomerego z portalu TwojaHistoria.pl:

Druga wojna światowa

Megaloman, przez innych generałów nazywany „żałosnym pierdołą”. Jak bardzo złym dowódcą…

Z największym rywalem łączyły go megalomania i ambicja. Wychwalali się wzajemnie, by ich własne wiktorie nabrały większego blasku. Ile…

18 grudnia 2018 | Autorzy: Marek Sarjusz-Wolski

Druga wojna światowa

Dlaczego operacja „Market Garden” zakończyła się tak spektakularną, kompromitującą klęską?

Alianci myśleli, że odniosą miażdżące zwycięstwo. Przygotowana z ogromnym rozmachem operacja „Market Garden” miała pogrążyć Niemców i przyspieszyć zakończenie…

26 listopada 2018 | Autorzy: Arkadiusz Grochot

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.